Polskie Radio
Section05
ekologia

TOGETAIR. "Czyste powietrze jest potrzebne do godnego życia"

- Czyste powietrze jest podstawową jakością, którą potrzebujemy do godnego życia. Jeżeli nie zapewnimy sobie czystego powietrza, nasze społeczeństwo będzie w coraz gorszym stanie, będziemy chorować. Jakość powietrza wpływa także na ocenę gospodarek światowych, podobnie poziom redukcji CO2, więc jeżeli nie będziemy dążyć do zeroemisyjności, to też będziemy na tym tracić - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz współorganizator Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Katarzyna Dydo

Ocieplenie klimatu. Zmusi nas do masowej migracji?

Tajga, czyli lasy borealne występujące w północnej części Azji, Ameryki Północnej i Europy oraz bezdrzewne ekosystemy tundry w regionach arktycznych i subarktycznych, mogą być jednymi z najbardziej dotkniętych zmianami klimatu obszarów w ciągu najbliższych 500 lat. Tak wynika z badań opublikowanych na łamach magazynu "The Royal Society Publishing".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT przyroda tundra środowisko las klimat emisja gazów ochrona środowiska ekologia Ziemia społeczeństwo NAUKA emisja co2 migracja zwierzęta rośliny

Jak budować ekologicznie? Kluczowy jest recykling materiałów

- Obecnie większość materiałów użytych do budowy budynku po zakończeniu eksploatacji i rozbiórce kończy na wysypisku. Obieg zamknięty polega na tym, by zostały one ponownie użyte, by ten obieg trwał, pomijając wydobywanie nowych surowców - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Łacek, architekt, doktorant w SGGW. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Marta Hoppe budownictwo

Uważaj, co wyrzucasz na śmietnik. To może być skarb

"Uwaga, śmieciarka jedzie!" - to hasło znane jest użytkownikom mediów społecznościowych, którzy minimalnym kosztem chcą wyposażyć wynajmowane mieszkanie lub pozbyć się zalegających w domu zbędnych rzeczy. Trzeba być przy tym ostrożnym, bo nadal zdarza się, że niechcący można pozbyć się prawdziwych skarbów. I to dosłownie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pamiątki zero waste Muzeum Powstania Warszawskiego ekologia

POLSKIE RADIO 24 Budynki będą niczym pralki i lodówki? Ekspert o planach UE

- Mamy charakterystykę energetyczną przy pralkach czy lodówkach, dlaczego zatem nie mielibyśmy jej mieć w przypadku budynków? - pytał retorycznie w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski, ekspert z Fundacji Polska z Natury, odnosząc się do unijnych planów dotyczących budownictwa zeroemisyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budownictwo emisja gazów energetyka mieszkania ochrona środowiska środowisko klimat ekologia Daniel Czyżewski

Dbajmy o nasze lasy. Nie wyrzucajmy do nich śmieci

Miejsca w lasach odwiedzane przez turystów dość łatwo poznać, bo zostają tam butelki, papiery po cukierkach i innych rzeczach. - Jest tego mnóstwo - mówią słuchacze Programu 1 Polskiego Radia. Zdarza się, że niektórzy wyrzucają gruz, odpady budowlane czy też te pochodzące z warsztatów samochodowych. Co możemy zrobić, aby w lasach było czyściej?
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta leśne społeczeństwo las ekologia Izabela Kostyszyn przyroda Sławomir Brzózek Lasy Państwowe Rafał Zubkowicz

Jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom? Kampania "ZOOstaw, nie porywaj!"

Często zdarza się tak, że kierowani odruchem serca, zabieramy młode zwierzęta rodzicom, pozbawiając je tym samym szansy na prawidłowy rozwój. "ZOOstaw, nie porywaj!" to hasło kampanii realizowanej przez m.in. Lasy Miejskie - Warszawa, której celem jest uświadamianie ludziom, jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta leśne społeczeństwo las ekologia ptaki ornitologia Izabela Kostyszyn przyroda edukacja edukacja przyrodnicza straż miejska

Święta i po świętach. Jak nie marnować jedzenia? Ekspert zdradza swoje sposoby

W obliczu kryzysu klimatycznego, poważnym problemem staje się kwestia marnowania żywności - wynika z eksperckich analiz. Tymczasem co roku do kosza trafia ponad miliard ton żywności nadającej się do spożycia. Szczególnie zaś dużo marnujemy tuż po świętach, kiedy okazuje się, że zbyt wiele przygotowaliśmy. O tym, jak nie marnować jedzenia mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Jezierska z Banków Żywności w Ciechanowie. 
Zobacz więcej na temat:  Marta Hoppe żywność ekologia

Mroczna ekologia w Zachęcie. Wokół wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade"

Mroczna ekologia podkreśla tajemniczość i złożoność ekologicznych problemów, które często pozostają poza zasięgiem ludzkiej świadomości. Koncept rozwinął Timothy Morton, a kuratorka Aleksandra Skowrońska uczyniła go osią ramową wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade" w warszawskiej Zachęcie.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka SZTUKA KULTURA wystawa ekologia Zachęta Marta Zinkiewicz Adam Smolarek

Jaja jak malowane. Jaki wpływ miała natura na pisankowe, kraszankowe wzory?

Ptasie jaja różnią się nie tylko wielkością, ale też kolorem - od kremowych bieli, po zielenie, błękity, brązy. - Ptasie jaja są tak samo zróżnicowane jak ptaki, czyli tych kolorów znajdziemy absolutnie mnóstwo - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Piotr Tryjanowski, ornitolog. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Wielkanoc ptaki jajko ornitologia ekologia pisanki społeczeństwo infografika

PR24 Ekspert: nie ma już odwrotu o działań na rzecz Ziemi

Jesteśmy konsumentami Ziemi. Nasz sposób życia niszczy planetę i nas samych. Doprowadza do migracji klimatycznych i jest to zjawisko globalne. Zanieczyszczenie środowiska wywołuje alergie i choroby. Powinniśmy mniej konsumować, zmienić styl życia i myślenie. Inaczej się odżywiać, jeść mniej mięsa, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zaprzestać wydobycia węgla. Jeśli chcemy przetrwać, musimy działać na rzecz planety. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Weronika Michalak z HEAL Polska (Health and Environment Alliance).
Zobacz więcej na temat:  klimat ochrona środowiska emisja gazów emisja co2 ekologia