Podróże małe i duże. Couchsurfing - co to jest?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 10:34
Couchsurfing to alternatywa dla podróżników, którzy chcą od pierwszego dnia wejść w lokalny klimat i nie czekać, by poznać ludzi na miejscu. Wszystko zaczyna się w internecie.  
Couchsurfing to nie tylko sposób na podróżowanie, ale także na wymianę międzykulturową
Couchsurfing to nie tylko sposób na podróżowanie, ale także na wymianę międzykulturowąFoto: shutterstock/DisobeyAr
  • Couchsurfing to internetowa społeczność, zrzeszająca ludzi z całego świata.
  • Na specjalnym portalu oferują darmowe miejsca noclegowe.
  • Zamierzeniem couchsurfingu jest umożliwienie podróżowania po zmniejszonych kosztach.
  • Dodatkowym atutem jest kontakt z lokalsami oraz informacje z pierwszej ręki dotyczące miejsca w którym się znajdujemy.

 

Couchsurfing - "poznaj miasto od podszewki"

"Podróżować jest bosko" - śpiewała Kora z zespołem Maanam, a przekonał się o tym niejeden z nas. Form w jaki możemy podróżować jest wiele, a jedną z nich jest couchsurfing. - Generalnie couchsurfing to społeczność podróżników. Zamierzeniem couchsurfingu jako społeczności jest umożliwienie podróżowania po nieco zmniejszonych kosztach - tłumaczy Ola Kucharska, członek społeczności. - Idea jest taka, że nie pobieramy żadnych opłat za noclegi, dodatkowo ta forma podróżowania promuje wymianę kulturową.

Klikamy, wybieramy miejsce, gospodarza i zamiast noclegów w hotelu, pensjonacie, czy hostelu lądujemy na kanapie u lokalsa. - Nie dość, że obniżamy koszty podróży, to mamy dodatkową okazję i możliwość poznania kultury od środka - opowiada rozmówczyni Jeremiego Angowskiego. - Nasz gospodarz bowiem zajmie się nami, pokaże fajne miejsca, miasto, zdradzi jego tajemnice i podpowie gdzie dobrze zjeść.


Couchsurfing - jakie korzyści mają gospodarze?

Korzyści z couchsurfingu są obopólne, również ci przyjmujący pod swoim dachem cudzoziemców zyskują. - Bez "wychodzenia z domu" można u siebie przyjąć osoby praktycznie z całego świata i jest to pewną atrakcją - wyjaśnia Kucharska. - Ja tak zaczynałam swoją przygodę. To był też czas, kiedy chciałam wyjechać na praktyki do Francji, więc zależało mi, żeby czegoś więcej dowiedzieć się od podróżników, których przyjmuję. Wtedy głównie gościli u mnie więc ludzie z Francji.

Zobacz także:


Społeczność couchserfingowców to nie tylko podróże, ale także spotkania integracyjne. Odbywają się one na całym świecie, a także w Polsce. Ich uczestnicy nie tylko wymieniają się doświadczeniami, ale także nawiązują przyjaźnie. Jak podkreśla Ola Kucharska warto potraktować couchserfing jako coś więcej niż tylko sposób na tanie podróżowanie. - Tutaj także chodzi o integrację, poznawanie nowych kultur i wymianę myśli - zaznacza.


Posłuchaj
09:45 CZWORKA/reset - coachsurfing 19.10.2023.mp3 O zaletach couchsurfingu opowiada Ola Kucharska (Reset/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Jeremi Angowski

Data emisji: 18.10.2023

Godzina emisji: 18.15

aw

 

Czytaj także

City break - Piza na pizzę i spacer

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 06:51
Najbliższe dni większość z nas spędzi w domach, z bliskimi. Ale tuż po świętach warto ruszyć w świat, np. do Pizy, by poczuć klimat małego toskańskiego miasteczka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń