Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Zofia Kossak-Szczucka - bohaterska pisarka XX wieku

Patriotyzm, talent literacki i wierność tradycji katolickiej. Zofia Kossak-Szczucka była nie tylko powieściopisarką, ale również współzałożycielką dwóch tajnych organizacji w okupowanej Polsce. Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. O życiu tej niezwykłej kobiety mówiliśmy w audycji „Utracone, Odzyskane”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek historia Polski Zofia Kossak II wojna światowa POLSKA

Świadek Holokaustu, ocalona przez Polaków. Wspomnienia

– Należy docenić tych Polaków, którzy ratowali Żydów i nie bali się donosu swoich sąsiadów – powiedziała Joanna Sobolewska-Pyz, przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w Polsce, którą z drugowojennej zagłady Żydów ocaliło polskie małżeństwo. W audycji opowiedziała o swojej historii, a także o wdzięczności za uratowane życie.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi II wojna światowa Niemcy Świadkowie Holokaustu

Akcja "German Death Camps" przenosi się do USA

Mobilne autobusowe muzeum ma przypomnieć Amerykanom o niemieckich obozach koncentracyjnych i bohaterstwie Polaków w czasie II wojny światowej. To pomysł grupy osób, które w ubiegłym roku przeprowadziły akcję "German Death Camps", jeżdżąc z banerem o takiej treści po krajach Europy Zachodniej.  W Polskim Radiu 24 rozmowa Karola Darmorosa z Kamilem Rybikowskim, jednym z organizatorów akcji.
Zobacz więcej na temat:  USA historia Polski II wojna światowa

W Gruncie Rzeczy: Historia św. Maksymiliana

Maksymilian Maria Kolbe – polski franciszkanin, założyciel miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”, redaktor „Małego Dziennika”. Zginął śmiercią męczeńską, w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W audycji W Gruncie Rzeczy Tomasz Terlikowski, publicysta i autor książki „Maksymilian M. Kolbe. Biografia świętego męczennika”, opowiadał o życiu i śmierci duchownego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maksymilian Maria Kolbe II wojna światowa Tomasz Terlikowski Auschwitz chrześcijaństwo

Poseł Jerzy Jachnik o ustawie o IPN oraz reprywatyzacji

Nie milkną dyskusje odnośnie ustawy o IPN-ie. W debacie mało mówi się jednak o przepisach za naruszenie dóbr osobistych państwa i narodu polskiego. - Uważam, że ludzie, którzy przeżyli koszmar II wojny światowej muszą mieć prawo do moralnej rehabilitacji – powiedział w audycji Jakim Prawem poseł Kukiz’15 Jerzy Jachnik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN II wojna światowa Kukiz'15 ngo prawo Żydzi Izrael Ministerstwo Sprawiedliwości