Polskie Radio
Section05
wojsko

Broń nuklearna - gwarantem światowego pokoju

Broń nuklearną posiadają Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja, Indie, Pakistan, Izrael oraz Korea Północna. Do USA i Rosji należy 92 proc. ładunków atomowych. Szef NATO Jens Stoltenberg z dystansem odniósł się do ONZ-owskiego traktatu o zakazie broni atomowej, za którym lobbował tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla - Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej  (ICAN). Chodzi o przyjęty w lipcu ONZ-owski traktat zakazujący broni atomowej, którego jednak nie poparło dziewięć mocarstw jądrowych. O arsenałach broni jądrowej na świecie mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Hładij z portalu Defence24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 broń nuklearna atom wojsko armia USA

"Zagrożenia rosną z nieprawdopodobnym przyspieszeniem"

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas odbywającego się w Krakowie III Forum Cyberbezpieczeństwa przypominał, że zdecydowano o utworzeniu polskich wojsk cybernetycznych. W rozmowie z portalem polskieradio.pl zapewnił, że wprawdzie obecne zabezpieczenia są skuteczne, ale stworzenie wojsk działających w cyberprzestrzeni jest koniecznością. Poinformował też, jakie fundusze zostaną przeznaczone na nową formację.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberbezpieczeństwo Antoni Macierewicz wojsko TYLKO U NAS

Finlandia – wzór obrony terytorialnej

Polska i Finlandia podpisały umowę wojskową, dotyczącą m.in. współpracy wobec zagrożeń hybrydowych, cybernetycznych i wymiany informacji. Dokument zakłada również wymianę doświadczeń pomiędzy Warszawą a Helsinkami w kwestii budowy struktur obrony terytorialnej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z płk. Maciejem Kliszem, szefem sztabu dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  wojsko armia Finlandia Wojska Obrony Terytorialnej Ministerstwo Obrony Narodowej

Ukraina: pożar składu amunicji. Dywersja przy użyciu drona?

Na Ukrainie, w Kalinówce w obwodzie Winnickim płoną duże składy amunicji artyleryjskiej. W mieście słychać wybuchy. Mieszkańcy Kalinówki i pobliskich miejscowości są ewakuowani. W promieniu 50 km od pożaru zamknięto przestrzeń powietrzną. W związku z sytuacją szef państwa zwołał naradę gabinetu wojennego przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojsko