Polskie Radio
Section05
II RP

"Nie pragnąłem stanowisk". 100 lat temu urodził się Wiesław Chrzanowski

- Uważam, że najciekawsze moje czasy, nie mówiąc o wojnie, to był okres "Solidarności", bo wtedy byłem czynny ponad wyobrażalne możliwości. Funkcje, stanowiska to nie jest taka atrakcyjna rzecz - mówił w audycji Polskiego Radia Wiesław Chrzanowski, związany z środowiskiem narodowym żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, represjonowany w okresie stalinizmu, członek opozycji demokratycznej, prawnik, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, polityk III RP.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Wiesław Chrzanowski II RP II wojna światowa Powstanie Warszawskie PRL Młodzież Wszechpolska Kościół katolicki

NASZA ROZMOWA Po zamachu na Narutowicza Piłsudski nie był już tą samą osobą. "Dramat zostawił w nim stały ślad"

Śmierć głowy państwa z rąk zamachowca była dla Marszałka olbrzymim ciosem. - Piłsudski nie przypuszczał, że nienawiść może się skumulować do tego stopnia, że w państwie, które szczyciło się tym, że nie miało królobójców w swojej historii, dojdzie do tak potwornej zbrodni – ocenia prof. Grzegorz Nowik, historyk, pracownik Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Józef Piłsudski Gabriel Narutowicz Narodowa Demokracja II Rzeczpospolita II RP prezydent

Gabriel Narutowicz. Pierwszy prezydent II RP

Pierwszy prezydent II Rzeczpospolitej był zasłużonym budowniczym elektrowni wodnych i gorącym patriotą przejętym losem Polski. – Ta szlachetna postać, która niosła ewangelię porozumienia i przebaczenia wobec uczestników demonstracji przeciwko sobie, została zamordowana – mówił prof. Marian Marek Drozdowski w audycji Polskiego Radia z 2019 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Gabriel Narutowicz Dwudziestolecie międzywojenne II RP II Rzeczpospolita

Jaremianka. Artystka, która "sama była awangardą"

- Była na pewno kobietą wyzwoloną. Ubierała się szokująco, chodziła w spodniach, uwielbiała ekscentryczne kapelusze i z dość dużą swobodą traktowała mężczyzn - tak o wyjątkowej artystce, rzeźbiarce, malarce i działaczce społecznej mówiła Magdalena Merta, prowadząca radiową audycję "Polki". Dziś wspominamy 115. rocznicę urodzin Marii Jaremy, zwanej Jaremianką.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski malarstwo rzeźba TEATR SZTUKA II RP PRL Xawery Dunikowski

Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Śmierć legendy przedwojennej Polski

"Rosjanie nadjechali i zaczęli strzelać. Dołęga dostał w klatkę piersiową" – tak okoliczności śmierci jednego z najpopularniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego opisywał naoczny świadek. Dzisiaj mija 45 lat od sprowadzenia prochów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza do Polski i złożenia ich na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA ludzie Tadeusz Dołęga-Mostowicz pisarz Znachor II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne II RP literatura polska film polski