Polskie Radio
Section05
awangarda

"Szczycił się, że jest polskiego pochodzenia". Guillaume Apollinaire i jego wyzwolona poezja

– W jednym z listów Apollinaire pisał, że było trzech wielkich Polaków w literaturze: "Stanisław Przybyszewski, Joseph Conrad i ja" – opowiadała w Polskim Radiu w 2012 roku Julia Hartwig. Guillaume Apollinaire, a właściwie Wilhelm Apolinary Kostrowicki, znakomity francuskojęzyczny poeta, zmarł 105 lat temu, 9 listopada 1918 roku w Paryżu.
Zobacz więcej na temat:  Francja POLSKA poezja awangarda literatura malarstwo Julia Hartwig

"Cywilizacja i kultura - na śmietnik!". Anatol Stern i bunt futurystów

– To była epoka rewolucji poetyckiej. Podjęliśmy tę walkę w imię unowocześnienia naszej poezji, postawienia przed nią wielkich problemów, nurtujących wówczas Europę – mówił o początkach polskiego futuryzmu Anatol Stern w 1956 roku.
Zobacz więcej na temat:  Anatol Stern Aleksander Wat Jarosław Iwaszkiewicz futuryzm poezja proza 1919 II Rzeczpospolita II RP Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski historia PRL HISTORIA komunizm PRL II wojna światowa awangarda książki KSIĄŻKA KULTURA Bruno Jasieński Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec policja areszt Tadeusz Peiper

Filmoznawca: Marcin Giżycki w swojej książce odczarowuje awangardę

- Wielu widzów patrzy z daleka na filmy awangardowe, eksperymentalne, ale nie chcą do nich podejść. Podejrzewają, że te filmy są zbyt trudne, zbyt hermetyczne, że trzeba być znawcą albo boją się, że to jest kino zbyt niepoważne. Marcin Giżycki chciał popularyzować awangardę - mówił w Dwójce o książce "Kino artystów i artystek. Od Melièsa do Maciunasa" Paweł Sitkiewicz, filmoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  kino awangarda Dwójka Jakub Kukla KSIĄŻKA

Tymon Niesiołowski - przedstawiciel formizmu w polskim ekspresjonizmie

58 lat temu, 12 czerwca 1965 roku, zmarł w Toruniu Tymon Niesiołowski - malarz i grafik, twórca sztuki użytkowej, pedagog. W zróżnicowanym świecie malarstwa w Polsce uchodził za czołowego przedstawiciela formistów, polskiego awangardowego ruchu literacko-artystycznego, zwanego wcześniej także polskim ekspresjonizmem. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA malarstwo SZTUKA awangarda Dwudziestolecie międzywojenne Wilno Toruń

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Trzy lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita III RP II RP

"Ulisses". Arcydzieło, którym James Joyce obraził pół świata

2 lutego 1922 roku - w dniu 40. urodzin Jamesa Joyce'a - opublikowano w Paryżu jego najsłynniejszą powieść, jedną z najważniejszych książek XX wieku. O "Ulissesie" głośno było od samego początku, do czego z pewnością przyczyniły się procesy o obsceniczność dzieła i zakazy publikacji.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Dublin Irlandia Wielka Brytania Ameryka USA Stany Zjednoczone książki James Joyce sąd sądownictwo miasto awangarda Maciej Słomczyński tłumacz pisarz proza prawo HISTORIA

Witold Lutosławski: nigdy nie myślałem, by zostać pianistą

- Pewnego rodzaju temperament wykonawcy wirtuoza, bardzo silny w moich młodych latach, pozostał do dziś dnia jako pewna cecha charakterystyczna mojej muzycznej osobowości i znajduje ujście w dyrygowaniu - mówił dla Polskiego Radia kompozytor Witold Lutosławski. Archiwalne nagrania mistrza przywołaliśmy z okazji 110. rocznicy jego urodzin, która minęła 25 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lutosławski muzyka współczesna awangarda Dwójka Beata Stylińska

Tymon Tymański: Totart był jedną z ostatnich awangard XX wieku w Polsce

- Totart na pewno nie był dojrzały. Jak myślimy o różnych nurtach awangardowych XX wieku, są to z reguły jednak ruchy młodzieżowe, które polegają na tym, że jest jakaś prawda talentu tej grupy, jest jakiś "spin" energetyczny, natomiast nie zawsze taka grupa ma szansę udokumentować swoją wielkość. I tak też stało się trochę w przypadku Totartu - mówił w Dwójce Tymon Tymański, autor książki "Sclavus".
Zobacz więcej na temat:  Tymon Tymański PRL nike KULTURA literatura Dwójka Michał Nowak awangarda

"Maszyna wpływu": wystawa sztuki, antropologiczne dochodzenie, projekt badawczy

Wystawa pod tytułem "Maszyna wpływu" oferuje przegląd zarówno historycznych, jak i najnowszych dzieł sztuki najważniejszych współczesnych artystów i artystek. Narracja skupia się na zagadnieniach takich jak zaangażowane społecznie praktyki artystyczne, dekolonizacja, media taktyczne czy sztuka społeczeństwa otwartego (Open Society). Wystawa prezentuje obszerne archiwum sieci centrów sztuki, pozwalając na analizę zinstytucjonalizowanych strategii praktyki kuratorskiej we wczesnych latach działania sieci oraz trajektorii jej wpływów, prowadzących do określonych – i nadal aktualnych – rodzajów produkcji kulturalnej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wystawa SZTUKA awangarda Zamek Ujazdowski