Cietrzewie trzeba chronić. Akcja w Tatrach

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 22:01
Wyprawy w teren z unikatową, dziką przyrodą, podglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku, także miejskim - to pasja podróżnika, ornitologa i przyrodnika Michała Adamowicza, który wprowadza nas w świat natury. W "Czwórce do kwadratu" opowie m.in. o cietrzewiach i akcji je chroniącej. 
Ostatnie ostoje cietrzewia to dolina Biebrzy i Tatrzański Park Narodowy
Ostatnie ostoje cietrzewia to dolina Biebrzy i Tatrzański Park NarodowyFoto: Erik Mandre/Shutterstock

Badania naukowe Michała Adamowicza, ornitologa, przyrodnika i podróżnika dotyczą populacji rzadkiego, ginącego gatunku ptaka - cietrzewia. Niedługo rozpoczną się jego toki, a Tatrzański Park Narodowy będzie działać w ramach akcji "Chronić Cię Trzeba". W TPN żyje już bardzo niewielka populacja tych ptaków. Są na granicy wymarcia. Trzeba je aktywnie chronić, inaczej nie przetrwają.

Organizatory akcji piszą, że w ciągu 50 lat populacja tego gatunku w Polsce spadła z 30 000 do 300-400 ptaków. W Tatrzańskim Parku Narodowym żyje już tylko 30-40 ptaków!

Cietrzewie są bardzo płochliwe i jednocześnie bardzo przywiązane do swoich ostoi. Zimę spędzają w jamkach, które wykopują w śniegu. Mogą tam przebywać nawet do 23 godzin na dobę, z przerwą jedynie na żerowanie. Płoszenie naraża ptaki na utratę energii w mroźne dni. Po ucieczce przysiadają często w wyższym punkcie (krzew, drzewo, skała) i obserwują otoczenie. Mogą być w tym czasie łatwym łupem dla drapieżnika. Znalezienie miejsca na nową jamkę śnieżną zajmuje im sporo czasu. Wiosną trwają toki cietrzewi. To bardzo ważny czas. Na grzbietach górskich samce wydają charakterystyczne dźwięki i przyjmują godowe pozy. W szczytowym okresie toków przylatują samice i wybierają najsilniejszego samca. Niestety, płoszenie cietrzewi w okresie godowym prowadzi do zaniku toków i uniemożliwia rozród. Nie pojawiają się nowe lęgi...

O szczegółach akcji Michał Adamowicz opowie tuż po 15.00. 

Od 17 zapraszamy na wybór najlepszej Czwórkowej muzyki i newsy ze "Strefy sportu". 

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do kwadratu" w sobotę (02.03) o godz.15.00 zaprasza Marta Hoppe.

pj

Czytaj także

Czarnowron wydziera się jak wrona, ale wroną nie jest

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 10:00
Czarnowron należy do rodziny krukowatych, oficjalnie zaliczanej do grupy ptaków śpiewających. Ich "trelom" daleko jednak do dźwięków bajkowego fletu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Zbyryt i świat przyrody, od którego możemy się uczyć

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 10:58
Świat przyrody, od którego możemy się uczyć, to obszar zainteresowań przyrodnika Adama Zbyryta. Gość Czwórki pokazuje nam, jak samowystarczalna jest przyroda i czego możemy uczyć się od ptaków czy innych zwierząt. 
rozwiń zwiń