Jak komunikują się różne gatunki zwierząt? Jak reaguje potencjalna ofiara na drapieżnika? Czy zawsze przed nim ucieka, czy też tylko wtedy kiedy czuje realne zagrożenie? Czy przedstawiciele różnych gatunków zwierząt potrafią się ze sobą zaprzyjaźnić? Zobacz więcej na temat:
Festiwal Between 2025 Between. Pomiędzy to Festiwal, który po raz szesnasty odbywa się w Gdańsku i Sopocie. Dotyczy tego, co pomiędzy nauką i sztuką, literaturą i teatrem, językami polskim i angielskim oraz obydwoma miastami. "Trójka pod Księżycem" także... pomiędzy - tym Festiwalem oraz premierą w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, pomiędzy Trójmiastem i Poznaniem, gdzie Teatr Biuro Podroży przedstawi na Ratajach premierę "Burzy" wg Szekspira. Goście: profesorowie anglistyki David Malcom i Tomasz Wiśniewski, studentka Patrycja Zielke oraz dyrektorzy, reżyserzy - Romuald Wicza- Pokojski i Paweł Szkotak Zobacz więcej na temat:
Ewa Hartman - jak odnaleźć własną drogę do dobrostanu? Ewa Hartman - trenerka, wykładowczyni MBA i współautorka (wspólnie z Joanną Rek-Faber) książki "Dobrostan można wyćwiczyć. Workbook z ćwiczeniami na poprawę dobrostanu". Wykorzystując swoje doświadczenie naukowe i to zdobyte w szkoleniu największych międzynarodowych korporacji, przekazuje słuchaczkom i słuchaczom wiedzę o konkretnych działaniach, które mogą pomóc w odnalezieniu własnej drogi do dobrostanu. Zobacz więcej na temat:
Konferencja Impact 2025. Timothy Snyder - Ameryka konta reszta świata. Audycja Michała Nogasia Co się stało z Ameryką? To pytanie zadaje sobie wielu naukowców: politologów, ekonomistów, socjologów, psychologów czy medioznawców. Jak - i czy na stałe - zmieni Stany Zjednoczone ich obecny prezydent? Czy dojdzie do całkowitego resetu w relacjach międzynarodowych? Na kończącej się właśnie w Poznaniu międzynarodowej konferencji Impact rozmowy na ten temat prowadzono niezwykle często. Goście: Timothy Snyder, historyk z Uniwersytetu Yale oraz Martin Wolf, publicysta "Financial Times". Zobacz więcej na temat:
Bruce Springsteen wyciąga nagrania z archiwum. Poznaliśmy kolejny utwór Najpierw Bruce Springsteen zapowiedział, że do słuchaczy trafią jego niepublikowane dotąd utwory. Teraz podzielił się pierwszym z nich. Utrzymane w klimacie country "Repo Man" zapowiada premierę zestawu z nieznanymi dotąd w większości nagraniami artysty. Zobacz więcej na temat: Bruce Springsteen MUZYKA muzyka rozrywkowa Rock Pop
Michał Pękała - W Europie gracze mogą więcej? Legal Summit w Krakowie Michał Pękała jest adwokatem, partnerem w departamencie technologicznym kancelarii Rymarz Zdort Maruta oraz kieruje praktyką Video Games & Entertainment. Gość "Samograja" opowiedział o przekrętach giełdowych, wishlistach, problemach twórców gier, ale także sztucznej inteligencji i tegorocznym Legał Summit, który odbędzie się w czasie Digital Dragons 2025 w Krakowie. Nie zabrakło również tematów związanych z ochroną małoletnich, tym jak daleko może sięgać inwigilacja oraz o tym jak różnice kulturowe wpływają na świat gier. Zobacz więcej na temat:
Króciutko o zdrobnieniach Paragonik, fakturka i siateczka. Skąd wzięły się zdrobnienia, co mówią o użytkownikach języka i co robią polszczyźnie? Zobacz więcej na temat:
"Noc Muzeów" z Polskim Radiem Z okazji jubileuszowego roku Archiwum Polskiego Radia zaprasza na wyjątkową odsłonę „Nocy Muzeów”. 17 maja w Pałacu Staszica w Warszawie odbędzie się wirtualne wydarzenie „Audionauci” – niezwykła podróż przez dźwięki minionego stulecia. W programie także koncert Dominika Strycharskiego, improwizatora i kompozytora, który po raz pierwszy wykona utwory inspirowane archiwalnymi nagraniami Polskiego Radia. Start wydarzenia o godz. 19:00 w Sali Lustrzanej. Koncert od godz. 21:00. Zobacz więcej na temat:
Geniusz od dzwonów. Mike Oldfield kończy 72 lata Już debiutancki album "Tubular Bells" zapewnił mu sławę i uznanie krytyków. Mike Oldfield, który 15 maja świętuje urodziny, w swoich kompozycjach sprawnie porusza się w obrębie progresywnego rocka, folku, muzyki klasycznej czy elektroniki. Zobacz więcej na temat: Mike Oldfield MUZYKA muzyka rozrywkowa
"Nie zrobiłam nic wielkiego". W Trójce o śląskiej lekarce, która jest bohaterką serialu Netflixa Nazywano ją Matką Boską Szopienicką - najpierw z przekąsem, później już tylko z szacunkiem. Doktor Jolanta Wadowska-Król w latach 70. uratowała setki śląskich dzieci przed skutkami śmiertelnie niebezpiecznej choroby. - Mocno naraziła się komunistycznym władzom i zapłaciła za to złamaniem kariery naukowej - mówi Annie Kowalczyk Michał Jędryka, autor książki o Jolancie Wadowskiej-Król "Ołowiane dzieci". Michał Pieprzyca kręci właśnie dla Netflixa serial o legendarnej lekarce. Zobacz więcej na temat: FILM serial Katowice PRL
"Pani od polskiego" - oparta na faktach historia od Radosława Piwowarskiego Po wieloletniej pracy przy produkcjach telewizyjnych i serialach Radosław Piwowarski powraca do świata filmu. Na wielki ekran 9 maja trafił jego film "Pani od polskiego". To opowieść o przymusowych robotnikach z perspektywy polskiej nauczycielki, o czym twórca opowiedział w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim. Zobacz więcej na temat: Ryszard Jaźwiński Radosław Piwowarski kino FILM film polski
Katarzyna Jasiołek - "Dom Mody Telimena", czyta Olga Sarzyńska, odc. 12. (ostatni) Opowieść o słynnym łódzkim domu mody z czasów PRL, ale też o Łodzi z tamtych czasów. Czyta Olga Sarzyńska. Muzyka - Łukasz Borowiecki. Zobacz więcej na temat:
Opowieść o Jolancie Wadowskiej-Król Nazywano ją Matka Boską Szopienicką - najpierw z przekąsem, później już tylko z szacunkiem. Uratowała co najmniej setki śląskich dzieci przed skutkami śmiertelnie niebezpiecznej choroby narażając się komunistycznym władzom i płacąc złamaniem kariery naukowej. Opowieść o dr Jolancie Wadowskiej-Król wraz gościem, Michałem Jędryką, autorem książki "Ołowiane dzieci", na podstawie której Netflix kręci właśnie serial w gwiazdorskiej obsadzie i reżyserii Maciej Pieprzycy. Zobacz więcej na temat: