Krakowski Festiwal Górski - święto entuzjastów górskich historii

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 14:30
To prawdziwa gratka dla wielbicieli gór. W ten weekend w Krakowie odbył się 21. Krakowski Festiwal Górski. Czwórka jest patronem wydarzenia. 
21. Krakowski Festiwal Górski to nie tylko szansa na objerzenie filmów o tematyce górskiej, ale także spotkania, dyskusje i warsztaty.
21. Krakowski Festiwal Górski to nie tylko szansa na objerzenie filmów o tematyce górskiej, ale także spotkania, dyskusje i warsztaty.Foto: PAP/Zbigniew Meissner
 • Krakowski Festiwal Górski odbył się w dniach 2-3 grudnia 2023 roku. 
 • Była to 21. edycja wydarzenia, które przyciąga wielbicieli gór z całej Polski i zza granicy. 
 • Na festiwalu zaprezentowano 33 filmy w ramach Konkursu Międzynarodowego i 8 w ramach Konkursu Polskiego.
 • Wydarzenie łączy kulturalne, sportowe i turystyczne tematy związane z górami i gromadzi wielką społeczność góromaniaków. 
 • 21. Krakowski Festiwal Górski odbył się pod patronatem Czwórki.

Za nami  21. Krakowski Festiwal Górski. To wydarzenie łączy kulturalne, sportowe i turystyczne tematy związane z górami i gromadzi wielką społeczność góromaniaków - wspinaczy, alpinistów, narciarzy, przewodników górskich. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Czwórki.

Festiwal słynie z ciekawej, a często również nieoczywistej i zaskakującej, selekcji filmów. Na festiwalu zaprezentowano aż 33 filmy w ramach Konkursu Międzynarodowego i 8 w ramach Konkursu Polskiego - w tym wiele premier.

Krakowski Festiwal Górski - filmy, spotkania, dyskusje

Odkąd festiwal zagościł w Centrum Kongresowym ICE Kraków, pokazy filmowe odbywają się w kilku salach. Organizatorzy zadbali, by najważniejsze projekcje dopełniały wprowadzenia przygotowane przez bohaterów lub reżyserów filmów.

- Czekamy na rozstrzygnięcia konkursu filmowego i pokazujemy ważne filmy dla festiwalu, choćby "Silent Escape", czyli reportaż-relację z wyprawy Bartka Ziemskiego nakręcony przez Oswalda Pereirę - mówi w rozmowie z Hanną Dołęgowską dyrektor festiwalu Piotr Turkot. - Są oni świetnymi alpinistami i himalaistami, a dokument opowiada o spektakularnych zjazdach z Annapurny i Dhaulagiri. Panowie wprowadząją nas w arkana tego himalaizmu bardzo fajnego, stylowego i atrakcyjnego wizualnie. Pamiętamy oczywiście K2 Andrzeja Bargiela. Bartek wytycza swoje ścieżki w Himalajach. Cieszymy się bardzo, bo zjazd na nartach z ośmiotysięczników to coś niebywałego.

Legendy wspinaczki sportowej w Krakowie

Do Krakowa przybyli polscy i zagraniczni goście. Festiwal był okazją, by spotkać się z:

 • Chrisem Sharmą,
 • Edu Marinem,
 • Sebem Berthe'em,
 • Johnnym Trashem,
 • Klaasem Willemsem,
 • Mattim Kinnunenem i Iisakkim Kennilą.

- W końcu udało nam się sprowadzić do Krakowa legendę wspinania sportowego, wspinaczki skalnej Chrisa Sharmę. To Amerykanin, który wywarł wielki wpływ na tę dziedzinę sportu - opowiadał przed festiwalem Piotr Turkot. - Będzie dwóch wspinaczy: Edu Marin i Sebe Berthe, oni pokonują bardzo długie, inspirujące drogi. 

Spotkania szkoleniowo-sportowe

Krakowski Festiwal Górski to nie tylko okazja do posłuchania liderów światowej wspinaczki, ale także moc przeróżnych spotkań: sportowych, filmowych, literackich czy szkoleniowo-warsztatowych. Między innymi można było się dowiedzieć jak zacząć swoją przygodę ze skitourami.

- Stara zasada przewodnicka "szanuj góry, to i one ciebie będą szanowały". Żeby rozpocząć, trzeba mieć sprzęt, wybrać sobie jakąś fajną trasę, na początku jakąś łatwiejszą - mówi jeden z instruktorów Wojciech Szatkowski. - Zacząć od Beskidów, od Bieszczadów, od Karkonoszy, a potem dopiero Tatry. Są tacy, którzy jeździli z nami w Tatry, a teraz już jeżdżą do Kosowa, do Grecji i do Norwegii.


Posłuchaj
11:34 CZWORKA/Co Was Kręci - Krakowski festiwal górski 03.12.2023.mp3 21. Krakowski Festiwal Górski w relacji Hanny Dołęgowskiej (Co Was Kręci/Czwórka)

 

- Generalnie, żeby zacząć jeździć na skitourach trzeba naprawdę dobrze radzić sobie na nartach, bo na skitourach jeździ się po prostu trudniej - dodaje Małgorzata Worytkiewicz. - Dlatego na początek proponujemy te łatwiejsze trasy, bo skitoury są po prostu bardziej wymagające. Warto sobie zdawać sprawę z zagrożeń, poczuć pokorę i dobierać sobie cele spokojniej.

Krakowski Festiwal Górski co prawda skończył się w niedzielę wieczorem, ale filmy można będzie obejrzeć na platformie streamingowej festiwalu od poniedziałku 4 grudnia.

 

Zobacz także:

 

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Materiał: Hanna Dołęgowska

Data emisji: 03.12.2023

Godzina emisji: 10.18

aw

Czytaj także

Bezpieczeństwo w górach. "Zarządzenie odwrotu to też akt odwagi"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 12:00
Mierzmy zamiary na siły - to kluczowa zasada w turystyce górskiej. Bo wypadek w górach może zdarzyć się każdemu, niezależnie od stopnia wytrenowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skitouring - co trzeba o nim wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 15:40
Skitouring to sport dla pasjonatów narciarstwa i górskich wspinaczek. W Polsce cieszy się coraz większą popularnością, z roku na rok zyskując nowych zwolenników. Podpowiadamy, co warto o nim wiedzieć.
rozwiń zwiń