Polskie Radio
Section05

Studio Reportażu Polskiego Radia

Magda Skawińska z nagrodą specjalną Konkursu Grand PIK 2025

Magda Skawińska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymała nagrodę specjalną Prezydenta miasta Torunia za reportaż "Węzełek". Doceniono nie tylko poruszającą opowieść, ale także jej uniwersalizm i osobisty wymiar. Konkurs Grand PIK to Konkurs Artystycznych Form Radiowych. Ma zachęcać autorów do poszukiwania nowatorskich form sztuki radiowej. Organizowany jest od 2007 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Magda Skawińska Grand PIK 2025

"Będę wszystko zapisywać" - pierwszy odcinek audioserialu Piotra Kućmy "Dziennik z Mariupola - strona po stronie"

To pierwszy z czterech odcinków radiowego audioserialu "Dziennik z Mariupola – strona po stronie" Piotra Kućmy, dziennikarza i wieloletniego korespondenta zagranicznego TVP. Opowiada on poruszającą historię Kateryny Sawenko, mieszkanki Mariupola, która do ostatnich dni życia prowadziła dziennik, zapisując codzienny dramat oblężonego miasta. Zeszyty odnalezione w kijowskim muzeum stają się punktem wyjścia do podróży przez czas i ruiny. Pierwszy odcinek nosi tytuł "Będę wszystko zapisywać".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Piotr Kućma Janusz Deblessem

"Tego się nie da wypłukać" - reportaż Magdy Skawińskiej

Wspomnienia wracają - nieproszone, ale silne. Pani Irena opowiada swoją historię przy każdym rodzinnym spotkaniu. Dla niej to potrzeba serca, dla wnuków - lekcja, której nie znajdą w żadnym podręczniku. Z czasem zaczęli ją nagrywać. To opowieść o rodzinie, wojnie i powojennych losach rodziny. Są pełne emocji i detali. Stały się czymś więcej niż tylko wspomnieniem babci. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Magda Skawińska

"Nieumarli" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Wielu z nich ma za sobą próby samobójcze. Wielu samobójstwo popełniło. Nie poradzili sobie. Nie znaleźli  też wsparcia wśród najbliższych. Tych, którym udało się przetrwać, Robert Fidura – jeden z bohaterów tego reportażu nazywa nieumarłymi. To opowieść o dwóch poszkodowanych przez Kościół – kilkunastoletnich ofiarach pedofilii i cenie, jaką płacą za wykorzystanie ich w dzieciństwie przez duchownych.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski

Audycja "Noc z reportażem" i "Lekcja poloneza", "Siedem taktów od sławy" oraz "Niedokończona rozmowa"

W audycji "Noc z reportażem" podróż do Warszawy z lat 70. i codzienności zapisanej w ogłoszeniach prasowych. O muzykach ze Śląska, których łączyło miejsce urodzenia, ale ich artystyczne drogi różniły się diametralnie. A także o niezwykłej kobiecie, która jak nikt inny potrafiła łączyć światy i pozostawiła po sobie ślad w wielu sercach.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Marian Bekajło Jerzy Janicki Anna Dudzińska Dorota Jaśkiewicz-Łebek

"Z widokiem na zaporę. Życie codzienne przy polsko-białoruskiej granicy" - reportaż Małgorzaty Żerwe

"Z widokiem na zaporę. Życie codzienne przy polsko-białoruskiej granicy" to reportaż, w którym wracamy na wschód Polski - do płotu czy jak chcą inni "zapory", przy której cały czas giną ludzie. Ciągle wzrastająca liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy to skutek operacji białoruskich i rosyjskich służb. Jak w takiej rzeczywistości nie zgubić z pola widzenia człowieka, migrantów szukających lepszej przyszłości dla siebie i swoich rodzin?   
Zobacz więcej na temat:  reportaż Małgorzata Żerwe

"Jasna strona" - reportaż Wandy Wasilewskiej

Czy muzyka może łączyć ludzi tak różnych, że pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego? Grupa Siły Specjalne udowadnia, że nie tylko może – ale powinna. Występują na ulicach, w domach kultury i specjalistycznych ośrodkach. Grają, śpiewają, tańczą – zapraszając każdego do wspólnego tworzenia. Ich zasada jest prosta: muzyka jest dla wszystkich. Bez względu na wiek, status społeczny, sprawność czy doświadczenie sceniczne.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Wanda Wasilewska

"Mam bratki na głowie" - reportaż Hanny Dołęgowskiej

W czasach, gdy świat ogarnęła pandemia, a twarze skrywały maseczki, Monika Pietraszek postanowiła, że nie pozwoli, by zabrakło uśmiechu – nawet jeśli trzeba go było wyrazić inaczej. W pracy, oprócz uniformu, zakładała także pomysłowe nakrycia głowy, którymi chciała poprawić nastrój klientom. Dziś jest tak rozpoznawalna, że niektórzy specjalnie przyjeżdżają do sklepu, w którym pracuje, tylko po to, by zrobić sobie z nią zdjęcie. Nazywana jest przez wielu "najpopularniejszą kasjerką w Warszawie".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Hanna Dołęgowska

"Kilometrówki Roberta Koniecznego" - reportaż Anny Dudzińskiej

Robert Konieczny to najbardziej znany współczesny polski architekt. Projektuje budynki również poza krajem. Jest autorem obiektów, które zmieniają myślenie o architekturze – między innymi domu aatrialnego w Opolu i domu-arki w Beskidach. W 2023 roku prowadzone przez niego biuro KWK PROMES odebrało szereg nagród i wyróżnień za rewitalizację Galerii Sztuki Współczesnej "Plato" w Ostrawie. To potrzebna i niezwykła realizacja – przywrócenie do życia i oddanie artystom starej ostrawskiej rzeźni z XIX wieku. Przykład projektu, który wyznacza kierunek współczesnej architekturze. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż