Polskie Radio
Section05
Brexit

Łukasz Jurczyszyn: wizyta prezydenta Francji odbywa się w kluczowym momencie

- Przy tego typu ważnych wizytach, jak przyjazd prezydenta Francji Emmanuela Macrona do Polski, istotny jest moment, kiedy do takiej wizyty dochodzi (...) Brexit to jedno z podstawowych wydarzeń, a Polska stała się ważniejsza w wymiarze politycznym - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jurczyszyn (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). Wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona komentował także dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Prawo i Sprawiedliwość Francja Wielka Brytania Emmanuel Macron Brexit

Publicysta o wizycie E. Macrona: nie siedzimy cicho i są tego pierwsze efekty

- Nowością jest wzrost znaczenia Polski w Unii Europejskiej. Nasze niskie bezrobocie, nasza agresywność na rynku europejskim, przejmowanie całych firm niemieckich przez polskich przedsiębiorców. To czyni różnicę w UE, a nie to, jak zachowuje się Francja - powiedział w audycji Polskiego Radiu 24 Aleksander Wierzejski (TV Republika). Gościem "Debaty Dnia" był także Mariusz Gierej (mPolska24.pl).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reforma sądownictwa Francja Emmanuel Macron Angela Merkel Andrzej Duda Unia Europejska Brexit

Eksperci: negocjacje pobrexitowe nie będą łatwe

Rok 2020 upłynie na negocjacjach handlowych Unii Europejskiej z Wielką Brytanią. Część spraw na pewno będzie dyskutowana bilateralnie, bo przecież interesy poszczególnych państw mogą się różnić – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Maciej Kawecki z Wyższej Szkoły Bankowej i Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  Anna Grabowska Brexit Unia Europejska Wielka Brytania eksport import edukacja

NASZ WYWIAD Jakie relacje Warszawa-Paryż? Francuski ekspert: jest tu pula spraw wagi ciężkiej dla Macrona

- W relacjach polsko-francuskich jest szereg tematów fundamentalnie ważnych dla Francji, które Paryż będzie chciał rozwijać nie tylko podczas tej wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona, ale i przez najbliższe lata. To z pewnością energetyka atomowa, sprawy klimatu, porozumienie klimatyczne, koleje szybkiej prędkości  – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Sebastien Ducourtioux.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Brexit Wielka Brytania Unia Europejska prawo Francja Emmanuel Macron

Dr Andrzej Anusz: liczę, że wizyta prezydenta Francji w Polsce spowoduje pewną deklarację

- Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Uni Europejskiej mamy do czynienia z kompletnie nowa sytuacją, do której Francja będzie musiała się odnieść - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Anusz. Wizytę prezydenta Francji Emmanuela Macrona komentował także publicysta Krzysztof Wołodźko.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Prawo i Sprawiedliwość reforma sądownictwa Francja Wielka Brytania Emmanuel Macron Brexit

NASZ WYWIAD Pobrexitowa wizyta prezydenta Francji w Polsce. Ekspert: zmienia się układ sił UE i Macron ma swoje plany

- W trakcie wizyty prezydenta Francji w polsce zapewne poruszona będzie kwestia szukania nowych formatów w ramach UE, powrotu do Trójkąta Weimarskiego, poszukiwania nowej organizacji Unii Europejskiej, nie tylko budżetu UE, relacji z Rosją, kwestii NATO, kwestii biznesowych – zauważa Łukasz Polinceusz (Centrum Stosunków Międzynarodowych) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Brexit Wielka Brytania Unia Europejska prawo Francja Emmanuel Macron

Marcin Makowski: brexit może być korzystny ekonomicznie dla Wielkiej Brytanii

- Są pewne symptomy świadczące o tym, że brexit dla Wielkiej Brytanii może być korzystny pod względem ekonomicznym, gospodarczym, choćby ze względu na możliwość podpisania nowych umów handlowych ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski, publicysta tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Parlament Europejski ŚWIAT Co po brexicie?

Dr Małgorzata Bonikowska: brexit dokonany, Brytyjczycy pozostają podzieleni

- To jest bardzo trudny moment dla Brytyjczyków. Premier Boris Johnson zapowiedział, że najważniejsze po brexicie będzie dla niego zjednoczenie narodu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Studiów Międzynarodowych. Gościem był również dr Paweł Kowalski, europeista z Uniwersytetu SWPS.  
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Wiesław Molak ŚWIAT Co po brexicie?

Unijny budżet 2021-2027. Premier: "nie" dla ograniczenia funduszu spójności

- Propozycja Komisji Europejskiej ws. budżetu na lata 2021-2027 jest niewystarczająca, zbyt mało ambitna. Unię Europejską stać na więcej - powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do swojego sobotniego spotkania w Portugalii z przywódcami kilkunastu państw UE w tzw. Grupie Przyjaciół Spójności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej budżet UE 2021-2027 polityka Brexit