Polskie Radio
Section05
Związek Sowiecki

ANALIZA Dyplomatyczna szarża na temat Krymu i naszego regionu. W tle rosnące wsparcie Chin dla Putina w czasie wojny na Ukrainie

Chiński ambasador podważył status międzynarodowy suwerennych krajów po rozpadzie ZSRR oraz określił półwysep Krym jako rosyjski. W ostatnim czasie to kolejny niepokojący sygnał ze strony Pekinu, dotyczący jego polityki wobec naszego regionu. Od początku wojny Chiny udzielają wsparcia m.in. gospodarczego Rosji, która prowadzi pełnoskalową agresję przeciwko Ukrainie. Co więcej, współpraca obu państw, o wymowie antyzachodniej i antyamerykańskiej, ulega zacieśnieniu, czego dowodem według większości ekspertów była niedawna wizyta Xi Jinpinga w Moskwie. 
Zobacz więcej na temat:  Chiny ŚWIAT Związek Sowiecki Europa Azja Krym Ukraina Władimir Putin Rosja

Chiński dyplomata podważa suwerenność państw b. ZSRS. Prezydent Duda: te kraje mają ugruntowaną państwowość

Kraje wchodzące w skład byłego ZSRR mają ugruntowaną państwowość - w ten sposób prezydent Andrzej Duda odpowiada na słowa chińskiego ambasadora we Francji. W niedawnym wywiadzie dla francuskiej telewizji Lu Shaye stwierdził, że suwerenność państw powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego, takich jak Ukraina, de facto nie ma umocowania w prawie międzynarodowym. Andrzej Duda ocenił, że tego typu wypowiedzi świadczą o "zagalopowaniu się w poglądach".
Zobacz więcej na temat:  Chiny ŚWIAT Mongolia Związek Sowiecki Europa Azja Andrzej Duda

"Wspólna nienawiść do Polski". Historyk o współpracy czerwonej Rosji i burżuazyjnych Niemiec po I wojnie światowej

25 lipca 1932 roku w Moskwie został zawarty polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Stosunki między Polską a Rosją w latach poprzedzających, po wojnie polsko-bolszewickiej i po pokoju ryskim, nie były najlepsze. - Droga do Europy dla rewolucji komunistycznej prowadziła zawsze przez Polskę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Niemcy Związek Sowiecki

Żaryn: Rosja przygotowuje się do nowej ofensywy informacyjnej wymierzonej w Polskę

"Rosyjskie instytucje odpowiedzialne za działania w obszarze polityki pamięci intensyfikują przygotowania do nowej ofensywy informacyjnej, która będzie działała na niekorzyść Polski" - napisał na Twitterze ełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Żaryn dezinformacja serwis wschodni Rosja ŚWIAT Europa HISTORIA Związek Sowiecki

Rocznica pierwszej masowej wywózki na Sybir. Historyk: liczba polskich ofiar tych represji przekroczyła milion

- 10 lutego 1940. r. to data symbol, kojarzona z deportacjami Polaków na Sybir, ale w zasadzie finalizowała ona przygotowany wcześniej przez Sowietów cały proces wywózek - mówi w 83. rocznicę wydarzeń kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku dr Marcin Zwolski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Rosja Syberia II wojna światowa Związek Sowiecki

Lenin potępiany w Rosji. "Wypuścił dżina ukraińskiego patriotyzmu"

- Lenin jest w oficjalnej narracji rosyjskiej potępiany jako człowiek, który po pierwsze zrobił rewolucję (...), jak również doprowadził do usamodzielnienia się szeregu republik - mówił w Dwójce Piotr Skwieciński, autor książki "Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji".
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie społeczeństwo agresja Dwójka Włodzimierz Lenin Związek Radziecki ZSRR Związek Sowiecki polityka historyczna

Państwa bałtyckie usuwają radzieckie pomniki. Trwa desowietyzacja przestrzeni publicznej

Koniec sowieckich monumentów w części Europy. W następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę władze państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - wprowadziły szereg zmian prawnych umożliwiających usuwanie z przestrzeni publicznej sowieckich pomników, jako symboli okupacji i zniewolenia, i grobów.
Zobacz więcej na temat:  Związek Sowiecki komunizm zbrodnie sowieckie pomniki Litwa Łotwa Estonia ŚWIAT Europa

Hołodomor – zaplanowane z zimną krwią ludobójstwo na narodzie ukraińskim

80 lat temu, w listopadzie 1932 roku, w Związku Radzieckim rozpoczęto wprowadzanie aktów prawnych będących przygotowaniem do jednej z najstraszniejszych zbrodni w historii ludzkości. W efekcie zaplanowanej z zimną precyzją akcji zmarło z głodu – według różnych źródeł – od trzech do sześciu milionów Ukraińców.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Semka Ukraina Związek Sowiecki Związek Radziecki Bogumiła Berdychowska hołodomor

Rosyjska aneksja części Ukrainy. Prof. Szumski: to analogia do wydarzeń na wschodzie II Rzeczpospolitej

We wrześniu 1939 roku Sowieci zagarnęli Kresy wschodnie II Rzeczpospolitej. Wcześniej były morderstwa, gwałty na Polakach i pseudoreferenda. - Nasuwają się analogie obserwując dzisiejszą sytuacje na wschodzie Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Szumski, historyk PAN, IPN. Podkreślił, że dla Rosji "istotą przeprowadzenia aneksji terytoriów nadal pozostają pseudoreferenda i ostatecznie przymusowe nadanie rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Związek Sowiecki historia Polski Kresy aneksja Armia Czerwona