Góry dla początkujących. Jak zacząć chodzić w góry?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 16:30
Góry zimą przyciągają nie tylko amatorów białego szaleństwa, ale i tych, którzy chcieliby dopiero nauczyć się obcować z ich majestatem. Mogą w tym pomóc wędrówki, a Mateusz Stawarz, autor książki "Góry dla zielonych", podpowiada jak bezpiecznie rozpocząć przygodę z górami. 
Wybierając się w góry zawsze trzeba dbać o swoje bezpieczeństwo.
Wybierając się w góry zawsze trzeba dbać o swoje bezpieczeństwo.Foto: shutterstock/Svetlana Kurapova
  • Zimą przyciągają nie tylko amatorów "białego szaleństwa", ale także tych, którzy wyjeżdżają w góry pierwszy raz. 
  • W Czwórce rozmawiamy, jak bezpiecznie zacząć przygodę z górami. 

- Jestem zwolennikiem podejścia, że góry o każdej porze roku mogą być piękne, bo one się bardzo różnią. To są zupełnie różne doznania - mówi gość Czwórki. - Nawet odwiedzając te same szlaki, te same miejsca, można zaznać zupełnie innych doświadczeń.

Jak podkreśla Mateusz Stawarz, jest jednak pewna różnica pomiędzy chodzeniem po górach zimą i w innych porach roku. - Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że o ile letnie, wakacyjne wędrówki potrafią sporo wybaczyć, tak zimą potencjalne błędy mogą nieść za sobą znacznie większe zagrożenia - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - I tu przede wszystkim rozsądek powinien dyktować to, kiedy i gdzie się wybierzemy. Jeżeli aura jest naprawdę bardzo niesprzyjająca, to czasami najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu odłożyć plan wędrówki na kolejny dzień.

Góry - jak przygotować się do wędrówki?

Jak zaznacza rozmówca Mateusza Kulika, zimowe wędrówki są zdecydowanie trudniejsze. Po pierwsze szybciej zapada zmrok, jest chłodniej i musimy się liczyć z zagrożeniem lawinowym. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie. - Grunt to dobre ubranie. Najlepiej na cebulkę, plus ciepłe ciuchy w plecaku. Do tego wygodne buty, czołówka, termos z ciepłym piciem, coś do przekąszenia i mapa - radzi gość audycji. - Do plecaka warto wrzucić pelerynę przeciwdeszczową, zapasową parę skarpetek, rękawiczki i czapkę.

Zobacz także: 

Zacznij od łatwych szlaków

Przed wyjściem w góry należy sprawdzić dokładnie prognozy pogody, bo tam pogoda bywa zmienna. Na początek natomiast najlepiej wybierać proste i niewymagające trasy.

- W polskich górach naprawdę nie brakuje szlaków i miejsc, w których można też świetnie spędzić czas. Wzdłuż całej naszej granicy południowej mamy kilkadziesiąt pasm górskich i jest w czym wybierać - zaznacza Mateusz. - Chciałbym zachęcić, żeby zaczynać od łatwych wycieczek. To pozwala nabrać trochę doświadczenia, sprawdzić, jak wygląda sprawa naszej kondycji, jak szybko się męczymy i czy pamiętamy o wszystkim, co niezbędne w plecaku.

Według gościa Czwórki, stopniowe zapoznawanie się z tajnikami górskiej wspinaczki pozwala nie tylko oswoić się z górami, świetnie spędzić czas, ale także bezpiecznie i przyjemnie wejść w przygodę związaną z turystyką górską.


Posłuchaj
17:25 CZWORKA/Czwórka do kwadratu - góry dla początkujących 03.12.2023.mp3 Mateusz Stawarz podpowiada jak rozpocząć przygodę z górskimi wędrówkami (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

 

- Jeśli chodzi o łatwiejsze trasy, to jestem miłośnikiem Rusinowej Polany, bo to jest miejsce z rewelacyjnym wręcz widokiem, a spacer powinien zająć mniej więcej godzinkę.  Nie jest on trudny, nadaje się w zasadzie dla każdego, także dla rodzin z dzieckiem - podpowiada Mateusz Stawarz. - Zdecydowanie można sobie to zaznaczyć na liście szlaków dla "zielonych". Nieco dłuższą wycieczką, ale też niezbyt trudną, jest wycieczka przez Dolinę Kościeliską. Tu już trzeba liczyć mniej więcej 1,5 godziny marszu. To się może wydawać dużo w jedną stronę, ale w górach ten czas mija naprawdę szybko. Na końcu trasy jest schronisko, w którym można sobie odpocząć i rozgrzać się.


***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Mateusz Stawarz (bloger, autor książki "Góry dla zielonych")

Data emisji: 02.12.2023

Godzina emisji: 15.15

aw/pj/gs


Czytaj także

Zakopane. W poszukiwaniu ducha Młodej Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 12:40
Kiedyś miasto słynęło jako uzdrowisko, dziś jest to świetna baza wypadowa w góry. A turyści, którzy miłość do stolicy Tatr mają w genach, przekonują, że do Zakopanego się wyrusza, nie jedzie, w Zakopanem się spożywa, a nie je. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieszczady jesienią. Znajdziesz tam wiele dzikich miejsc

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 12:00
Jesienne barwy gór przyciągają w Bieszczady wielu turystów - których większość kieruje się na połoniny, Wetlińską i Cyrańską - ale te góry wciąż kryją wiele dzikich, nieodkrytych miejsc, które warto poznać. 
rozwiń zwiń