Polskie Radio
Section05

Katarzyna Kobylecka

Europejskie Dni Archeologii. Odkrywanie tajemnic przeszłości i poznawanie historii

Europejskie Dni Archeologii to inicjatywa realizowana w Polsce od 2019 roku, wzorowana na francuskim pomyśle, który zdobył uznanie w całej Europie. Ta kilkudniowa impreza jest okazją do odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii oraz eksplorowania dziedzictwa kulturowego poprzez różnorodne aktywności i wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Europejskie Dni Archeologii Agnieszka Oniszczuk Zasław Adamaszek Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie

Prof. Włodzimierz Lengauer: bez zaplecza bibliotecznego nie ma pracy naukowej

Prof. Włodzimierz Lengauer to wybitny badacz antyku, autor licznych publikacji poświęconych historii starożytnej Hellady, specjalista w zakresie greckiej religii i kultury, erudyta, poliglota. W audycji "Po drugiej stronie lustra" opowiedział o swoich młodzieńczych zainteresowaniach, ścieżce naukowej i niezbędnym warsztacie badacza. 
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Lengauer Grecja Uniwersytet Warszawski starożytna Grecja starożytność

"Złote runo. Sztuka Gruzji". Legendarne skarby Kolchidy w Krakowie

"Złote runo. Sztuka Gruzji" to pierwsza w Polsce, ale też w Europie, tak wszechstronna, panoramiczna i obszerna wystawa sztuki gruzińskiej. - Podziwiając skarby Kolchidy w Muzeum Narodowym w Tbilisi, marzyłem o tym, abyśmy mogli je przenieść do Krakowa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mirosław Kruk, historyk sztuki i kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja Kolchida Mirosław Kruk Muzeum Narodowe w Krakowie Marzena Ożarek-Szilke

Meteoryty - przybysze z kosmosu. Jakich informacji nam dostarczają?

- Meteoryty są fragmentami skalnymi pochodzącymi z obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Mogą to być małe planetoidy, które krążą między Marsem a Jowiszem. Mogą to być fragmenty dużych planetoid. Mogą to też być fragmenty planet, takich jak Mars, a nawet fragmenty naszego Księżyca - wyjaśnił w audycji "Eureka" prof. Szymon Kozłowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  meteoryt astronomia NAUKA kosmos