Polskie Radio
Section05
poczta

Jaka będzie przyszłość Poczty Polskiej? "Potrzebny jest nowy duch"

Choć w placówkach Poczty Polskiej wciąż słychać stukot stempli, instytucja mierzy się obecnie z kilkoma problemami. To chociażby prężnie rozrastający się rynek przesyłek kurierskich, za którym instytucja musi gonić. Pewne więc, że poczta będzie musiała się rozwijać. Pytanie brzmi: w jakim kierunku?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Kuba Witkowski Poczta Polska poczta przesyłki Piotr Łodej Józef Niewiarowski

Choinka, ułani i stajenka betlejemska. Historia bożonarodzeniowych pocztówek

Zwyczaj wysyłania świątecznych kartek z życzeniami upowszechnił się na ziemiach polskich wraz z początkiem XX wieku. Ówczesne pocztówki trochę różniły się jednak od tych współczesnych - rzadko można było na nich spotkać Świętego Mikołaja, królowały natomiast sceny biblijne, ilustracje przedstawiające zimowe zabawy i obrazki nawiązujące do historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA poczta Henryk Sienkiewicz Boże Narodzenie choinka Wigilia msn21-historia

Tradycja wysyłania świątecznych kartek. Skąd wzięły się bożonarodzeniowe pocztówki?

Skąd wziął się zwyczaj wysyłania świątecznych kartek? Tradycja związana z wysyłaniem życzeń upowszechniła się na ziemiach polskich wraz z początkiem XX wieku. Ówczesne pocztówki trochę różniły się jednak od tych współczesnych. Rzadko można było na nich spotkać Świętego Mikołaja. Królowały natomiast sceny biblijne, ilustracje przedstawiające zimowe zabawy i obrazki nawiązujące do historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  poczta Boże Narodzenie choinka Wigilia święta Trójka

ANALIZA Święto Poczty Polskiej. Przypominamy jej historię i rolę we współczesnej gospodarce

18 października 1558 roku Zygmunt August - w celu wyegzekwowania spadku po śmierci królowej Bony - ustanowił stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń powołując sformalizowaną instytucję publiczną - Pocztę Królewską. Dzisiaj Poczta Polska, jako jedna z najstarszych instytucji w kraju, odgrywa kluczową rolę we współczesnym państwie pozostając nieodłącznym elementem infrastruktury komunikacyjnej. 18 października jest oficjalnym świętem Poczty Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Poczta Polska poczta