Polskie Radio
Section05
Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego

Stare Miasto. Powstańcy w kanałach i "nadzwyczajny cud"

- Kanały to wielka i tragiczna opowieść z Powstania Warszawskiego. Początkowo nikt nie planował chodzenia nimi, nikt też nie znał tych szlaków. Dopiero z czasem, gdy poszczególne dzielnice były wyizolowane, wyznaczono trasy kanałowe - opowiada wyjaśnia dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Powstanie Warszawskie Starówka Warszawa Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego

Powstańcy uwalniają więźniów Gęsiówki. "Weszliśmy tam w samą porę"

- Kiedy nasze plutony wpadły do baraków, zastano Niemców przy jedzeniu obiadu. Z ich późniejszych zeznań wynika, że właśnie zastanawiali się czy rozstrzelać uwięzionych Żydów, dla których nie mieli żywności - wspomina Witold Sikorski ps. "Boruta", żołnierz batalionu "Zośka" w cyklu Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Powstanie Warszawskie Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - nowy cykl Jedynki

Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego na antenie Jedynki można słuchać wspomnień uczestników i dowiedzieć się, jak miejsca, w których toczyły się walki, wyglądają współcześnie. Pierwszy odcinek cyklu "Radiowa Mapy Powstania Warszawskiego" poświęcony był Śródmieściu Południowemu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego rocznica Warszawa Zygmunt Gebethner