Polskie Radio
Section05
wspomnienie

Pożegnania - Andrzej Strzelecki

W audycji wspominaliśmy znanego reżysera oraz aktora teatralnego i filmowego, który zmarł 17 lipca w wieku 68 lat. Choć przez lata odnosił sukcesy jako twórca spektakli muzycznych, artysta kabaretowy, satyryk oraz ceniony wykładowca akademicki, dla wielu widzów - co z właściwym sobie humorem lubił podkreślać - pozostawał przede wszystkim doktorem Tadeuszem Koziełłą z telewizyjnego serialu "Klan". 
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie odeszli 2020 aktor

Jan Lityński: Henryk Wujec był człowiekiem niezwykłej pracowitości i odwagi

- Miał niespożytą energię. Wiecznie coś robił, wiecznie był aktywny i nie był w stanie usiedzieć na miejscu, tylko poświęcał się dla innych. Nigdy nie chciał być numerem jeden, za to miał ambicję, by coś zrobić - opowiadał Jan Lityński, wspominając działacza "Solidarności", członka KOR i prezydenckiego doradcę Henryka Wujca.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Wujec odeszli 2020 Michał Szułdrzyński wspomnienie Dwójka Jan Lityński

Polskie Radio na 1 listopada – wspomnienia o tych, którzy odeszli i raporty z dróg

Z okazji Wszystkich Świętych anteny Polskiego Radia przygotowały specjalne ramówki. Nie zabraknie w nich audycji wspomnieniowych o znanych ludziach kultury, nauki i sportu, którzy odeszli w mijającym roku. 1 i 2 listopada będzie dominować specjalnie dobrana, spokojna i nastrojowa muzyka, a cyfrowe Polskie Radio Kierowców oraz Jedynka, Trójka i Polskie Radio 24 będą informować kierowców o sytuacji na drogach. Z myślą o tych, którzy zostaną w domach, Polskie Radio przygotowało transmisje mszy świętych.
Zobacz więcej na temat:  radio Polskie Radio Wszystkich Świętych kierowcy drogi wspomnienie Dwójka Trójka Czwórka Polskie Radio Kierowców Msza święta

Grażyna Hase: moim marzeniem była własna pracownia mody

- Swoje miejsce na ziemi znalazłam na ul. Marszałkowskiej 6. Ono już jest bardzo długo, bo 40 lat. Ale to były takie dziwne czasy, że nie było możliwości mieć pracowni projektanta mody. Można było mieć galerię sztuki współczesnej i to była jedyna szansa - mówiła w Dwójce jedna z najciekawszych kobiet w świecie powojennej mody, projektantka, modelka i założycielka galerii sztuki, a także niezwykła postać warszawskiej bohemy.
Zobacz więcej na temat:  moda Dwójka wspomnienie

Stefania Grodzieńska. Życie niezwykłe już od dnia narodzin

- Urodziłam się w Łodzi bardzo dziwnym sposobem. To znaczy, urodziłam się zwykłym sposobem, ale - w dziwny sposób - w Łodzi. Moja niespełna 18-letnia matka jechała z Genewy do Moskwy, będąc już w stanie, który wskazywał na rychłe rozwiązanie. W Łodzi zatrzymała się na 2 tygodnie, żeby mnie urodzić - wspominała w archiwalnym nagraniu tancerka, aktorka, pisarka i satyryk.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie Kinga Michalska Dwójka rocznica

"W tle naszego życia dzieje się wielka historia". Akcja społeczna #MojaPamiątka

Muzeum Historii Polski organizuje akcję społeczną #MojaPamiątka. Ma ona na celu rozpowszechnienie historii i wspomnień z czasów II wojny światowej i PRL. "Rodzinna pamiątka, fotografia, kadr z amatorskiego filmu, są świetnym pretekstem do spisania wspomnień" - przekonują organizatorzy. Projekt znalazł się pod honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego. Kuratelą objęło akcję również Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski II wojna światowa PRL pamięć wspomnienie historia Polski społeczeństwo konkurs POLSKA