Polskie Radio
Section05
IPN

IPN świętuje 40. rocznicę powstania "Solidarności"

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął obchody 40. rocznicy powstania "Solidarności" otwarciem wystaw w 17 miejscowościach w całej Polsce, od Mielca po Koszalin. Pierwszą z cyklu "TU rodziła się Solidarność" uroczyście otworzył prezes IPN Jarosław Szarek w Mielcu przy placu Armii Krajowej. Na wystawie można między innymi zobaczyć pierwszy bunt robotniczy z 1 - 2 lipca 1980 roku przeciwko władzy komunistycznej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Mielec wystawa Witold Banach

Prezes IPN o Czerwcu 1956: dla władzy to była kontrrewolucja

64 lata temu rozpoczęły się strajki i protesty robotników w Poznaniu. Sprzeciwiali się oni coraz gorszym warunkom życia, pracy, obniżkom płac i komunistycznemu reżimowi. Protest był pierwszym w PRL masowym buntem robotników i mieszkańców dużego miasta, przeciwko którym władze skierowały ogień czołgów i karabinów maszynowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Czerwiec 1956 historia Polski PRL Jarosław Szarek

Dr Jarosław Szarek o 40. rocznicy powstania Solidarności: źródeł jej powstania było wiele

W sierpniu 1980 roku, po lipcowych protestach robotników w zakładach pracy w Lublinie i Świdniku, wybuchła fala strajków w tysiącach zakładów w całej Polsce. Te wydarzenia były bezpośrednią przyczyną podpisania porozumień sierpniowych (31 sierpnia) i powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach bloku sowieckiego niezależnej od władzy, legalnej organizacji związkowej. O narodzinach związku opowiada prezes IPN dr Jarosław Szarek.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność porozumienia sierpniowe bitwa warszawska 1920 Dorota Truszczak Jarosław Szarek IPN

"To radość dla każdego Polaka". Opozycjonista z PRL o nowelizacji ustawy o IPN

- Myślę, że cel, aby zbrodnie komunistyczne nie uległy przedawnieniu, został już zrealizowany. Ogromne podziękowania dla inicjatorów nowelizacji ustawy o IPN i Sejmu, który wyjątkowo zgodnie nad nią głosował - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Borowik, opozycjonista z czasów PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN komunizm PRL Andrzej Rozpłochowski historia Polski zbrodnie sowieckie

Opozycjonista z PRL: wszelkie działania przestępcze komunistów nie mogą ulegać przedawnieniu

- Poprawka ustawy o IPN odnośnie przedawnienia się zbrodni komunistycznych powinna zawierać taką zmianę, by wszelkie działania przestępcze komunistów, czyli także nie zabójstwa, nigdy nie ulegały przedawnieniu - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi audycji byli również inni opozycjoniści z tego okresu, Wojciech Borowik oraz Andrzej Michałowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA IPN komunizm PRL zbrodnie sowieckie historia Polski Andrzej Rozpłochowski Tadeusz Płużański

"Błąd legislatorów sprzed 20 lat". Sellin o przedawnianiu się zbrodni komunistycznych

– Trudno wyobrazić sobie jakieś elementarne poczucie sprawiedliwości, kiedy widzimy, że zbrodnie z czasów II wojny światowej są ścigane do dziś, a zbrodnie komunistyczne były przedawniane – mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin w Programie 3 Polskiego Radia. W "Śniadaniu w Trójce" o nowelizacji ustawy o IPN dyskutowali również Paweł Sałek z KPRP, Krzysztof Gawkowski z Lewicy, Andrzej Halicki z PO i Marek Sawicki z PSL.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio Beata Michniewicz Paweł Sałek Jarosław Sellin Krzysztof Gawkowski Andrzej Halicki Marek Sawicki polityka POLSKA IPN PRL historia PRL zbrodnie sowieckie komunizm

Powązki, "Toledo", cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej. Nowe miejsca poszukiwań IPN

Powązki Wojskowe, dawne więzienie "Toledo" na warszawskiej Pradze i cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej to miejsca, w których prace prowadzić będzie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Ze względu na pandemię koronawirusa rozpoczęcie prac przesunięto na początek lata.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN ekshumacja Ekshumacje na Powązkach Krzysztof Szwagrzyk historia Polski komunizm PRL UB pamięć POLSKA