AIR SHOW Radom 2023 - nie tylko akrobacje, ale też potężna dawka historii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2023 15:20
Za nami Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom 2023. Podczas wydarzenia nie brakowało podniebnych akrobacji i ewolucji wykonywanych przez najlepszych z najlepszych. Wydarzenie było także okazją do zdobycia wiedzy o najnowocześniejszym, ale też historycznym sprzęcie wojskowym. Transmisję z wydarzenia prezentowaliśmy na żywo na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Polskiego Radia, jedynego producenta treści wideo z pokazów.
Air Show Radom 2023
Air Show Radom 2023Foto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio
  • 27 sierpnia to drugi dzień Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW Radom 2023 odb
  • Hasło imprezy to "Niezwyciężeni w przestworzach".
  • Nawiązuje ono do przelotu przez Atlantyk kpt. Stanisława Skarżyńskiego na samolocie RWD-5. Taki samolot będzie prezentowany na Air Show. 
  • Air Show to pokazy dynamiczne na niebie w dzień i w nocy.
  • Podczas imprezy prezentują się ekipy cywilne i wojskowe z 14 krajów.
  • Air Show to także wydarzenia na ziemi, prezentacje, pokazy i mobilna strzelnica.

Po kilkuletniej przerwie do Radomia wróciły Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW. Hasło XVII edycji imprezy to "Niezwyciężeni w przestworzach" - nawiązuje ono do 90. rocznicy przelotu przez Atlantyk kpt. Stanisława Skarżyńskiego. To jedno z najważniejszych wydarzeń lotniczych w Polsce i Europie. 

Polskie Radio jako jedyne transmitowało na swoich portalach oraz w mediach społecznościowych całość tegorocznych pokazów. Streaming wideo, produkowany w formie wielokamerowej, dynamicznej transmisji na żywo, świetnie oddaje klimat imprezy. Oprócz samych pokazów lotniczych nie brakuje także rozmów z pilotami, żołnierzami i gośćmi imprezy.


AIR SHOW Radom 2023. Zagraniczne reprezentacje

Jak na podniebne show przystało, wydarzenie zorganizowane było z rozmachem, a na uczestników czekały liczne atrakcje. Podczas pokazów na radomskim niebie można było oglądać samoloty oraz wirnikowce z Polski i zagranicy, sterowane przez najlepszych pilotów. W Radomiu na AIR SHOW pojawili się m.in. Szwajcarzy, Belgowie, Grecy, Duńczycy, Finowie, Czesi, Słowacy, Litwini, Chorwaci i Brytyjczycy. 


AIR SHOW Radom - serwis specjalny Polskiego Radia <<<

W drugim dniu Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW w Radomiu atrakcji nie brakowało. Między innymi w niedzielnym programie pojedynek między bolidem Sauer Mercedes F1 (za sterami Ben Collins, znany z roli zamaskowanego kierowcy kryjącego się pod pseudonimem STIG) z samolotem F1 EDGE 540 sterowanym przez Łukasza Czepielę - pilota, któremu udało się m.in. jako pierwszemu na świecie wylądować na dachu drapacza chmur w Dubaju. Widzowie mogą podziwiać także liczne pokazy podniebnych akrobacji i ewolucji. 

Antonow AN-2. Jaką historię skrywa "Wiedeńczyk"?

AIR SHOW w Radomiu to nie tylko powietrzne akrobacje, ale także potężna dawka wiedzy o najnowszym uzbrojeniu i starszym sprzęcie. W strefie edukacyjno-historycznej można było poznać ciekawostki związane z lotnictwem. Między innymi o historii Antonowa AN-2 zwanego także "Wiedeńczyk". To nim w 1982 roku polska załoga lotników uciekła do Wiednia. O szczegółach tej historii Hanna Dołęgowska rozmawiała z Maciejem Madejem, prezesem fundacji opiekującej się samolotem.


- To piękny klasyk. "Wiedeńczyk" to największy, dwupłatowy i jednosilnikowy samolot w historii, jaki został skonstruowany. Maszyny produkowane były na licencji radzieckiej w polskich zakładach PZL Mielec - mówi specjalista. - Samolot wzbudza zainteresowanie nie tylko swoją konstrukcją, ale także historią. W czasie trwania stanu wojennego, w prima aprilis załoga wojskowa z 13. Eskadry Lotnictwa Transportowego wraz z rodzinami uciekła tym samolotem z Polski. I nie był to kawał, tylko prawdziwa wyprawa za "żelazną kurtynę".


Posłuchaj
12:50 Czwórka/Czarno na żółtym - Antonow AN-2 27.08.2023.mp3 W audycji m.in. o historii samolotu Antonow AN-2 opowiada Maciej Madej, prezes fundacji opiekującej się samolotem (Czarno na żółtym/Czwórka)

 
Załodze szczęśliwie udało się uciec i znaleźć azyl na Zachodzie. Po ich ucieczce Wojsko Polskie odzyskało samolot i zaostrzyło selekcję do załóg samolotowych. Jak podkreśla Maciej Madej mimo 50 lat, maszyna lata i jest chlubą Fundacji.

***

Tytuł audycji: "Czarno na żółtym"

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Hanna Dołęgowska

Data emisji: 20.08.2023

Godzina emisji: 12.15

aw/gs/pj

Czytaj także

Natalia Niedźwiedź - Polka po prestiżowych zawodach w Innsbrucku

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 13:33
Pierwszy raz w historii polskiego freeride’u na zawodach Crankworx w Innsbrucku wystartowała reprezentantka naszego kraju. - To było super przeżycie i efekt wow! - opowiada Natalia Niedźwiedź o swoim udziale w imprezie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Air Show Radom. Pokazy lotnicze z ponad 20-letnią tradycją

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2023 12:48
Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom to jedno z najważniejszych wydarzeń lotniczych w Polsce i na świecie. Na imprezie, która liczy sobie ponad 20 lat, można podziwiać najnowocześniejszy sprzęt lotniczy będący na wyposażeniu wojska oraz powietrzne akrobacje mistrzów lotnictwa. Hasło tegorocznej odsłony pokazów brzmi: "Niezwyciężeni w przestworzach".
rozwiń zwiń