Świadomy oddech. Pomoże osiągnąć stan spokoju i radości

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 13:50
Święta, święta i po świętach. W Czwórce wraz z Kasią Bem, nauczycielką jogi i autorką wielu poradników, podpowiadamy jak wyciszyć się po intensywnym czasie spotkań z bliskimi. - Poprowadzi nas świadomy oddech - mówi gość audycji.
Świadomy oddech pomaga w osiągnięciu równowagi i spokoju.
Świadomy oddech pomaga w osiągnięciu równowagi i spokoju.Foto: Shutterstock/fizkes
  • Za nami intensywny czas związany ze świętami.
  • Wielu z nas po świętach czuje zmęczenie. 
  • Kasia Bem, nauczycielka jogi, radzi jak w szybki sposób zregenerować się.
  • Kluczem jest świadomy oddech i spokojny umysł.  

Święta za nami. Dla wielu z nas był to czas niezwykle intensywny. Zakupy sprzątanie, przygotowania, spotkania z bliskimi, towarzyszące im emocje - to, mimo, że miłe, jednak może nieco męczyć.

- Jestem nauczycielką jogi, więc to, czym się dzielę, pochodzi z tej tradycji. Na pewno niezawodną radą czy wskazówką jest zawsze zwrócenie uwagi na oddech - mówi rozmówczyni Adama Smolarka. - To jest w ogóle podstawa i też coś bardzo prostego, o czym łatwo pamiętać. Oddech jest zawsze z nami, więc nie musimy nigdzie tego szukać.


Świadomy oddech sprowadza do teraźniejszości

Jak tłumaczy gość Czwórki, jeżeli potrzebujemy szybko wrócić do siebie lub znaleźć trochę spokoju w sobie, to najlepsze, co możemy sobie dać to świadomy oddech. - Jednocześnie jest to najprostsze. Kilka spokojnych, świadomych oddechów z całą pewnością odmienią nasz krajobraz wewnętrzny, uspokoją umysł i rozluźnią też ciało - podkreśla Kasia Bem. - Przyniosą dużo więcej korzyści, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Co istotne, każdy z nas może sobie pozwolić na to w każdej chwili.

Nauczycielka zauważa także, że oddech jest tym, co sprowadza nasze myśli do teraźniejszości. Powoduje też, że mamy lepszy kontakt ze sobą. - Za tym stoi pewna teoria mówiąca, że nasz umysł aż 80 procent czasu spędza bądź w przeszłości, bądź w przyszłości. Więc nie ma nas tutaj. Jesteśmy "tu i teraz" w zaledwie 20 procentach naszego czasu - zaznacza. - My poprzez różnego rodzaju praktyki chcemy poszerzać tę przestrzeń teraźniejszości, czyli de facto korzystać z pełni życia. Oddech w pewnym sensie też urealnia sytuację. Wyjmie "nas z głowy", postawi nas w sytuacji takiej, jaką ona jest,

Zobacz także

Relaks i spokój - techniki, które pomogą

To właśnie takie techniki, jak joga, praca z oddechem, medytacja czy techniki relaksacyjne pomagają nam okiełznać tendencje umysłu i sprawić, że proporcje życia w świadomości teraźniejszości zmieniają się.

- Już samo zauważenie tego, jaka teraźniejszość jest, jak my się z nią czujemy, daje nam jednocześnie możliwość zmiany i transformacji. To jest oczywiście proces - tłumaczy gość audycji. - Na początek warto zaprosić do swojego życia parę tych pomocnych narzędzi i praktykować je. Co ciekawe, nie trzeba temu poświęcać jakoś bardzo dużo czasu. Ja zawsze uważam, że ewolucja jest lepsza od rewolucji i można zacząć małymi krokami. Pięć minut takiego oddechu, medytacji, czy krótkiego relaksu, ale robione regularnie na pewno przyniesą spokój.


Posłuchaj
21:04 CZWORKA/Czwórka na święta - oddech 26.12.2023.mp3 Kasia Bem, nauczycielka jogi o zaletach świadomego oddechu (Czwórka na święta/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Święta z Czwórką

ProwadziAdam Smolarek

Gość: Kasia Bem (nauczycielka jogi, autorka wielu poradników i blogerka)

Data emisji: 26.12.2023

Godzina emisji: 15.15

aw

Czytaj także

Bieganie a kręgosłup: szkodzi czy pomaga?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 12:40
W trakcie pandemii nasz kręgosłup został mocno nadwyrężony ze względu na home office i liczne godziny spędzone przed biurkiem. Wielu może więc się uskarżać na dolegliwości związane z jego bólem. Czy w takim wypadku bieganie jest wskazane?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Kaca i jej ulubione utwory na wyciszenie w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 18:15
W audycji specjalnej "Trening uważności" Martyna Matwiejuk oraz kompozytorka i songwriterka Aleksandra Kaca zaprezentowały swoje ulubione utwory, które sprzyjają wyciszeniu i skupieniu.
rozwiń zwiń