Polskie Radio
Section05

Trójka

Festiwal Between 2025

Between. Pomiędzy to Festiwal, który po raz szesnasty odbywa się w Gdańsku i Sopocie. Dotyczy tego, co pomiędzy nauką i sztuką, literaturą i teatrem, językami polskim i angielskim oraz obydwoma miastami. "Trójka pod Księżycem" także... pomiędzy - tym Festiwalem oraz premierą w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, pomiędzy Trójmiastem i Poznaniem, gdzie Teatr Biuro Podroży przedstawi na Ratajach premierę "Burzy" wg Szekspira. Goście: profesorowie anglistyki David Malcom i Tomasz Wiśniewski, studentka Patrycja Zielke oraz dyrektorzy, reżyserzy - Romuald Wicza- Pokojski i Paweł Szkotak
Zobacz więcej na temat: 

Ewa Hartman - jak odnaleźć własną drogę do dobrostanu?

Ewa Hartman - trenerka, wykładowczyni MBA i współautorka (wspólnie z Joanną Rek-Faber) książki "Dobrostan można wyćwiczyć. Workbook z ćwiczeniami na poprawę dobrostanu". Wykorzystując swoje doświadczenie naukowe i to zdobyte w szkoleniu największych międzynarodowych korporacji, przekazuje słuchaczkom i słuchaczom wiedzę o konkretnych działaniach, które mogą pomóc w odnalezieniu własnej drogi do dobrostanu. 
Zobacz więcej na temat: 

Konferencja Impact 2025. Timothy Snyder - Ameryka konta reszta świata. Audycja Michała Nogasia

Co się stało z Ameryką? To pytanie zadaje sobie wielu naukowców: politologów, ekonomistów, socjologów, psychologów czy medioznawców. Jak - i czy na stałe - zmieni Stany Zjednoczone ich obecny prezydent? Czy dojdzie do całkowitego resetu w relacjach międzynarodowych? Na kończącej się właśnie w Poznaniu międzynarodowej konferencji Impact rozmowy na ten temat prowadzono niezwykle często. Goście: Timothy Snyder, historyk z Uniwersytetu Yale oraz Martin Wolf, publicysta "Financial Times".
Zobacz więcej na temat: 

Michał Pękała - W Europie gracze mogą więcej? Legal Summit w Krakowie

Michał Pękała jest adwokatem, partnerem w departamencie technologicznym kancelarii Rymarz Zdort Maruta oraz kieruje praktyką Video Games & Entertainment. Gość "Samograja" opowiedział o przekrętach giełdowych, wishlistach, problemach twórców gier, ale także sztucznej inteligencji i tegorocznym Legał Summit, który odbędzie się w czasie Digital Dragons 2025 w Krakowie. Nie zabrakło również tematów związanych z ochroną małoletnich, tym jak daleko może sięgać inwigilacja oraz o tym jak różnice kulturowe wpływają na świat gier. 
Zobacz więcej na temat: 

"Noc Muzeów" z Polskim Radiem

Z okazji jubileuszowego roku Archiwum Polskiego Radia zaprasza na wyjątkową odsłonę „Nocy Muzeów”. 17 maja w Pałacu Staszica w Warszawie odbędzie się wirtualne wydarzenie „Audionauci” – niezwykła podróż przez dźwięki minionego stulecia. W programie także koncert Dominika Strycharskiego, improwizatora i kompozytora, który po raz pierwszy wykona utwory inspirowane archiwalnymi nagraniami Polskiego Radia. Start wydarzenia o godz. 19:00 w Sali Lustrzanej. Koncert od godz. 21:00.
Zobacz więcej na temat: 

"Nie zrobiłam nic wielkiego". W Trójce o śląskiej lekarce, która jest bohaterką serialu Netflixa

Nazywano ją Matką Boską Szopienicką - najpierw z przekąsem, później już tylko z szacunkiem. Doktor Jolanta Wadowska-Król w latach 70. uratowała setki śląskich dzieci przed skutkami śmiertelnie niebezpiecznej choroby. - Mocno naraziła się komunistycznym władzom i zapłaciła za to złamaniem kariery naukowej - mówi Annie Kowalczyk Michał Jędryka, autor książki o Jolancie Wadowskiej-Król "Ołowiane dzieci". Michał Pieprzyca kręci właśnie dla Netflixa serial o legendarnej lekarce.
Zobacz więcej na temat:  FILM serial Katowice PRL

Opowieść o Jolancie Wadowskiej-Król

Nazywano ją Matka Boską Szopienicką - najpierw z przekąsem, później już tylko z szacunkiem. Uratowała co najmniej setki śląskich dzieci przed skutkami śmiertelnie niebezpiecznej choroby narażając się komunistycznym władzom i płacąc złamaniem kariery naukowej. Opowieść o dr Jolancie Wadowskiej-Król wraz gościem, Michałem Jędryką, autorem książki "Ołowiane dzieci", na podstawie której Netflix kręci właśnie serial w gwiazdorskiej obsadzie i reżyserii Maciej Pieprzycy.
Zobacz więcej na temat: