Polskie Radio
Section05
Polexit

Przydacz: nie możemy pozwolić ideologom na zniszczenie Unii Europejskiej

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" stwierdził, że Polacy nie chcą opuszczać Unii Europejskiej, a tym bardziej nie popierają jej rozpadu. Marcin Przydacz zwrócił jednocześnie uwagę na rosnące tendencje dominacyjne niektórych państw UE, które uwidoczniły się w ostatnich latach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz Unia Europejska Nord Stream wojna na Ukrainie Polexit

Прем’єр Польщі критикує Єврокомісію у британській газеті «Financial Times»

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцький закликає Брюссель не погрожувати фінансовими і юридичними санкціями у суперечці щодо верховенства права. За його словами, той факт, що Єврокомісія досі не прийняла рішення щодо Фонду реконструкції є порушенням законодавства ЄС
Zobacz więcej na temat:  Польща Єврокомісія Європейський Союз Polexit Моравєцький

Skandaliczne słowa Jolanty Kwaśniewskiej. Porównała Polskę do Niemiec Adolfa Hitlera

- Zapala mi się z tyłu głowy czerwona lampka, bo nie wierzę tym, którzy równocześnie krytykują Unię, dodając, żeby się nie martwić, bo przecież zawsze będziemy jej częścią. W 1939 roku też myśleliśmy, że istnieją traktaty, umowy międzynarodowe, mamy poukładany świat i jesteśmy na wszystko gotowi. Nie byliśmy - mówiła Jolanta Kwaśniewska w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jolanta Kwaśniewska granica polityka Polexit migracja kryzys migracyjny nazizm

Tomasz Truskawa: krytyka UE nie jest tożsama z polexitem

- Poddanie krytyce działań podejmowanych przez unijne instytucje nie oznacza negowania całego projektu UE - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gość Polskiego Radia 24 odniósł się m.in. do wywiadu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który zapewnił, że jest przeciwko polexitowi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polexit Unia Europejska Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej

"To część szerszego trendu". Analitycy z Chatham House o wyroku TK

Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym to część szerszego trendu, a w innych państwach narasta sprzeciw wobec dotychczasowego modelu integracji europejskiej, w której dużą rolę odgrywają rozstrzygnięcia prawne. Tak sprawę oceniają analitycy z Chatham House, jednego z najważniejszych think tanków na świecie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania polityka Unia Europejska POLSKA Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo Polexit

"Narracja ustawiana pod przyszłe wybory parlamentarne". Dr Andrzej Anusz o rzekomym polexicie

- Donaldowi Tuskowi i PO chodzi o podzielenie polskiej sceny politycznej na ugrupowania, które są za obecnością Polski w UE, i te, które chcą Polskę z UE wyprowadzić. Wystąpienie premiera Morawieckiego pokazało, że obóz rządzący nie zamierza wyprowadzać Polski z UE - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polexit Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Trybunał Konstytucyjny

Mosiński: z żadnego dokumentu nie wynika, że Polska przekazała UE kompetencje ws. sądownictwa

- Polska przestrzega głównych wartości UE, o których jest mowa w art.2 Traktatu o Unii Europejskiej. Nasz kraj przekazał instytucjom unijnym zgodnie z art. 5 tegoż traktatu pewne kompetencje, ale nie te, które rozpatruje Komisja Europejska czy TSUE - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński (PiS). Gościem "Dwóch stron" był również Artur Dziambor (Konfederacja). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS opozycja polityka Trybunał Konstytucyjny Polska w Unii Europejskiej Konfederacja Polexit

"To fake news i kłamstwo opozycji". Bortniczuk o rzekomym polexicie

- Tam, gdzie będzie trzeba, będziemy dokonywać rozsądnych korekt w kursie spraw z UE. Rozsądek czasami wymaga tego, aby zrobić krok wstecz, ale to nie oznacza, że się wycofamy z reformy wymiaru sprawiedliwości - powiedział poseł Partii Republikańskiej Kamil Bortniczuk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska Trybunał Konstytucyjny Polexit Polska w Unii Europejskiej konstytucja Trybunał Sprawiedliwości UE