Polskie Radio
Section05
Rząd RP na Uchodźstwie

Stanisław Ostrowski, symboliczny prezydent Rzeczypospolitej na obczyźnie

Był prezydentem Lwowa i prezydentem RP na obczyźnie. Lwowa bronił przed Niemcami i Rosjanami, na obczyźnie objęcie przez niego funkcji prezydenta pozwoliło zakończyć rozłam wśród emigracji. Polscy emigranci widzieli w nim osobę symbolizującą łączność z czasami przedwrześniowymi, ale jego sprawstwo polityczne było minimalne. 9 kwietnia przypada 50. rocznica zaprzysiężenie Stanisława Ostrowskiego na prezydenta RP na uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ostrowski emigracja Rząd RP na Uchodźstwie rząd londyński HISTORIA

nasz wywiad Dr Marek Lasota: "AK zajmuje niepowtarzalną pozycję w historii Polski"

- Polacy absolutnie nie zamierzali pogodzić się z faktem przegranej wojny obronnej 1939 roku i nie chcieli podporządkować się okupantom. Było to pokolenie, które niezwykle ceniło sobie wolność i udział w konspiracji uznawało za swoją moralną powinność wobec ojczyzny - powiedział w rozmowie z portalem Polskieradio24.pl dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie dr Marek Lasota.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL HISTORIA historia Europy II wojna światowa ZSRR III Rzesza Armia Krajowa Armia Czerwona Rząd RP na Uchodźstwie Polskie Państwo Podziemne wywiad wywiad AK Powstanie Warszawskie Kraków Marek Lasota

Rząd RP na uchodźstwie. Symbol emigracyjnej polskości

20 czerwca 1940 roku premier rządu RP na uchodźstwie Władysław Sikorski opuścił terytorium Francji, odlatując do Londynu. Od tego momentu główną siedzibą istniejącego od 1939 roku gabinetu stała się Wielka Brytania. Rząd przyczynił się do powstania między innymi Związku Walki Zbrojnej, który później przeobraził się w Armię Krajową.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Sikorski Władysław Raczkiewicz Rząd RP na Uchodźstwie Francja Wielka Brytania II wojna światowa Rumunia ignacy paderewski Józef Beck Winston Churchill III Rzesza Polskie Państwo Podziemne

Telewizyjna premiera dokumentu "Polmission. Tajemnice paszportów" o polskich dyplomatach ratujących Żydów

W środę 24 marca w TVP1 odbędzie się  telewizyjna premiera filmu dokumentalnego "Polmission. Tajemnice paszportów". To kontynuacja produkcji "Paszporty Paragwaju" opowiadającego o wysiłku Grupy Ładosia na rzecz ratowania Żydów przed Zagładą poprzez produkcję fałszywych paszportów latynoamerykańskich.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi II wojna światowa rząd londyński Rząd RP na Uchodźstwie

Dr Danuta Drywa: rząd polski nie tylko wpierał akcje ratowania Żydów, ale i finansował je

- Poselstwo RP w Bernie było jedną z nielicznych placówek dyplomatycznych, polskich, które działały w Europie w czasie wojny - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Danuta Drywa, autorka książki "Poselstwo RP w Bernie. Przemilczana historia". Gościem audycji był też dr Jakub Kumoch, ambasador RP w Turcji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 II wojna światowa nazizm Żydzi Szwajcaria Brno Rząd RP na Uchodźstwie historia Polski

Prezydent o Ryszardzie Kaczorowskim: wzorzec męża stanu

W nadchodzącym tygodniu minie setna rocznica urodzin ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie. Z tej okazji na Zamku Królewskim odbył się koncert galowy, któremu towarzyszyło wspominanie Ryszarda Kaczorowskiego. Swoje listy do uczestników uroczystości skierowali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Ryszard Kaczorowski Rząd RP na Uchodźstwie

Działalność rządu RP na uchodźstwie

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie był legalną kontynuacją władz II Rzeczypospolitej zmuszonych opuścić Polskę po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939. Władze Rzeczypospolitej na uchodźstwie zakończyły działanie w 1990 roku po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta Polski. O rządzie RP na uchodźstwie mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP na Uchodźstwie historia Polski II wojna światowa Patryk Pleskot Tadeusz Płużański IPN Tomasz Arciszewski Władysław Sikorski

Rocznica przekazania insygniów rządu emigracyjnego

Pieczęcie, chorągiew i oryginał Konstytucji Kwietniowej - to składało się na insygnia, które równo ćwierć wieku temu trafiły z Londynu do Warszawy. Ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski przekazał je Lechowi Wałęsie, pierwszemu wybranemu w demokratycznych wyborach.
Zobacz więcej na temat:  Europa HISTORIA historia Polski Lech Wałęsa Londyn Ryszard Kaczorowski rząd londyński Rząd RP na Uchodźstwie Wielka Brytania