Polskie Radio
Section05
śmierć

Bolesław Leśmian. "Stworzył język, którym można mówić o śmierci"

W twórczości tego poety - uznawanego przez znawców za najbardziej oryginalną indywidualność artystyczną polskiej literatury XX wieku - tematyka nieistnienia należała do kwestii podstawowych i zarazem najtrudniejszych. - U niego wszystko jest bytem ku śmierci - mówił w Polskim Radiu o Bolesławie Leśmianie prof. Michał Głowiński.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Leśmian filozofia literatura poezja śmierć Dwudziestolecie międzywojenne HISTORIA historia Polski

Trzy młode osoby zginęły w Wodzisławiu Śląskim. Rusza śledztwo ws. wypadku

Przyczyny sobotniego wypadku w Wodzisławiu Śląskim, w którym zginęły trzy osoby, zbada Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu Śląskim. W poniedziałek wszczęła śledztwo i ma przesłuchać 24-latka, który prawdopodobnie usłyszy zarzut spowodowania tego tragicznego wypadku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wodzisław Śląski prokuratura wypadek śmierć samochody policja służby i bezpieczeństwo regiony

Msza św. w intencji śp. prezydenta Gdańska. Ks. Kazimierz Sowa o dziedzictwie Pawła Adamowicza

- To nie przypadek, że ostatnie słowa Pawła Adamowicza wypowiedziane tuż przed śmiercią odwoływały się do dobra i do radości dzielenia się tym dobrem z innymi - powiedział w homilii ksiądz Kazimierz Sowa. W gdańskiej Bazylice Mariackiej odprawiono mszę świętą w intencji zamordowanego pięć lat temu prezydenta miasta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdańsk Paweł Adamowicz śmierć

PR24 5. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Ks. Bradtke: liczyliśmy, że ta tragedia popchnie nas do opamiętania się

- Każdy z nas liczył, że ta tragedia popchnie nas do refleksji i opamiętania się. Okazuje się jednak, że ta spirala nakręciła się jeszcze mocniej - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku i przyjaciel Pawła Adamowicza.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Adamowicz śmierć Gdańsk emocje POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

82. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w łódzkim getcie

12 stycznia 1942 roku Niemcy zakończyli likwidację tak zwanego obozu cygańskiego, który funkcjonował w obrębie getta w Łodzi. W ciągu trwającej tydzień akcji naziści wywieźli do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem ponad cztery tysiące Romów. Nie przeżył nikt. Wszyscy zostali zamordowani w mobilnych komorach gazowych. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy HISTORIA Romowie II wojna światowa Niemcy nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne śmierć