Polskie Radio
Section05
powroty z niepamięci

Ks. Mieczysław Józefczyk: to była wojna obronna

- Przeprowadzaliśmy akcje zbrojne przeciwko zdrajcom ojczyzny. To były pojedyncze osoby wskazane przez dowództwo AK. Nadal działaliśmy, już nie zaczepnie, ale odpornie - przyznał w Polskim Radiu 24 ks. infułat Mieczysław Józefczyk, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik walk Powstania Warszawskiego i członek niepodległościowego podziemia po zakończeniu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa Armia Krajowa

L. Deniziak: komuniści chcieli złamać grzbiet inteligencji

– To w oparciu o sowieckie bagnety Urząd Bezpieczeństwa miał siłę narzucić taki ustrój, jaki chcieli mieć komuniści – powiedział Lucjan Deniziak, były żołnierz Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek wspomnień Żołnierzy Wyklętych z okresu walki o niepodległość Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA II wojna światowa Żołnierze Wyklęci Armia Krajowa

Mjr Ireneusz Hurynowicz: dlaczego walczyłem? Ojciec był ochotnikiem 1920 r.

- To była potrzeba chwili. Mój ojciec był ochotnikiem w wojnie polsko-bolszewickiej. Wychowałem się w rodzinie patriotycznej, w duchu katolickim. Byliśmy bardzo zżytą rodziną - tłumaczył powody wstąpienia do konspiracji mjr Ireneusz Hurynowicz "Góra" podczas audycji "Powroty z niepamięci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański POLSKA Wileńszczyzna Armia Krajowa Wojsko Polskie historia Polski II wojna światowa

Kpt. Wojciech Grzesiakowski: w 1945 roku doszło do zamiany okupantów

– Kiedy Niemcy zaatakowali moją miejscowość, myślałem, że świat się wali – powiedział kpt. Wojciech Grzesiakowski, członek konspiracyjnej organizacji ,"Żołnierze Wolnej Polski". W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek z cyklu wspomnień z okupacji niemieckiej i sowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA II wojna światowa Żołnierze Wyklęci komunizm nazizm okupacja sowiecka okupacja niemiecka

Por. Barbara Kulińska: UB biło mnie do utraty przytomności

Kobieta bohaterska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, represjonowana w okresie powojennym przez Urząd Bezpieczeństwa. W audycji "Powroty z niepamięci" por. Barbara Kulińska, ps. Zula, wspominała straszne dni sierpnia i września 1944 roku, a także dramatyczne wydarzenia, jakie dotknęły ją po zakończeniu wojny. – Okupacja niemiecka była niczym w porównaniu z okupacją sowiecką – podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA II wojna światowa ludzie Narodowe Siły Zbrojne

Mjr Miron Borejsza: wojsko miałem we krwi

– Urodziłem się w koszarach, a mój ojciec był zawodowym żołnierzem. Wojsko miałem we krwi. Poza tym członkowie mojej rodziny byli również w konspiracji. To wszystko wpłynęło na to, że dołączyłem do ruchu oporu przeciwko zaborcom – powiedział w audycji "Powroty z niepamięci" mjr Miron Borejsza ps. Błysk.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wolność i Niezawisłość II wojna światowa Żołnierze Wyklęci PRL historia Polski HISTORIA ludzie Armia Krajowa

Ppłk Leszek Mroczkowski: młody porucznik UB był jak bestia

- Byłem bity, poniżany, znęcali się nade mną psychicznie. Polak nad Polakiem. Nie lubię o tym opowiadać. Jeżeli musisz zabić, to zabij, ale nie znęcaj się – mówił zawsze mój dowódca z partyzantki. W audycji Powroty z Niepamięci ppłk Leszek Mroczkowski, członek zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ofiara Urzędu Bezpieczeństwa, mówił o konspiracji w okresie okupacji niemieckiej i po 1945 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski II wojna światowa ludzie Armia Krajowa

Por. Wacław Szacoń: przyjaźniłem się z Józefem Franczakiem, ps. Laluś

Porucznik Wacław Szacoń ps. "Czarny" – członek Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej, zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", żołnierz dwóch okupacji, anty-niemieckiej i antysowieckiej. Za udział w akcjach sabotażowych, wywiadowczych i patrolowych przeciwko niemieckim okupantom uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci PRL Tadeusz Płużański