Podróże na własną rękę - jak je zorganizować?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 12:15
Podróże, zwiedzanie, turystyczne szlaki, dalekie i bliskie wyprawy pociągają wielu. Jedni decydują się na wyjazd z biurem podróży, inni - jak Wojciech Czekalski - woli podróże na własną rękę.  
Podróże na własną rękę mogą dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń.
Podróże na własną rękę mogą dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Foto: shutterstock/bbernard
  • Wojciech Czekalski ma na swoim koncie blisko czterdzieści wypraw, a większość z nich to podróże na własną rękę.
  • Jak przekonuje gość Czwórki, taki rodzaj podróżowania ma wiele zalet, a największą z nich jest swoboda i niezależność. 
  • W planowaniu wypraw bardzo pomocne są nowoczesne technologie i aplikacje, dzięki którym łatwo można znaleźć dogodny środek transportu i bazę noclegową. 

Co dają podróże na własną rękę? 

Na wyprawę za granicę można wyjechać z biurem podróży, ale można także samemu zaplanować podróż tak, żeby nie dopasowywać się do nikogo ani w czasie, ani w przestrzeni. Wojciech Czekalski to podróżnik z Klubu Miłośników Przygód dla Mieszczuchów "Ciasto Marchewkowe i Kawa". Planując swoje podróże na własną rękę, szuka dogodnych lotów, połączeń kolejowych, poznaje atrakcje miejsc, które ma zamiar odwiedzić. 

Wojciech odwiedził blisko 40 krajów, większość z podróży zorganizował sam, zaczęło się od trzytygodniowej wyprawy do Włoch. - Chciałem zobaczyć więcej, niż oferowały biura podróży, ta podróż do Włoch zaczęła się i zakończyła w Toskanii,  po drodze byłem też w Rzymie, w Pompejach i w Neapolu. Takiego programu trudno było się doszukać w ofercie biur podróży - tłumaczy gość Czwórki. - Ponadto lubię i cenię sobie bardzo swobodę. Chcę sam decydować jak długo będę tu czy tam, i ile poświęcę na to czasu.


Jak wykorzystać nowe technologie do planowania podróży?

Jak zorganizować taką podróż? Jak przekonuje gość Czwórki w dobie nowych technologii nie jest to takie trudne. - Dzisiaj wszystko jest dostępne, czyli mamy wyszukiwarki lotów. Dostępne są też systemy rezerwacyjne hoteli - tłumaczy. - W przypadku noclegów, to wcale nie trzeba myśleć o hotelach za wysoką cenę, mogą to być również campingi, kwatery, domy prywatne i mieszkania na całym świecie. Takich ofert jest sporo, a wszystko zależy od budżetu jakim dysponujemy. Wielką frajdą jest siąść, przeglądać i planować to wszystko.


Zobacz także:


Zwiedzanie - dopasuj czas i budżet

Wśród niektórych z wypraw, które samodzielnie zaplanował Wojciech znalazły się Francja, Belgia, Finlandia, Dania, Szwecja, Grecja, Portugalia, Hiszpania, Węgry, Czechy, a także pielgrzymka do Santiago de Compostela.

Rozmówca Piotra Firana zaznacza, że przygotowując się do podróży warto wiedzieć, co chcemy zobaczyć. - W zależności od czasu jaki możemy poświęcić na podróżowanie, wyprawę możemy zaplanować do jednego kraju, ale także zwiedzić jednocześnie kilka - tłumaczy Wojciech Czekalski. - Ja np. swoją podróż do Finlandii połączyłem ze zwiedzaniem Szwecji i Danii. To zależy też od długości wyjazdu i dystansu, który mamy do pokonania. Dzisiaj łatwo to zrobić dzięki różnym dostępnym aplikacjom.


Posłuchaj
18:36 CZWORKA/Czwórka do kwadratu - podróże na własną rękę 05.11.2023.mp3 O planowaniu podróży na własną rękę opowiada Wojciech Czekalski, podróżnik z Klubu Miłośników Przygód dla Mieszczuchów "Ciasto Marchewkowe i Kawa" (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Wojciech Czekalski (podróżnik z Klubu Miłośników Przygód dla Mieszczuchów "Ciasto Marchewkowe i Kawa")

Data emisji: 04.11.2023

Godzina emisji: 15.15

aw/pj

Czytaj także

"Muminki, port i kamieniste plaże". Odwiedzamy Turku w Finlandii

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 08:37
Położone na zachodnim wybrzeżu Turku, oddalone zaledwie o dwie godziny drogi od Helsinek, jest najstarszym fińskim miastem. W tym mieście coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy aktywnego spędzania czasu, jak i fani Muminków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń