Polskie Radio
Section05
Paweł Lekki

PR24 Śmierć Nawalnego ciosem dla rosyjskiej opozycji. Dr Bryc wskazuje, co mogłoby ją wzmocnić

- Śmierć Aleksieja Nawalnego była bardzo potężnym ciosem w opozycję wewnątrzrosyjską - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu. - Opozycja za granicą ciągle jest podzielona, zobaczymy, czy wyciągną wnioski z tej śmierci - dodała. Wskazała też, co mogłoby być czynnikiem jednoczącym rosyjską opozycję. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Paweł Lekki Agnieszka Bryc

Więźniowie polityczni na Białorusi. Aleś Zarembiuk: tych ludzi torturują codziennie

- Łukaszenka, mimo że ma wszystkich (opozycjonistów - red.) na emigracji czy w więzieniu, to wciąż się boi, że coś może się wydarzyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Aleś Zarembiuk, prezes Fundacji Domu Białoruski w Warszawie. Za naszą wschodnią granicą zmarł kolejny więzień polityczny.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Białoruś ŚWIAT Aleksander Łukaszenka Aleś Zarembiuk Europa

"Przez USA przetacza się teraz kampania". Przewodnicząca PE dla Polskiego Radia

- Słowa Donalda Trumpa to dzwonek alarmowy - podkreśliła w wywiadzie dla Polskiego Radia Roberta Metsola, choć zwracała też uwagę na toczącą się kampanię prezydencką w USA. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego uważa, że to powinno uświadomić europejskim sojusznikom, jak istotne jest zwiększenie wydatków na obronę.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Roberta Metsola Beata Płomecka Unia Europejska NATO USA Donald Trump Piotr Madajczyk Andrzej Kiński

Wybory parlamentarne w Pakistanie. "Ich wynik może być wielką niespodzianką... dla armii"

Głosowanie przebiegało w cieniu przemocy i ataków bombowych w różnych częściach kraju. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, ze względów bezpieczeństwa, zdecydowało też o zawieszeniu działania sieci telefonii komórkowej i zablokowało dostęp do internetu. Na ulice wysłano dodatkowe jednostki wojska i sił bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Pakistan wybory parlamentarne Azja

PR24 Ukraina w świetle wyborów w USA. Bartosz Tesławski i Krzysztof Winkler o wsparciu dla Kijowa

Były prezydent Donald Trump otwarcie torpeduje zawarty w Senacie USA ponadpartyjny kompromis w sprawie pomocy dla Ukrainy i wzmocnienia ochrony południowej granicy i nawołuje do Republikanów, by głosowali przeciwko pakietowi, przez co szanse na jego uchwalenie przez Kongres są coraz mniejsze. O tym, czy wsparcie Ukrainy stało się elementem politycznej gry w Stanach Zjednocznych, dyskutowali w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski z Fundacji Opportunity i Krzysztof Winkler z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Bartosz Tesławski Krzysztof Winkler

PR24 Amerykańska gra wyborcza Ukrainą. Prof. Grochmalski: Biden popełnił tragiczny błąd

- Kwestia pomocy dla Ukrainy stała się przedmiotem dyskusji na arenie politycznej w Ameryce, i to dyskusji prowadzonej w nurcie kampanii wyborczej - powiedziała w Polskim Radiu 24 amerykanistka prof. Małgorzata Zachara-Szymańska, komentując spór o wsparcie Kijowa w Waszyngtonie. - Tutaj jest naprawdę bardzo trudna sytuacja, obie strony grają według logiki związanej z twardym elektoratem - zgodził się prof. Piotr Grochmalski, ekspert ds. bezpieczeństwa. Jak dodał, Joe Biden "popełnił koszmarny błąd". 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Piotr Grochmalski Małgorzata Zachara-Szymańska ŚWIAT Ameryka Ukraina Ameryka Północna wojna na Ukrainie

Popierają pomoc dla Ukrainy, ale stawiają warunek. "Węgry po prostu handlują"

Przedstawiciele węgierskiego rządu potwierdzili, że w weekend została do Brukseli przesłana propozycja zgody tego kraju na pomoc finansową dla Ukrainy. Może ona zostać wyrażona jednak pod pewnymi warunkami. - Jestem święcie przekonany, że rozmowy dzieją się też za kulisami. (...) Oni po prostu wychodzą z założenia, że mają coś wartościowego, i są gotowi to sprzedać - ocenia Bartosz Tesławski z instytutu "The Opportunity".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Węgry Budapeszt Ukraina wojna na Ukrainie Unia Europejska

Setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta. Niezwykły mural w centrum Warszawy

W 2024 roku przypada setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta - wybitnego poety, eseisty, dramaturga, krytyka sztuki i podróżnika. Autor cyklu poetyckiego "Pan Cogito" i laureat licznych nagród literackich od końca lat 60. XX wieku był jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Jego dzieła zostały przetłumaczone na 38 języków.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Agnieszka Kunikowska Zbigniew Herbert KULTURA poezja

Prezydent Turcji podpisał zgodę na członkostwo Szwecji w NATO. "Zagrał va banque"

Turecki przywódca Recep Tayyip Erdogan złożył podpis pod ustawą zezwalającą na wejście Szwecji do NATO dwa dni po wyrażeniu takiej zgody przez parlament Turcji, po 20 miesiącach zwłoki. - Turcja chciała pokazać, że ma wpływ na politykę europejską - ocenił w radiowej Jedynce prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Turcja Recep Tayyip Erdogan Szwecja NATO

79. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Ekspert z IPN: ten obóz jest symbolem zagłady

- Jeśli popatrzymy jak duża jest liczba ofiar tego miejsca, to w pełni zrozumiemy, dlaczego nazywa się je fabryką i dlaczego Auschwitz jest najbardziej znanym ośrodkiem zagłady na świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Martyna Grądzka-Rejak z Biura Badań Historycznych IPN i Muzeum Getta Warszawskiego. Naziści zamordowali tam około 1,1 mln osób.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Paweł Lekki IPN Martyna Grądzka-Rejak Auschwitz

PR24 Prof. Boćkowski apeluje o "zdrowy" reset relacji z Ukrainą: urealnić politykę wsparcia

W relacjach Warszawy i Kijowa potrzebny jest "dobry i zdrowy" reset, tak, by urealnić politykę wsparcia - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z uniwersytetu w Białystoku komentując konferencję prasową szefa ukraińskiego rządu po spotkaniu z polskim premierem. Jednocześnie trzeba "zdać sobie sprawę, że aby rozwiązywać trudne sprawy w relacjach z Ukrainą, kraj ten musi przetrwać jako niepodległe państwo" - zaznaczał prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki POLSKA Ukraina relacje polsko-ukraińskie

Ciężkie starcia na Ukrainie. Prof. Krzysztof Kubiak: Ukraińcy są wyczerpani demograficznie i sprzętowo

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu zaledwie jednej doby doszło do blisko 100 starć bojowych z rosyjskim wojskiem. Najcięższe walki niezmiennie obejmują okolice Awdijiwki. Tymczasem Bundestag odrzucił wniosek w sprawie przekazania Ukrainie pocisków manewrujących Taurus. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Niemcy Bundestag

PR24 Burzliwy rok 2024. Eksperci o geopolitycznych wyzwaniach najbliższych dwunastu miesięcy

Wybory w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Indiach, a także plebiscyt w Rosji oraz wojna na Ukrainie i napięcia wokół cieśniny Bab al-Mandab – to, zdaniem prof. Piotra Grochmalskiego, najważniejsze wydarzenia, które będą kształtowały bieżący rok. Nadchodzących 12 miesięcy upłynie pod znakiem coraz większych turbulencji systemu światowego - przekonuje prof. Krzysztof Kubiak n. W "Kontrapunkcie" Polskiego Radia 24 o geopolitycznych wyzwaniach 2024 roku.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Chiny wybory w USA