Retoryka jak siłownia - im więcej trenujesz, tym lepiej wychodzi

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 14:35
Sztuka doceniana przez starożytnych, we współczesnej epoce obrazkowej nieco zapomniana. Swoimi działaniami wskrzesza ją Akademii Retoryki, która jest m.in. organizatorem konkursu Najlepszy Młody Mówca.
Sztuka retoryki przydaje się nie tylko osobom publicznym
Sztuka retoryki przydaje się nie tylko osobom publicznymFoto: shutterstock/fizkes

Za nami szósta już edycja konkursu Najlepszy Młody Mówca. Do udziału w nim zapisało się blisko 350 osób, jego finalistką została Julia Leśniowska, która wraz z Igorem Zalewskim, założycielem Akademii Retoryki, gościła w studiu Czwórki. - W tym roku retoryka jest zdecydowanie kobietą. W finale znalazło się bowiem dziewięć finalistek i jeden finalista - mówi Igor Zalewski. - Kobiety zdecydowanie zdominowały tegoroczny konkurs, a Julia od samego początku była jego faworytką.

Sztuka oratorska przyda się każdemu

Jak mówi rozmówca Kuby Jamrozka, fundacja zauważa olbrzymie deficyty, jeżeli chodzi o łatwość wysławiania się Polaków i stara się w rozmaity sposób je likwidować. - Czasem zdaje nam się, że retoryka to jest coś takiego, co jest potrzebne osobom zabierającym głos publicznie. Tak naprawdę jednak takie umiejętności przydają się wszystkim każdego dnia - tłumaczy. - Są osoby, którym przychodzi to naturalnie - tak jak Julce, jednak tej sztuki też można się nauczyć. Trzeba ją także praktykować, bo ze sztuką wypowiadania się jest trochę jak z siłownią - jak ktoś nie chodzi na siłownię, to się zapuści.


Dobry mówca potrafi słuchać

Julia Leśniowska podkreśla, że obok przydatnych technik, istotna jest umiejętność słuchania i autentyczność. - Według mnie dobry mówca powinien umieć słuchać, a oprócz tego być pewnym tego, co mówi. Jeśli będziemy mówić o czymś, z czym się nie utożsamiamy, z czymś, czego nie rozumiemy, to nieważne jak dobrą dykcję będziemy mieć i jak ogromny warsztat - będziemy nieprzekonywujący - wyjaśnia laureatka konkursu. - Jeśli jednak będziemy wierzyć w to, co mówimy, to swoją autentycznością porwiemy ludzi. Gdy mówię o rzeczach do których nie mam przekonana, zaciera się granica między retoryką a manipulacją. Nie chciałabym przedstawiać ludziom czegoś, w co nie wierzę i wmawiać im, że to jest coś dobrego. Uważam, że to jest niemoralne.


Stawiaj na autentyczność

Goście Kuby Jamrozka mają kilka dobrych rad. Przede wszystkim występując publicznie dobrze "mówić"  z głowy. Pomoże w tym stworzenie swojego rodzaju mapy myśli, do której odnosimy się podczas przemówienia. - Czytanie zawsze wychodzi sztucznie i tracimy na autentyczności - przekonuje Igor Zalewski. - Ważny jest też kontakt wzrokowy z odbiorcą oraz naturalna, nie wymuszona gestykulacja.


Posłuchaj
33:46 Czwórka/Majówka z Czwórką - retoryka 04.05.2023.mp3 W audycji mówimy o retoryce (Majówka z Czwórka/Czwórka)

 

*** 

Tytuł audycji: Majówka z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Julia Leśniowska (laureatka konkursu Najlepszy Młody Mówca), Igor Zalewski (założyciel Akademii Retoryki)

Data emisji: 3.05.2023

Godzina emisji: 19.15

aw


Czytaj także

Chcesz odnieść sukces w życiu? Naucz się przemawiać!

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 10:00
- Przemowy publiczne to najwyższa forma komunikacji. Jeśli ktoś potrafi to robić, nie ma żadnych problemów z porozumiewaniem się z ludźmi - przekonuje mówca Artur Sójka i podpowiada, jak to robić skutecznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość. "Budowania związku można się nauczyć"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 12:05
Jak pomóc singlom spełnić marzenie o spotkaniu tego jedynego, ślubie i założeniu rodziny? Co jest najlepszym sposobem na wejście w szczęśliwą i trwałą relację? Czy wystarczy uświadomienie sobie własnych potrzeb i oczekiwań? Psycholog Zuzanna Górska-Kanabus próbuje w Czwórce odpowiedzieć na te pytania.
rozwiń zwiń