Polskie Radio
Section05
Brexit

Napięcia wokół brexitu. Dr Przemysław Biskup: sytuację na Wyspach wyciszyła dopiero śmierć księcia Filipa

- Od dobrych kilku tygodni mieliśmy do czynienia z bardzo wysokim napięciem. W okolicach świąt wielkanocnych były zamieszki. Później, to paradoksalnie zabrzmi w tym kontekście, "na szczęście" nastąpił zgon księcia Filipa, który spowodował, że główni autorzy tych zamieszek, czyli unioniści przyjęli tę żałobę i to się wyciszyło - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Biskup (PISM). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Wielka Brytania Irlandia Brexit Unia Europejska Irlandia Północna

"To głosowanie zakończy naszą długą podróż". Barnier prosi PE o ratyfikację unijno-brytyjskiej umowy o współpracy

Główny unijny negocjator Michel Barnier zwrócił się do Parlamentu Europejskiego o ratyfikację umowy o współpracy Unii z Wielką Brytanią. Deputowani mają zdecydować dziś w głosowaniu zdalnym, czy zatwierdzą ustalenia z końca ubiegłego roku. Wyniki zostaną ogłoszone w środę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Wielka Brytania Brexit Beata Płomecka

Relacje UE-Wielka Brytania. Dr Lewandowski: Brytyjczycy są oskarżani o szczepionkowy nacjonalizm

- Ta szczepionka Brytyjsko-Szwedzkiego koncernu jest dla Brytyjczyków powodem narodowej dumy, a tu okazuje się że jest ona krytykowana.  Wielka Brytania jest też przez unijnych polityków oskarżana także o szczepionkowy nacjonalizm. To wszystko nie służy relacjom - powiedział o oskarżeniach wobec Brytyjczyków dotyczących blokowania dostaw szczepionek AstraZeneca do Unii Europejskiej dr Wojciech Lewandowski. Gościem audycji "Kontrapunkt" była także dr Małgorzata Bonikowska. 
Zobacz więcej na temat:  szczepionka koronawirus COVID-19 pandemia dyplomacja Unia Europejska Wielka Brytania Brexit ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Konflikt ws. umowy brexitowej. Prof. Żukrowska: ta sprawa jest nie do rozwiązania

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Wielkiej Brytanii, zarzucając jej łamanie umowy brexitowej ws. kontroli celnych. - Wielka Brytania, przedłużając okres, w którym nie wprowadza się kontroli, powinna była porozumieć się z Unią Europejską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka Paweł Lekki Boris Johnson Brexit Więcej świata Andrzej Talaga

Brytyjski eksport do UE spadł o 40 procent. Do Polski - prawie o 60 procent

W Wielkiej Brytanii odnotowano największy w historii spadek eksportu do Unii Europejskiej. Ukazały się pierwsze dane od czasu zakończenia okresu przejściowego i wejście w życie pobrexitowych barier dla firm handlujących z kontynentem. W porównaniu do grudnia wartość dóbr eksportowanych z Wysp do Polski spadła na przykład o niemal 60 procent.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Unia Europejska Wielka Brytania eksport

Problemy w relacjach UE i Wielkiej Brytanii. Dr Wiknler wyjaśnia, z czego wynikają

- Bardzo krótki czas między podpisaniem umowy regulującej kontakty z Unią Europejską a wdrożeniem jej w życie spowodował problemy związane z wypełnianiem dokumentacji. Poza tym okazuje się teraz w praktyce, że ta dokumentacja jest bardzo skomplikowana (...). I to uderza niestety w obie strony i stronę unijną, i stronę brytyjską we wzajemnym handlu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z UW, pytany o relacje UE i Wielkiej Brytanii miesiąc po brexicie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż ŚWIAT Unia Europejska Brexit Wielka Brytania Irlandia Irlandia Północna

Problemy z pracą i nowymi opłatami. Brexit dotknął Polaków w Wielkiej Brytanii

Od miesiąca mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa odczuwają efekty brexitu. Mimo, że kraj opuścił Unię Europejską rok temu, cały czas trwał okres przejściowy i reguły się nie zmieniały. Od nowego roku sytuacja zmieniła się diametralnie. O sytuacji Polaków na Wyspach w magazynie polonijnym "Polacy w świecie".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polacy za granicą Polonia Maria Furdyna Wielka Brytania Brexit