Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

"Bogurodzica", Grunwald i "zagadka zamknięta na siedem pieczęci"

Najstarsza znana polska pieśń religijna, najbardziej tajemnicza. Ale i pieśń bojowa rycerstwa polskiego: według Długosza śpiewało ją "wojsko królewskie" Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem. Wieki później odwoływali się do "Bogurodzicy" młodzi poeci walczącej Warszawy. Co dziś wiemy o tym prastarym tekście? I czego być może nie dowiemy się już nigdy?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze poezja literatura bitwa pod grunwaldem Władysław Jagiełło św. Wojciech Henryk Sienkiewicz

Chrześcijański bohater Hiszpanii, który służył u muzułmanów

Biografia Rodriga Díaza, zwanego Cydem – XI-wiecznego rycerza, słynnego bohatera rekonkwisty – jest pełna paradoksów i zadziwiających zwrotów akcji. Cyd historyczny, w odróżnieniu od swojego legendarnego, zmitologizowanego odpowiednika, miał w swoim bogatym życiorysie takie karty, o których niektórzy woleliby nie pamiętać.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania średniowiecze islam legendy literatura religia polityka

Biały puch czy skała? Sakrament małżeństwa

7 lipca przypada liturgiczne wspomnienie rodziny Ulmów, na które znamiennie wybrano rocznicę ślubu Wiktorii i Józefa.  Kilka dni później – 12 lipca wspominamy też innych małżonków Zelię i Ludwika Martn -  rodziców św. Teresy z Lisieux.  Te dwa przykłady błogosławionych małżeństw, znamiennie wskazują na znaczenie sakramentu małżeństwa dla budowania szczęśliwej wspólnoty rodzinnej. Dla Ulmów  zawarcie sakramentalnego małżeństwa było fundamentem rodziny, która zdała najtrudniejszy życiowy egzamin – z miłości silniejszej niż strach. Świadectwo rodziców Małej Teresy wskazuje na miłość małżeńską owocującą nie tylko świętością własną, ale i swoich dzieci.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość

108 polskich błogosławionych męczenników czasu II wojny światowej

Księża i zakonnicy zamordowani w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, kapłani zabici za pomoc niesioną Żydom, teściowa, która oddała życie za ciężarną synową, duchowny, który zginął z rąk Gestapo, bo nie zgodził się wydać komunistów - wszyscy oni zostali wyniesieni na ołtarze 25 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Jan Paweł II Kościół katolicki Niemcy zbrodnie wojenne