Polskie Radio
Section05
Sudan Południowy

"Europie potrzebny jest afrykański plan Marshalla"

Od początku roku do Włoch przybyło 70 tysięcy imigrantów, najwięcej z Nigerii. Kim są afrykańscy uciekinierzy i jaki pomysł na poradzenie sobie z tym wyzwaniem ma Europa? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Jarosław Kociszewski z Wirtualnej Polski, który niedawno wrócił z Ugandy, gdzie znajduje się jeden z największych obozów dla uchodźców na świecie.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Włochy Afryka Jarosław Kociszewski uchodźcy Uganda Sudan Południowy

"Patrzymy w kosmos, a w Sudanie Południowym głód"

Nawet 1,5 miliona ludzi może być zagrożonych głodem w Sudanie Południowym. Już teraz mówi się o tym, że klęska dotyczy 100 tysięcy ludzi. Gość Świata w Powiększeniu, Marek Krupiński, podkreślał, że problem głodu to nie tylko kłopot Sudanu Południowego. – 7,5 miliona dzieci w 48 krajach zagrożonych jest śmiercią głodową – wskazywał dyrektor generalny UNICEF Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sudan Południowy Afryka konflikty międzynarodowe UNICEF

Kryzys migracyjny. Czy są szanse na jego rozwiązanie?

- Liczba migrantów przybywających do Europy rosła od kilku lat, ale za początek kryzysu migracyjnego uznaje się rok 2015, w którym w państwach unijnych aż 1,2 mln uciekinierów złożyło wnioski o azyl. Jedną z przyczyn tego kryzysu jest sytuacja w Afryce i na Bliskim Wschodzie, w tym wojna w Syrii. Inna, nie mniej istotna przyczyna leży po naszej stronie. To nie przemyślana polityka migracyjna UE - mówił rozpoczynając "Debatę Jedynki" Marek Mądrzejewski.
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski Unia Europejska imigranci w Europie Wojna w Syrii Sudan Południowy UNHCR Rafał Kostrzyński