Polskie Radio
Section05
PolskieRadio.pl na końcu świata

Nieziemskie krajobrazy Salar de Uyuni

Salar de Uyuni w Boliwii to największe solnisko na świecie. Jego powierzchnia ma 10 582 km2. W ciągu dnia panują tam ogromne upały, a nocą temperatura spada nawet do -40 stopni Celsjusza. Solnisko jest pozostałością po pleistoceńskim jeziorze. Indianie wiążą z nim niezwykłą legendę. "PolskieRadio.pl na końcu świata" wybrało się tam, by na własne oczy zobaczyć to niezwykłe miejsce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT podróże TYLKO U NAS STYL ŻYCIA polskieradio.pl PolskieRadio.pl na końcu świata podróże zagraniczne

Valparaiso - rajska dolina bohemy artystycznej

Raj w dolinie – tak można przetłumaczyć nazwę chilijskiego miasta, w którym króluje street art. Valparaiso to drugie co do wielkości miasto Chile. Zabytkowe dzielnice pełne charakterystycznych, kolorowych domów w 2003 roku trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO. "PolskieRadio.pl na końcu świata" zaprasza na wycieczkę po rajskiej krainie bohemy artystycznej Chile. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio.pl na końcu świata polskieradio.pl podróże podróże zagraniczne TYLKO U NAS

Kosmiczna podróż po pustyni [WIDEO]

Kręcono tu sceny do filmu o Jamesie Bondzie, "lądowano na Księżycu" i uprawiano sandboarding, czyli zjazd na desce snowboardowej po... piasku. "PolskieRadio.pl na końcu świata" dotarło w najbardziej suche miejsce na Ziemi, czyli Pustynię Atakama. I mimo, że deszczu pada niewiele, to i tak pojawiają się tam dywany kwiatów.  Zobaczcie porcję ciekawostek prosto z Chile.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio.pl na końcu świata podróże Chile kosmos polskieradio.pl TYLKO U NAS

"PolskieRadio.pl na końcu świata" - na ratunek podróżnikom

Niezwykła przygoda przytrafiła się naszym podróżnikom. Adriana Andrzejewska i Mikolaj Kuras w swojej podróży po Chile zostali niemiło zaskoczeni - w miejscu, w którym miał znajdować się camping nie było nic. W strugach deszczu, zrezygnowani i zmęczeni szukali wyjścia z trudnej sytuacji. Wtedy pojawił się on... Chilijczyk, który przygarnął ich pod swój dach. Więcej o tej przygodzie i człowieku o wielkim sercu w materiale wideo.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio.pl na końcu świata STYL ŻYCIA podróże Chile

Najgłębsze jezioro u zbiegu granic. Zobacz widoki [WIDEO]

Niezwykłe przestrzenie, lazur wody i piękne marmurowe groty. Tak w skrócie można opisać jezioro znajdujące się przy granicy chilijsko - argentyńskiej. W Chile to Lago Carrera, a w Argentynie Lago Buenos Aires. Choć nazwy w obu krajach się różnią, to jedno jest niezmienne - magia jaskiń, które powstały ponad 6 tysięcy lat temu. "Polskieradio.pl na końcu świata" tym razem zaprasza na rejs w Patagonii.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS PolskieRadio.pl na końcu świata podróże Chile Argentyna

Jak zrobić tradycyjną yerba mate? Przepis prosto z Paragwaju

Napój prosto z Ameryki Południowej staje się coraz popularniejszy również w Europie. Ze względu na swoje właściwości często zastępuje kawę - dodaje energii, usuwa zmęczenie. Yerba mate powstaje z wysuszonych i zmielonych liści oraz patyczków ostrokrzewu paragwajskiego. U źródeł, czyli w samym Paragwaju, z cyklem "Polskieradio.pl na końcu świata" sprawdzamy jak przyrządzić tradycyjną yerbę.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS podróże Paragwaj PolskieRadio.pl na końcu świata napoje

Kajakiem przez Argentynę [wideo]

Kajakiem płynął przylądek Horn, dwa razy - również kajakiem - dotarł na Antarktydę. Ryszard Kruszewski na co dzień mieszka w Argentynie i swoją pasją próbuje zarazić jak najwięcej osób. Okazuje się, że zaledwie 20 kilometrów od Buenos Aires u zbiegu rzek Parana i Urugwaj znajdują się malownicze tereny. Tym razem w cyklu "Polskieradio.pl na końcu świata" niezwykły spływ kajakowy.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio.pl na końcu świata podróże Argentyna kajakarstwo TYLKO U NAS

Lekcja języka z "Polskieradio.pl na końcu świata" [wideo]

Posługuje się nim około 7 milionów osób - głównie południowoamerykańskich Indian. Język guarani, obok hiszpańskiego, jest językiem urzędowym w Paragwaju. W ramach cyklu "Polskieradio.pl na końcu świata" proponujemy państwu krótką lekcję. Okazuje się, że niektóre słowa w guarani na stałe weszły m.in. do języka polskiego - wśród nich jaguar, pirania, kuguar i tukan.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio.pl na końcu świata podróże Paragwaj języki obce TYLKO U NAS

Taniec imigrantów, który nigdy się nie kończy [wideo]

Niezwykła ekspresja, temperament i wirujące emocje. Tak w skrócie można opisać tango. Tuż przed Sylwestrem - najbardziej roztańczoną nocą w roku - sprawdziliśmy skąd pochodzi ten taniec. Jak się okazuje jest to mieszanka elementów afrykańskich i europejskiego szyku. Cykl "Polskieradio.pl na końcu świata" tym razem zawitał w Buenos Aires. Przed milongą zaczerpnęliśmy wiedzy od Mai Tyborskiej z Vayaconmaya.
Zobacz więcej na temat:  polskieradio.pl podróże Buenos Aires Argentyna tango sylwester PolskieRadio.pl na końcu świata TYLKO U NAS

Niespodzianka w miejskiej dżungli [WIDEO]

Cykl "Polskieradio.pl na końcu świata" tym razem prosto z Sao Paulo. To największa aglomeracja w Ameryce Południowej - mieszka tu około 25 milionów ludzi. Wielkie miasto skrywa jednak... wielkie niespodzianki. Pośród betonowych wieżowców i przeszklonych drapaczy chmur można bowiem znaleźć niewielki biały domek. Do kogo należał i jaka jest jego historia? Opowiada o tym Adriana Andrzejewska.
Zobacz więcej na temat:  Brazylia polskieradio.pl PolskieRadio.pl na końcu świata podróże TYLKO U NAS

"Polskieradio.pl na końcu świata" w mieście bez korków

Miasto bez korków, o jedną trzecią mniej samochodów mimo dwukrotnego wzrostu liczby ludności. Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak. Kurytyba uchodzi za najlepiej skomunikowane miasto świata. Adriana Andrzejewska i Mikołaj Kuras postanowili sprawdzić w czym tkwi fenomen tej dwumilionowej metropolii, w której aż 300 tysięcy mieszkańców ma polskie korzenie. Cykl "Polskieradio.pl na końcu świata" tym razem ze słonecznej Brazylii.
Zobacz więcej na temat:  podróże PolskieRadio.pl na końcu świata komunikacja miejska Polonia TYLKO U NAS