Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Premier: państwo polskie stoi na straży prawdy

 - Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana; taką obietnicę prawdy o tamtych czasach chcę tutaj złożyć - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Szef rządu podkreślił, że Zagłady nie dokonali "żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Holokaust premier Mateusz Morawiecki II wojna światowa społeczeństwo

Historyk: nie można banalizować zła i historii

- Prawda historyczna wygląda tak, jak przedstawił ją Mateusz Morawiecki. Człowiek się zastanawia, jak tak straszne rzeczy były możliwe, ale nie ma no to pytanie pełnej odpowiedzi - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 o uroczystościach 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz prof. Antoni Kamiński, socjolog PAN. Gościem audycji byli również: prof. Wiesław Wysocki i dr Piotr Zakrzewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Oświęcim II wojna światowa Auschwitz Auschwitz rocznica

Niemcy: odsłonięto pomnik polskich i włoskich ofiar nazistów

W Niemczech, w Dniu Ofiar Narodowego Socjalizmu na cmentarzu w Halberstadt uroczyście odsłonięto pomnik ku czci polskich i włoskich robotników przymusowych z warsztatów remontowych Kolei Niemieckich, straconych przez niemieckich nazistów w 1945 roku. Po poświęceniu pomnika i złożeniu wieńców delegacje Polski i Włoch oraz przedstawiciele niemieckich władz samorządowych wpisały się do księgi pamiątkowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy pomniki nazizm II wojna światowa

Ppłk Mieczysław Orzełek: nie godziliśmy się z sowiecką okupacją

- Stanisław Sojczyński "Warszyc" był bohaterem. Walczył w kampanii wrześniowej z dwoma okupantami. Był też dobrym, prawym człowiekiem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ppłk Mieczysław Orzełek, prezes Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy KWP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski Tadeusz Płużański Żołnierze Wyklęci Polskie Radio powroty z niepamięci komunizm Armia Krajowa II wojna światowa

TYLKO U NAS Jak amerykańska Polonia i polski rząd emigracyjny pomagali Żydom podczas II wojny światowej

Kilkaset ton żywności i odzieży oraz szczepionki - taka pomoc od Rady Polonii Amerykańskiej oraz kilku amerykańskich organizacji żydowskich trafiła do okupowanej Polski w ciągu niecałego roku. Była warta ponad milion dolarów. Koordynacją akcji pomocowych zajął się konsul generalny RP w Nowym Jorku Sylwin Strakacz.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa TYLKO U NAS HISTORIA

W siedzibie ONZ wystawa tzw. Archiwum Eissa

W genewskiej siedzibie ONZ otworzono wystawę "Paszporty życia". Prezentuje ona działalność tzw. Grupy Berneńskiej. Zrzeszeni w niej polscy dyplomaci i żydowscy działacze uratowali w czasie II wojny światowej co najmniej kilkuset Żydów z całej Europy. O szczegółach funkcjonowania grupy i znaczeniu dokumentów mówił historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo historia Polski II wojna światowa Żydzi Holokaust Berno Szwajcaria dyplomacja

Sporty zimowe w przedwojennej i okupowanej Warszawie

W "Magazynie Sportowym" rozmowa z Agnieszką Cubałą, historykiem sportu, która opowiedziała słuchaczom o dyscyplinach w sportach zimowych uprawianych w przedwojennej i okupowanej Warszawie. – Zimowe odmiany sportu były w polskiej stolicy niezwykle popularne – powiedziała w rozmowie z Michałem Olszańskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski Warszawa sporty zimowe II wojna światowa fakty opinie ciekawostki

Mjr Bogusław Nizieński: Ojczyzna i AK to dwie świętości

W Polskim Radiu 24 pierwsza audycja z nowego cyklu "Powroty z Niepamięci". Gościem był sędzia mjr Bogusław Nizieński, żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, kawaler Orderu Orła Białego, a także były rzecznik Interesu Publicznego. – AK kochała Polskę, a Polska kochała AK. To dwie świętości, o których nie można zapomnieć – powiedział w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powroty z niepamięci HISTORIA historia Polski ludzie II wojna światowa komunizm Armia Krajowa Bogusław Nizieński Żołnierze Wyklęci

Rezolucja w sprawie dzieł sztuki zagrabionych podczas wojen

Parlament Europejski poparł rezolucję w sprawie dzieł sztuki zagrabionych podczas wojen. Europosłowie wezwali Komisję Europejską, by stworzyła narzędzia pozwalające na odzyskiwanie takich dzieł. A jak wygląda proces odzyskiwania utraconych dzieł w Polsce? W Polskim Radiu 24 rozmowa z Jolantą Miśkowiec z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki II wojna światowa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego