Nie tylko psy i koty. O faunie polskich miast

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 10:30
Dzikie zwierzęta dostosowują się do rzeczywistości - opuszczają lasy i szukają schronienia w dużych aglomeracjach. Mimo, iż są "mieszczuchami" wciąż mogą być groźne. 
Dziki coraz częściej są spotykane nie tylko na łąkach i w lasach, ale także w miastach.
Dziki coraz częściej są spotykane nie tylko na łąkach i w lasach, ale także w miastach. Foto: Shutterstock

W zurbanizowanych przestrzeniach spotkać możemy sarny, dziki czy np. w dzikich zaroślach nad Wisłą bobry. Przychodzą w poszukiwaniu pożywienia i stołują się w naszych śmietnikach. Miasto jest też miejscem schronienia, które gwarantuje bezpieczeństwo, bo tutaj nikt nie poluje. I zwierzęta o tym wiedzą.  Dla mieszkańców okolic Warszawy dziki na ulicy nie są nowym widokiem. Dlatego eksperci podkreślają, jak ważne jest, by nie przywiązywać dzików do swojej obecności. Nie tworzyć rytuałów i nie dokarmiać. - Dziki nie są agresywne. Z reguły nie atakują same, a bronią się w wyjątkowych przypadkach. Najczęściej jest to locha z młodymi, która instynktownie może potraktować człowieka jako zagrożenie - tłumaczyła w Czwórce Małgorzata Bruczyńska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piasecznie. - Drugi przypadek to gdy się zaplącze w ogrodzenie i będziemy go osaczać, żeby pomóc. Dziki mogą też zaatakować, gdy są ranne. Cierpiąc, mogą potraktować człowieka jako agresora. Tym razem o faunie polskich miast opowie nam przyrodnik Grzegorz Stopa.

Wybierzemy się także do Wrocławia, gdzie powstała pierwsza w Polsce miejska farma akwaponiczna. Łączy ona uprawę roślin jadalnych z hodowlą zwierząt wodnych. Akwaponika to system technologiczny łączący hodowlę zwierząt wodnych z uprawą roślin jadalnych. Działanie jest proste - zwierzęta dają roślinom nawóz, a rośliny czyszczą wodę zwierzętom. Jakie jeszcze są zalety tego rozwiązania?

W każdej godzinie audycji zapraszamy też do zabawy "Grillowanie z Czwórką". Podajemy ogólny opis potrawy, a słuchacze zgadują o czym mówimy. Ponieważ jednak czasownik "grillować" może mieć różne znaczenia, nie zawsze będziemy pytać o typowe produkty, które lądują ruszcie.

***

Na "Majówkę z Czwórką" - w środę (03.05), o godz. 15.00 - zaprasza Piotr Firan.

kul


Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modny balkon. Miejsce relaksu i roślin, też tych do jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 17:16
W szare miesiące pandemii nasze mieszkania zazieleniliśmy monsterami, marantami, fikusami czy filodendronami. W ciepłe dni chętniej jednak wychodzimy na balkon, taras czy do ogrodu. Jakie rośliny tam królują? Co jest roślinnym balkonowym hitem 2021 roku?
rozwiń zwiń