Polskie Radio
Section05
Chiny

"To była pierwsza debata, którą wygrała Merkel"

Wybory w Niemczech 24 września. Wciąż 43 procent niemieckich wyborców jest niezdecydowanych - mówił w Jedynce ekspert OSW Kamil Frymark. Zaznaczył, że podczas debaty dobrze było widać, ze Niemcy są wychowani w kulturze kompromisu - Martin Schulz podczas debaty w zasadzie nie atakował kanclerz Angeli Merkel, a wielokrotnie się z nią zgadzał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna USA Chiny Niemcy wybory w Niemczech Wybory w Europie

"Korea Północna wzmacnia swój potencjał militarny"

– Kim Dzong Un dokonał tylu testów rakietowych i nuklearnych, co jego ojciec, Kim Dzong Il, podczas całych swoich rządów – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie. Według północnokoreańskich mediów, w niedzielę przeprowadzono próbę z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM) i próba ta zakończyła się „całkowitym powodzeniem”. O reakcjach USA na północnokoreański test mówił w PR24 Jan Pachlowski - korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych.  
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna broń jądrowa Kim Dzong Un Tomasz Sajewicz USA Rada Bezpieczeństwa ONZ Chiny Rosja

Próba nuklearna Korei Płn. Reakcje rynków finansowych

Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że „całkowitym powodzeniem” zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba bomby wodorowej. Na globalnych giełdach znów pogorszenie nastrojów - Korea Północna testuje bombę wodorową, a świat jest w strachu - informują maklerzy. O wpływie północnokoreańskich prób na rynki finansowe i scenariuszach rozwiązania konfliktu mówili w audycji Rządy Pieniądza Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej, publicysta ekonomiczny Sławomir Horbaczewski i ekonomista Paweł Majtkowski.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna broń atomowa rynek Chiny USA Korea Południowa

"Korea z premedytacją wystrzeliła rakietę nad Japonię"

Pjongjang wystrzelił pocisk rakietowy, który przeleciał nad Japonią, rozpadł się na trzy części i wpadł do morza w odległości około 1200 kilometrów na wschód od przylądka Erimo na wyspie Hokkaido. O działaniach Korei Północnej w audycji Światowa Szachownica mówił Rafał Tomański, ekspert ds. Korei, autor książki "Niebo-Piekło. Zrozmieć Koreę".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna Korea Południowa Japonia USA Rafał Tomański Chiny Rosja

Chiny wzywają USA do wycofania sankcji

Chiny żądają od USA aby natychmiast wycofały nowe sankcje nałożone na firmy handlujące z Koreą Północną i grożą odwetem jeśli tak się nie stanie. Tymczasem chińskie media twierdzą, że eksport paliwa z Chin do Korei Północnej w porównaniu do danych sprzed roku, zmniejszył się w lipcu o 97 proc. O amerykańskich sankcjach wobec Korei Płn. mówił w audycji Świat w Południe Rafał Tomański, dziennikarz specjalizujący się w tematyce azjatyckiej.
Zobacz więcej na temat:  USA Chiny Korea Północna

Manewry wojskowe Korei Płd. i USA na Płw. Koreańskim

Korea Południowa i Stany Zjednoczone rozpoczęły w poniedziałek wspólne manewry wojskowe na Półwyspie Koreańskim. Władze w Pjongjangu ostrzegają, że to "dolewanie oliwy do ognia" wobec napiętej sytuacji w regionie. Korea Południowa odpiera zarzuty, twierdząc, że ćwiczenia odbywają się co roku i mają defensywny charakter. Sytuację w audycji Świat w Powiększeniu komentował Rafał Tomański z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna USA Korea Południowa Chiny