Polskie Radio
Section05
Stanisław Maczek

83 lata temu gen. Maczek wygrał bitwę pod Montbard. Posłuchaj jego wspomnień

- Powodzenie nasze było w elemencie zaskoczenia. Zapomnieć trzeba było o elementarnych zasadach: że nie naciera się czołgami na las i miasto, że nie naciera się nimi w nocy - wspominał gen. Stanisław Maczek. Ta nowatorska taktyka przyniosła jego skromnym siłom zwycięstwo. Dokładnie 83 lata temu Polacy zwyciężyli pod Montbard.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stanisław Maczek II wojna światowa Francja

TYLKO U NAS D-Day. Polacy w Normandii. Posłuchaj ich wspomnień

W historii Polski wiele było przypadków, kiedy brat musiał stawać wbrew własnej woli naprzeciwko brata po dwóch stronach barykady. Podobnie było w Normandii, gdzie u boku aliantów walczyli lotnicy i marynarze, a po drugiej stronie byli wcieleni siłą do Wehrmachtu mieszkańcy Pomorza i Śląska. Dla tych ostatnich otwarcie zachodniego frontu w Europie było szansą na przedostanie się do polskiego wojska. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Normandia II wojna światowa Stanisław Maczek

Wilhelmshaven. Kriegsmarine skapitulowała przed Polakami

- Jako przedstawiciel zwycięskich sił zbrojnych sojuszniczych i w imieniu 1. Polskiej Dywizji Pancernej przyjmuję kapitulację twierdzy Wilhelmshaven. Obejmuję pełną władzę na obszarze twierdzy, nad miastem i portem - mówił w bazie Kriegsmarine płk. Antoni Grudziński, który w imieniu gen. Stanisława Maczka przyjmował kapitulację największej bazy morskiej III Rzeszy.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Grudziński Radio Wolna Europa Stanisław Maczek II wojna światowa III Rzesza Niemcy nazizm

Gen. Stanisław Maczek. Był legendą za życia

31 marca 1892 roku urodził się gen. Stanisław Maczek, bohater II wojny światowej, utalentowany dowódca 1. Polskiej Dywizji Pancernej, wsławionej walkami pod Falaise podczas inwazji sił alianckich w Normandii w 1944 roku i wyzwoleniem holenderskiej Bredy. "Bijcie się twardo, ale po rycersku" - apelował do swoich żołnierzy. 
Zobacz więcej na temat:  Francja I wojna światowa II Rzeczpospolita II wojna światowa Niemcy Stanisław Maczek Wielka Brytania

Od Podola po Amerykę. Zygmunt Haupt próbuje ocalić świat

– Jego proza jest jak trans, modlitwa, zaklinanie. Olśniła mnie i było to jedno z najważniejszych olśnień w moim życiu – podkreślał w Polskim Radiu prof. Krzysztof Rutkowski, opowiadając o twórczości Zygmunta Haupta. 5 marca 2022 roku mija 116. rocznica urodzin tego pisarza, którego losy obejmują przestrzeń od ukraińskich wiosek po Nowy Orlean.
Zobacz więcej na temat:  literatura Kresy Ukraina Podole wspomnienie Paryska "Kultura" Stany Zjednoczone Stanisław Maczek II wojna światowa Jerzy Stempowski pseud. Paweł Hostowiec

We Francji upamiętniono bitwę pod Falaise. Jan Kasprzyk: krzyże na cmentarzu to cena pokoju

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie odbyła się Msza Święta w intencji generała Stanisława Maczka oraz jego podkomendnych. Eucharystia stanowiła początek obchodów 78. rocznicy bitwy pod Falaise i Chambois we francuskiej Normandii. W uroczystościach wziął udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który podkreślił, że żołnierze 1. Dywizji Pancernej udowodnili, że Polacy potrafią dzielnie walczyć nie tylko o własną niepodległość, ale również o niepodległość innych krajów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Europa Zachodnia II wojna światowa Stanisław Maczek Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie siły zbrojne Wojsko Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Oryginalny mundur generała Stanisława Maczka trafił do zbiorów Muzeum Historii Polski

Oryginalny mundur dowódcy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka trafił w środę do zbiorów Muzeum Historii Polski. "Generał Maczek pozostał wierny honorowi polskiego munduru i polskiej racji stanu. Był wierny również swoim żołnierzom" - mówił na uroczystości dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Stanisław Maczek II wojna światowa Polonia Polacy za granicą

130 lat temu urodził się gen. Stanisław Maczek. W Belgii odbędzie się uroczyste odsłonięcie murali

W belgijskiej miejscowości Roeselare dziś po godz. 15.00 nastąpi oficjalne odsłonięcie dwóch murali upamiętniających gen. Stanisława Maczka w 130. rocznicę jego urodzin. I Dywizja Pancerna pod dowództwem generała wyzwalała spod okupacji niemieckiej holenderskie i belgijskie miasta, w tym także Roeselare.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Belgia Stanisław Maczek II wojna światowa Beata Płomecka Europa HISTORIA

Poznać losy tułaczy Andersa. Wyjątkowy projekt "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności"

18 marca, na Zamku Królewskim w Warszawie, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki otworzył międzynarodowy projekt memoratywno-edukacyjny "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". Projekt ma na celu ukazanie wędrówki ponad 116 tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy armii generała Władysława Andersa oraz szlaku bojowego 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.
Zobacz więcej na temat:  IPN Paweł Lekki Stanisław Maczek Władysław Anders historia Polski II wojna światowa Związek Sowiecki