Czwórka w Cudzie nad Wisłą. Jak zrobić zdjęcie w klimacie "Blade Runnera"?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2023 19:00
W każdą sierpniową niedzielę zapraszamy na plenerowe audycje z Cudu nad Wisłą w Warszawie. Tym razem odwiedzili nas fotograf i autor strony Warszawa 2.0 Adam Fietkiewicz oraz Pola Chobot, która wystąpi na koncercie "frontWOMEN".
fotograf i autor strony Warszawa 2.0 Adam Fietkiewicz w plenerowym studiu Czwórki w Cudzie nad Wisłą.
fotograf i autor strony Warszawa 2.0 Adam Fietkiewicz w plenerowym studiu Czwórki w Cudzie nad Wisłą. Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Cud nad Wisłą to jedno z pierwszych i najgorętszych letnich miejsc w stolicy.
  • W każdą sierpniową niedzielę zapraszamy do plenerowego studia Czwórki nad Wisłą.
  • Nasz studio odwiedzili Adam Fietkiewicz oraz Pola Chobot.
  • Fotograf i autor strony Warszawa 2.0 opowiadał o cyberpunkowym obliczu Warszawy.
  • Pola Chobot zaprosiła na koncert, których odbędzie się w ramach "koncertowych czwartków" w Cudzie nad Wisłą.

Zdjęcia nocnej Warszawy w klimacie cyberpunka to projekt Adama Fietkiewicza. Podczas spacerów w różnych warunkach pogodowych fotograf szuka odpowiednich miejsc i sytuacji, które pozwolą mu uchwycić ten klimat. - Fotografia jest sztuką oszukiwania, pokazywania świata takim, jakim widzi go fotograf. A ja w tym świecie, a dokładnie w Warszawie, szukam ducha "Łowcy androidów" - mówi gość audycji. - Żeby zrobić takie zdjęcie, wystarczy znać cechy cyberpunkowego uniwersum, wiedzieć, że ma być noc, deszcz, korporacje, kontrast bieda-bogactwo i człowiek samotny wśród tłumu. Wyposażeni w te informacje ruszamy w nocy na miasto z aparatem w dłoni.

Treść zdjęcia jest najważniejsza,  ale nie mniej istotna jest też postprodukcja. - Zdjęcia obrabiam w dwóch paletach barwnych: cyjano-magentowej bądź żółto-zielonej. Korzystam z dość prostego aparatu fotograficznego, który ma pełną matrycę. Tzw. "full frame" daje możliwość mocnej ingerencji na etapie postprodukcyjnym - wyjaśnia rozmówca Kamila Jasieńskiego. Zdjęcia Adama Fietkiewicza można oglądać na profilu Warszawa 2.0 na Instagramie. 

Fotografowanie miasta w klimacie cyberpunkowym jest powszechnie praktykowane na świecie - głównie w Azji. Adam Fietkiewicz zaznacza, że tam jest dużo łatwiej, bo świat przedstawiony w filmie jest na miejscu.

Posłuchaj
14:56 CZWÓRKA do kwadratu - fotograf 13.08.2023.mp3 Warszawa z "Blade Runnera" - jak zrobić takie zdjęcie? (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

Sierpień w Cudzie: darmowe koncerty, szachy i stand-up

Cud nad Wisłą - jedno z pierwszych i najgorętszych letnich miejsc w stolicy - po czterech latach przerwy powrócił na bulwary wiślane. - Mamy trzynaście wydarzeń tygodniowo: koncerty, imprezy, kino, stand-up oraz zajęcia sportowe - opowiadał w Czwórce Igor Knapczyk z agencji Fource, organizującej imprezy w Cudzie nad Wisłą. - Wstęp jest bezpłatny i zapewniam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Największym zainteresowaniem cieszą się sobotnie imprezy "do tańca", koncertowe czwartki i niedzielny cykl "Odpływy" poświęcony muzyce eksperymentalnej oraz awangardowej. Na scenie Cudu nad Wisłą w sierpniu zagrają m.in. Franek Warzywa & Młody B i Faustyna Maciejczuk - artyści doskonale znani z naszej anteny.


Cud nad Wisłą w Warszawie. Cud nad Wisłą w Warszawie.
Posłuchaj
03:38 CZWÓRKA do kwadratu - pola chobot 13.08.2023.mp3 Pola Chobot o showcase'owym koncercie "frontWOMEN", który odbędzie się w Cudzie nad Wisłą (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

frontWOMEN: dziewczyny z jednej wytwórni

W ramach "koncertowych czwartków" odbędzie się także showcase wytwórni FONOBO z udziałem Magdy Kluz, KIWI i Poli Chobot z Adamem Baranem. Duet zakończył właśnie pracę nad drugą płytą, a materiał na krążek nagrywał w Studiu S-4 w Polskim Radiu. - Formuła showcase'u rządzi się swoimi prawami. Mamy ustaloną kolejność i ustalone czasówki. A ponieważ jesteśmy kumpelkami z jednej wytwórni, taki koncert jest dla nas okazją do celebracji czasu, który spędzimy razem ze słuchaczami - opowiada artystka. - We wrześniu z Adamame jedziemy na Great September do Łodzi. To trochę tak, jakbym wracała "do siebie", bo pochodzę z województwa łódzkiego - śmieje się Pola Chobot. Koncert w Cudzie nad Wisłą odbędzie się w czwartek 17 sierpnia 2023 roku. 


Pola Chobot & Adam Baran w Czwórce Pola Chobot & Adam Baran w Czwórce

***

Tytuł audycji: "Czwórka do kwadratu"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 13.08.2023

Godzina emisji: 15.00

kul

Czytaj także

Nocne sierpniowe niebo - kiedy obserwować perseidy?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 12:29
W połowie sierpnia w tym roku przypada największa aktywność perseidów. W okresie maksimum można dostrzec nawet ponad 100 "spadających gwiazd" na godzinę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje w zgodzie z naturą. Jak to zaplanować?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 13:54
Podpowiemy, dokąd wybrać się na wakacje, by było ekologicznie, a jednocześnie fajnie i bezpiecznie. Sprawdzimy też, czy serwisy społecznościowe to rzetelne źródło informacji. 
rozwiń zwiń