Polskie Radio
Section05
historia Polski

Bunkry i schrony we Wrocławiu. Czy wciąż mogą być schronieniem?

Wrocław został okrutnie doświadczony przez drugą wojnę światową. Wtedy też powstały bunkry i schrony zbudowane przez Niemców, później zaadaptowane i rozbudowane przez wojska radzieckie. – Jest ich pięć. Najbardziej znany jest ten na placu Strzegomskim. Jest najbardziej wyeksponowany i największy wśród nich – opowiada Tomasz Głowiński, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wrocław bezpieczeństwo fortyfikacje Tomasz Miara historia Polski

Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Uroczystości w całej Polsce

W tym roku główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów odbywają się w Głogowie Małopolskim, Markowej i Rzeszowie. Wydarzenia upamiętniające organizują też instytucje kultury prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także m.in. Instytut Pamięci Narodowej oraz Urząd ds. Osób Represjonowanych i Kombatantów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Żydzi

Igor Newerly. "Trzeba pisać o tym, co się zna"

24 marca 1903 roku urodził się Igor Newerly – pisarz, pedagog, społecznik. Autor m.in. "Chłopca z Salskich Stepów" i "Pamiętnika z celulozy". W swojej prozie opierał na życiowych doświadczeniach - czasami tych, które przyniósł mu los, czasami natomiast specjalnie zaaranżowanych. 
Zobacz więcej na temat:  Igor Newerly II wojna światowa Janusz Korczak niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne proza historia Polski HISTORIA literatura literatura polska KSIĄŻKA

Poznać losy tułaczy Andersa. Wyjątkowy projekt "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności"

18 marca, na Zamku Królewskim w Warszawie, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki otworzył międzynarodowy projekt memoratywno-edukacyjny "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". Projekt ma na celu ukazanie wędrówki ponad 116 tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy armii generała Władysława Andersa oraz szlaku bojowego 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.
Zobacz więcej na temat:  IPN Paweł Lekki Stanisław Maczek Władysław Anders historia Polski II wojna światowa Związek Sowiecki

Komunistyczne pomniki w Polsce. IPN: odwołują się do fałszywej narracji, zostaną usunięte

- Dotychczas rozpoznaliśmy ok. 60 takich obiektów, które jeszcze przetrwały i które propagują symbole totalitarne, symbole komunistyczne, związane z propagandą, indoktrynacją sowiecką. Odwołują się one do tej fałszywej narracji o rzekomym wyzwoleniu, braterstwie broni, wdzięczności - powiedział Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki komunizm dekomunizacja pomniki historia Polski społeczeństwo POLSKA

Premiera filmu "Marzec '68". Miłość na tle społecznego i politycznego napięcia

Film w reżyserii Krzysztofa Langa to burzliwa historia Marca '68 ukazana z perspektywy młodych ludzi. Głównych bohaterów - Hanię i Janka połączyła trudna miłość i muszą oni odnaleźć się w atmosferze pełnej społecznego i politycznego napięcia. Kinowa premiera obrazu "Marzec'68" będzie miała miejsce w najbliższy piątek, 25 marca. 
Zobacz więcej na temat:  kino FILM premiera Ireneusz Czop historia Polski Joanna Sławińska

W fotografiach upamiętnił popowstańczą rzeczywistość. Reportaż "Takie były czasy"

Ryszard Witkowski "Orliński" był pilotem szybowcowym, żołnierzem AK, urodził się w podwarszawskim Milanówku. Jego matka Felicja prowadziła tam zakład fotograficzny i to właśnie od niej Ryszard zaraził się miłością do fotografii. Zrobił wiele zdjęć w Warszawie w czasie wojny. W czasie Powstania Warszawskiego rodzina Witkowskich udzieliła schronienia trzem uciekinierom ze stolicy - Żydom.
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski Joanna Bogusławska lotnictwo Powstanie Warszawskie reportaż w Jedynce

"Szlaki Nadziei Odyseja wolności". IPN szlakiem Andersa

"Szlaki Nadziei Odyseja wolności" to tytuł projektu przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki generała Andersa. "Kraj nasz prowadzi zaciętą bitwę o byt i istnienie. Wiemy dobrze, że Ojczyzny nikt nam darmo nie da..." – brzmiały słowa generała z rozkazu o ewakuacji Polaków ze Związku Radzieckiego z 19 marca 1942 roku. Na czym polega jubileuszowe wydarzenie? Do kogo jest adresowane?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA armia Andersa historia Polski Marta Piasecka IPN Władysław Anders

Na Zamku Królewskim zainaugurowano projekt IPN "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności"

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie prezes IPN dr Karol Nawrocki zainaugurował projekt "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". Jego celem jest ukazanie wędrówki ponad 116. tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy gen. Władysława Andersa – oraz szlaku bojowego 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Anders historia Polski siły zbrojne II wojna światowa IPN Ministerstwo Spraw Zagranicznych