Polskie Radio
Section05
II RP

Od Juraty do Zaleszczyk – 10 najpopularniejszych kurortów II Rzeczpospolitej

Zamożniejsi obywatele II Rzeczpospolitej wypoczynek w rodzimych kurortach postrzegali nie tylko jako sposób spędzania wolnego czasu, ale wręcz jako patriotyczny obowiązek. Mapa przedwojennej Polski usiana była uzdrowiskami, oto najsłynniejsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II Rzeczpospolita II RP wakacje wypoczynek kurort Zakopane Hel władysławowo Józef Haller Jan Kiepura Krynica Kazimierz Dolny Zaleszczyki magazyn wakacyjny wakacje 2021

Wywózka i tułaczka. Dr Jan Tarczyński opowiada o życiu Karoliny Kaczorowskiej

- Przeszła drogę typową dla tych, których wysiedlano ze wschodnich ziem Rzeczpospolitej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk dr Jan Tarczyński, przypominając życiorys Karoliny Kaczorowskiej. Wiceprezes Zarządu Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie, przyjaciel i wieloletni współpracownik Ryszarda Kaczorowskiego opowiedział o życiu ostatniej pierwszej damy II RP. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Kaczorowski odeszli 2022 II RP emigracja

Agnieszka Przepiórska: Zuzanna Ginczanka marzyła o Warszawie

- Tak naprawdę jest to dla mnie premiera warszawska. Zuzanna marzyła o tym, żeby znaleźć się w Warszawie i ja też marzyłam, żeby zagrać w Warszawie. Odkrywałyśmy w spektaklu tę mapę Zuzanny: Hotel Europejski, Adria, Czytelnik; miejsca, które jeszcze istnieją bądź już zniknęły - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Agnieszka Przepiórska, autorka monodramu "Ginczanka: Przepis na prostotę życia".
Zobacz więcej na temat:  spektakl poezja II RP II wojna światowa Jakub Jamrozek TEATR Dwójka Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Marian Zyndram-Kościałkowski - sylwetka polityka okresu międzywojennego

Marian Zyndram-Kościałkowski - w młodości członek Związku Walki Czynnej i Polskiej Organizacji Wojskowej, żołnierz Legionów Polskich, polityk PSL "Wyzwolenie", Partii Pracy, Zjednoczenia Pracy Wsi i Miast oraz BBWR, poseł (1922-1939), wojewoda białostocki (1930-1934), komisaryczny prezydent Warszawy (od marca do lipca 1934), minister spraw wewnętrznych (1934-1935), premier Polski (1935-1936), minister pracy i opieki społecznej (1936-1939), wolnomularz - był bohaterem audycji "Eureka".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST II RP

"Nowoczesność nas gnębi". Prof. Kizwalter o rachunku zysków i strat w dążeniu ku postępowi

- Nasze problemy z nowoczesnością oraz to, że ona nas gnębi, to nie jest nic osobliwego, ponieważ nowoczesność z reguły jest procesem trudnym. Może dawać bardzo piękne rezultaty, ale też może prowadzić do dramatów i tragedii - powiedział o polskim dążeniu ku postępowi historyk prof. Tomasz Kizwalter.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski rozbiory Polski II RP

Ignacy Kozielewski - wszystko oddał harcerstwu

140 lat temu, 15 stycznia 1882 roku, w niewielkiej wsi Starzenice, na wschód od Wielunia, przyszedł na świat jeden z twórców polskiego harcerstwa, popularnie zwanego skautingiem. Ignacy Kozielewski, bo o nim mowa, zasłynął także pięknym wierszem "Wszystko co nasze, Polsce oddamy" - oficjalnie uznanym za hymn harcerstwa, zarówno tego z okresu dwudziestolecia międzywojennego, a także tego obecnego.
Zobacz więcej na temat:  harcerstwo literatura polska II RP niepodległość