Polskie Radio
Section05

chrześcijaństwo

"Biblio, ojczyzno moja". Roman Brandstaetter i opowieści oparte na Księdze

- Godziły się w nim dwie natury, wywodzące się z dwóch różnych kultur: stara kultura żydowska i tradycja grecko-rzymska, polska, franciszkańska – mówiła w 2001 roku Teresa Kalińska w audycji Polskiego Radia poświęconej Romanowi Brandstaetterowi. 28 września mija 36. rocznica śmierci tego znakomitego poety i tłumacza, autora monumentalnej powieści "Jezus z Nazaretu".
Zobacz więcej na temat:  Roman Brandstaetter Biblia literatura poezja Żydzi II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne HISTORIA

Katedra na środku meczetu. Pięć turystycznych miejsc, które trzeba zobaczyć

List turystycznych obiektów – obejmujących wybrany region czy kontynent – jest rzecz jasna bez liku. W Światowy Dzień Turystyki do tego potężnego zbioru miejsc godnych polecenia można dodać kolejny, jak zawsze w takich przypadkach mocno selektywny i subiektywny, rozdział. Kilka budowli z historią w tle.
Zobacz więcej na temat:  turystyka przewodnik Hiszpania islam Kościół zabytki Włochy Portugalia Dolny Śląsk średniowiecze

Pluł na krzyż, wydłubał oczy Maryi. Sędzia odroczył proces

Sąd Rejonowy w Białymstoku odroczył rozprawę ws. obrazy uczuć religijnych i znieważania miejsc kultu. Uznał, że stan zdrowia 41-latka, który m.in. pluł na krzyż i wydłubał oczy w figurce Maryi, musi zostać zbadany przez biegłego. Nie podano jednak szczegółowego zakresu badania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białystok Podlasie podlaskie religia prokuratura sąd Kościół sądownictwo Kościół katolicki krzyż

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Święto zostało zainicjowane w 2003 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom. W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizowany jest od 2018 roku przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość

Ucieczka z systemu, czy warto uczyć się w domu?

Rozpoczynamy nowy rok szkolny. My- rodzice i nasze dzieci. Bo obowiązek spoczywa chyba na obu stronach. Trzeba dziecko przygotować, przepytać przed kartkówką… są i jeszcze inne aspekty szkolnego systemu nauczania. Dlaczego muszę uczyć się wszystkiego „po równo”, rywalizacja wśród rówieśników, hejt, wykluczenie itd. A może by tak rozpocząć nauczanie domowe?
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość

Franciszkańskie propozycje dla każdego

Są miejsca, które niemal każdego dnia oferują coś dla ducha – należy do nich Sanktuarium i klasztor w Niepokalanowie, które przyciąga pielgrzymów nie tylko przy okazji uroczystości Św. Maksymiliana Kolbego i towarzyszącego jej odpustu. Niepokalanów to Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, działa tu Światowe Centrum Modlitwy o pokój, ale to także miejsce wydarzeń dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Porozmawiamy o sile tego miejsca i propozycjach spotkań w duchu franciszkańskim i Św. Maksymiliana Kolbego.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość

Matka Boża Łaskawa - Cud nad Wisłą

W świątecznej Familijne Jedynce powiemy w I godz. o Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przeniesiemy się do Jerozolimy do Bazyliki Zaśnięcia Matki Bożej i przekażemy prośbę Kustosza Ziemi Świętej aby 15 VIII był dniem do usilnej modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie. Przedstawimy dwie tradycje dotyczące Wniebowzięcia Maryi: Zastanowimy się Efez czy Jerozolima.
Zobacz więcej na temat:  katolicyzm Kościół wiara religia miłość

Piłsudski czy Matka Boska? Cud nad Wisłą, wojna i siły nadprzyrodzone

Popularna nazwa Bitwy Warszawskiej – Cud nad Wisłą – odnosi się do kilku zagadnień. Źródeł tego określenia można szukać i w ówczesnych sporach politycznych, i we wierze w boską interwencję. Ta druga koncepcja pozwala umieścić ideę "bitewnego cudu" w długiej, zakorzenionej w polskiej kulturze, tradycji.  
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska religia polityka wojna polsko-bolszewicka 1920 propaganda Kościół katolicki Józef Piłsudski

Co przesłania Krzywa Wieża w Pizie? Nie ma na świecie takiego drugiego Placu Cudów

Krzywa Wieża w Pizie, uważana przez wielu za najsłynniejszy zabytek świata, jest w istocie dzwonnicą. Towarzyszy ona niezwykłej katedrze oraz dwóm innym bezcennym obiektom. Cały ten kompleks oszałamia kolejne pokolenia przybywających do tego toskańskiego miasta – nie dziwi więc, że miejsce to nazwano Piazza dei Miracoli. Plac Cudów.
Zobacz więcej na temat:  Toskania Włochy architektura średniowiecze Morze Śródziemne

Edyta Stein. "Patronka ludzi poszukujących prawdy"

Na drogę duchową Edyty Stein – filozofki i zakonnicy, zamordowanej w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz, która w 1987 roku została beatyfikowana, a w 1998 ogłoszona świętą Kościoła katolickiego – złożyły się i jej rodzinna żydowska tradycja, i młodzieńczy ateizm, i wieloletnie studia filozoficzne, a przede wszystkim: spotkanie z chrześcijaństwem.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Wrocław filozofia II wojna światowa beatyfikacja HISTORIA