Polskie Radio
Section05
Klub Trójki

Kolekcje dla siebie i dla narodu

Polska nie jest krajem zasobnym w arcydzieła. Nie zawsze tak było, jednak historia sprawiła, że byliśmy wielokrotnie z nich ograbiani. Zwłaszcza, gdy nie było naszego państwa na politycznej mapie świata. Po II wojnie światowej polskie muzea z trudem odzyskiwały siły: większość cenniejszych zabytków wymagała zabiegów konserwatorskich, niektóre skarby – dla ich ocalenia – wywieziono za granicę, upaństwawiano prywatne majątki, w których znajdowały się często wartościowe zbiory.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska KULTURA muzeum kolekcjonowanie Trójka

Alternatywne języki narracji filmowej

W Krakowie trwa właśnie festiwal kina niezależnego Off Camera, a przed nami FPFF w Gdyni, Transatlantyk Festival w Łodzi oraz Camerimage. To dobry pretekst do zastanowienia się nad alternatywnymi językami narracji filmowej. W "Klubie Trójki" wraz z Barbarą Konarską oraz Rafałem Geremkiem przyjrzeliśmy się szczególnie animacji i technice VR (Virtual Reality) oraz wykorzystywaniu ich w kinie dokumentalnym o tematyce historycznej.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka KULTURA kino animacja FILM

Śląsk zielony i otwarty. Jak Carbon Silesia Festival wpłynął na region?

Carbon Silesia Festival to nie tylko muzyka, a także możliwość zwiedzenia obiektów należących do kopalni. To właśnie tu znajduje się najstarsza na świecie wciąż działająca maszyna parowa. M.in. o tym w drugim dniu Carbon Silesia Festival Aleksandra Kaczkowska rozmawiała w "Muzycznym klubie Trójki", który poświęcony był wpływowi, jaki odbywająca się w Zabrzu impreza miała na region. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Aleksandra Kaczkowska elektronika KULTURA Zabrze Śląsk

Międzynarodowy kontekst sytuacji w Afganistanie

Od ponad tygodnia Afganistan i sytuacja w tym kraju dominuje serwisy informacyjne na całym świecie. Poruszające zdjęcia i filmiki z lotniska w Kabulu, doniesienia z różnych miast zajętych przez talibów rozgrzewają media społecznościowe, ale również dyskusje ekspertów i komentatorów. Tym bardziej że dochodzi również kontekst krajowy, czyli sytuacja na granicy z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina Afganistan polityka talibowie Azja Centralna Pakistan Indie Chiny Iran Rosja Trójka

Brudny fartuch malarki. Wystawa "Artystka. Anna Bilińska"

Była fenomenem epoki. Prekursorką kobiecych prób zdobycia artystycznego wykształcenia, w tamtym czasie zarezerwowanego wyłącznie dla mężczyzn. Anna Bilińska-Bohdanowicz żyła jedynie 38 lat. Swoją pasję do sztuki przypłaciła zdrowiem, a w konsekwencji – krótszym życiem. Teraz jest okazja, aby zapoznać się z jej dorobkiem oraz nietuzinkową biografią. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Trójka KULTURA malarstwo

Tokio 2020: jaka jest kondycja polskiego sportu?

W Tokio trwają igrzyska olimpijskie. To nie są igrzyska podobne do innych: koronawirus spowodował, że są rozgrywane rok później, w pandemicznym reżimie, a więc bez udziału lub z bardzo ograniczonym udziałem publiczności. Mimo to sportowe emocje są ogromne, a zdobyte medale, okupione latami treningów i wysiłków, są właściwie bezcenne. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Tokio 2020 olimpiada Paweł Januszewski Igor Błachut Krzysztof Łoniewski Trójka

Największa zbrodnia komunistyczna w powojennej Polsce

Od 10 do 25 lipca 1945 roku oddziały Armii Czerwonej, osłaniane i wspomagane przez wydzielone oddziały UB i LWP, przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Ofiarami tzw. obławy augustowskiej, zwanej także obławą lipcową, byli działacze podziemia niepodległościowego i miejscowa ludność sprzyjająca partyzantom.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Augustów Żołnierze Wyklęci zbrodnie sowieckie Trójka