Polskie Radio
Section05
IPN

"Z tego domu wyrzucili nas Sowieci". Historia Willi Jasny Dom we Włochach

Willa Jasny Dom to modernistyczny budynek w warszawskich Włochach, położony tuż obok linii kolejowej do centrum stolicy. Kiedy po wojennej zawierusze trafił do rodziny przedwojennych właścicieli, okazało się, że w jego piwnicach było sowieckie więzienie. Historię budynku naświetliła w Polskim Radiu 24 Marlena Piekarska-Olszówka, prezes stowarzyszenia Willa Jasny Dom. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek II wojna światowa regiony IPN zbrodnie sowieckie

Andrzej Kołodziej: zbrodnie komunistyczne nie powinny się przedawniać

- Zbrodnie komunistyczne, tak jak zbrodnie nazistowskie, powinny tak samo bezterminowo nie ulegać przedawnieniu. Powinny być ścigane do końca, dopóki jest możliwość i pojawiają się jakieś nowe fakty i dowody w sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kołodziej, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. Gościem PR24 był także Andrzej Gwiazda, również legenda Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Kołodziej Andrzej Gwiazda Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski historia PRL Solidarność opozycja demokratyczna IPN Instytut Pamięci Narodowej

Prezes IPN: będzie nowelizacja ustawy o IPN dotycząca zbrodni komunistycznych

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek zapewnia, że będzie nowelizacja ustawy o IPN dotycząca zbrodni komunistycznych. 1 sierpnia 2020 r. ulegają przedawnieniu zbrodnie komunistyczne, co oznacza, że prokuratorzy pionu śledczego IPN tracą obowiązek ścigania ich sprawców. Przepisy nie dotyczą jednak zabójstw i na przykład zbrodni przeciwko pokojowi lub ludzkości.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski IPN zbrodnie sowieckie

Prezes IPN: będzie nowelizacja ustawy o IPN dotycząca zbrodni komunistycznych

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek zapewnia, że będzie nowelizacja ustawy o IPN dotycząca zbrodni komunistycznych. 1 sierpnia 2020 r. ulegają przedawnieniu zbrodnie komunistyczne, co oznacza, że prokuratorzy pionu śledczego IPN tracą obowiązek ścigania ich sprawców. Przepisy nie dotyczą jednak zabójstw i na przykład zbrodni przeciwko pokojowi lub ludzkości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski IPN zbrodnie sowieckie

Tadeusz Płużański: założenie, żeby przedawniać zbrodnie komunistyczne, jest szatańskie

- Cały aparat z lat 70. czy 80. jest do ukarania - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tadeusz Płużański, historyk i publicysta nt. ustawy, która dopuszcza przedawnienie zbrodni komunistycznych. Podkreślił, że prawo to należy jak najszybciej "w ciągu tygodnia, dwóch" znowelizować.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Płużański HISTORIA POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel Żołnierze Wyklęci Łączka historia Polski komunizm PRL IPN

Jan Józef Kasprzyk: zbrodnie komunistów nie powinny nigdy ulec przedawnieniu

- Musimy traktować jedną miarą nazizm i komunizm. Żeby tak się stało, potrzebna jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, czyli kwestia terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych musi ulec zmianie - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel Żołnierze Wyklęci Łączka historia Polski komunizm PRL IPN

"Towarzystwo Niepokornych". Kulisy aresztowania rotmistrza Pileckiego

 - Mój ojciec był świadkiem aresztowania rotmistrza Pileckiego w mieszkaniu moich dziadków. W jego pamiętniku jest jedyny znany zapis naocznego świadka, który widział, co się dokładnie działo podczas aresztowania i w kolejnych dniach - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Sieradzki, wnuk Makarego Sieradzkiego ps. Romek, współpracownika Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci IPN

"Komuniści nie mogą nam się śmiać w twarz". Jerzy Bukowski o możliwym przedawnieniu zbrodni PRL

- Nowelizacja ustawy o IPN, tak by zbrodnie komunistyczne się nie przedawniły, jest jedyną legislacyjną możliwością, która nie będzie nas kompromitować w setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Bukowski, były reprezentant prasowy gen. Ryszarda Kuklińskiego. Gościem był też radny PiS, Filip Frąckowiak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 IPN zbrodnie sowieckie komunizm historia Polski ustawa Ryszard Kukliński

"Trzeba docenić odwagę autora". Reszczyński o filmie Latkowskiego

- Rzecz dzieje się na Wybrzeżu w miejscu, gdzie związku biznesu i władzy nie są, i nigdy nie były przejrzyste. Stąd ludzie jak „Krystek” mogli przez lata działać bezkarnie – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński, publicysta Tygodnika „Sieci”. W dyskusji udział wzięli również; Andrzej Rafał Potocki (portal wpolityce.pl) oraz Sławomir Jastrzebowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Sylwester Latkowski pedofilia IPN Tadeusz Płużański Sopot