Zima w Polsce. Czy śnieg w grudniu to już pogodowa anomalia?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 10:30
Wreszcie zima nas zaskoczyła. W kontekście ostatnich lat śnieg na początku grudnia jest jak pogodowa anomalia, ale dawniej był normą. - Ostatnie zimy były cieplejsze nawet o 4 st. C., więc dla niektórych śnieżyce i mrozy to już historia - mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.
W ostatnim czasie zimy w Polsce są ekstremalnie ciepłe. Ale śnieg na poczatku grudnia nie jest w Polsce pogodową anomalią. (zdj. ilustracyjne)
W ostatnim czasie zimy w Polsce są ekstremalnie ciepłe. Ale śnieg na poczatku grudnia nie jest w Polsce pogodową anomalią. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/denis-88
  • Zima w tym roku przyszła wcześniej niż dotychczas - zwłaszcza na południu Polski.
  • Mimo mrozu i intensywnych opadów śniegu nie ma ona nic wspólnego z "zimami stulecia", które występowały w Polsce w poprzednich dekadach.
  • Najzimniej było w 1940 roku. Wtedy termometry pokazały -41 st. C. Najwięcej śniegu spadło w 1979 roku.
  • 1 stycznia 2023 roku w Głuchołazach nad ranem termometry wskazywały 18,7 stopnia C. W Nowy Rok w Warszawie było 19 st. na plusie. 

Gdzie w Polsce spadł śnieg?

Już na początku grudnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu dla południowych i południowo-wschodnich regionów Polski. Temperatura spadła poniżej zera, ale nie osiągnęła rekordowych wartości. - Kiedyś były zimy, podczas których temperatura nie wzrastała powyżej -20 st. C. - podkreśla gość Czwórki. - Teraz w tym okresie jest dużo cieplej i coraz rzadziej pada śnieg. Prawdziwe zimy będą pojawiać się zdecydowanie rzadziej. Ale choć zmienia się klimat, to klimatolodzy ostrzegają przed śnieżnymi i mroźnymi epizodami, na które lepiej wcześniej się przygotować. 

Rok 1963: najchłodniejsza zima

Do tej pory rekordem chłodu w Polsce jest temperatura -41 st. C., która została odnotowana w 1940 roku w Siedlcach. Natomiast najchłodniejszą zimą okazał się być zima z 1963 roku.

- 28 lutego w Lubaczowie temperatura spadła aż do -38, 6 st., a dzień później wynosiła -34 st. To są wartości dawno niewidziane na termometrach w naszym kraju - mówi Grzegorz Walijewski. - Co prawda w 2020 roku w okolicach Białegostoku temperatura przy gruncie wynosiła -38 st., ale to było chwilowe.

Siarczysty mróz i intensywne opady śniegu sparaliżowały wówczas cały kraj. - Problemy były na drogach i na kolei. Całkowicie wstrzymano transport rzeczny, bo praktycznie wszystkie jeziora i rzeki były skute lodem - dodaje rozmówca Weroniki Puszkar.

Posłuchaj
19:02 CZWÓRKA Czarno na zoltym - pogoda 03.12.2023.mp3 O zimach w Polsce opowiada Grzegorz Walijewski z IMGW (Czarno na żółtym/Czwórka)

Rok 1979: zasypany kraj

Kolejna "zima stulecia" rozpoczęła się 31 stycznia 1978. Nie była aż tak mroźna, ale za to wyjątkowo śnieżna. Najpierw gwałtowne śnieżyce, zamiecie i ostry mróz pojawiły się na północy, a potem przesunęły się w głąb kraju. - W niektórych miejscach spadło ponad metr śniegu i to w bardzo krótkim czasie - mówi rzecznik IMGW. - Śnieg padał codziennie i taka sytuacja utrzymała się aż do kwietnia.

Zobacz także: 

Autobusy w tunelach i narciarze na ulicach

Zaspy dochodziły do kilku metrów, a w niektórych miejscach były wyższe niż pociągi. Samochody zasypało po dach, tak, że trudno było rozpoznać markę. Mówiło się wtedy o "białej apokalipsie" i nie było w tym przesady. Autobusy jeździły w wykopanych w śniegu tunelach. Odwołano wówczas około 800 pociągów lokalnych i podmiejskich. Po głównych ulicach Warszawy jeździli narciarze. - W trakcie zimy stulecia Polska Ludowa zamieniła się w Polskę lodową. I przyniosła wyż demograficzny, bo po 9 miesiącach od jej ataku urodziło się wyjątkowo dużo dzieci - opowiadał w Czwórce dziennikarz Wojciech Przylipiak.


Zima stulecia na Wierzbnie w Warszawie Zima stulecia na Wierzbnie w Warszawie

- Ponieważ zima zaatakowała w sylwestra, wiele osób nie dotarło na imprezy i bale. Mojemu tacie się udało, bo wyjechał z domu dużo wcześniej. Okazało się, że on i jego znajomi byli jedynymi gośćmi, bo reszcie nie udało się przedrzeć przez zaspy - dodaje Walijewski.

Najcieplejsza noc sylwestrowa 

1 stycznia 2023 roku w Głuchołazach w Opolskiem po godz. 3 nad ranem termometry wskazywały 18,7 stopnia C. - W ostatnim czasie zimy w Polsce są ekstremalnie ciepłe. W 2019 roku w zachodniej części naszego kraju przez cały okres zimowy nie zanotowano ani jednego dnia z opadem śniegu. W tym samym czasie w Warszawie śnieg leżał zaledwie przez 12 godzin - podsumowuje gość Czwórki.  

***

Tytuł audycji: "Czarno na żółtym"Czwórka do piątej

Prowadzący: Weronika Puszkar

Gość: Grzegorz Walijewski (rzecznik IMGW)

Data emisji: 03.12.2023

Godzina emisji: 12.15

kul

Czytaj także

Przygotowujemy obuwie na przyjście zimy. Jak zabezpieczyć buty przed solą?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 15:59
Pierwsze obfite opady śniegu już za nami. Tylko o tej porze roku możemy spacerować po białym puchu i słuchać jak trzeszczy pod stopami. Taka przyjemność ma jednak swoje minusy, ponieważ często po zimowych spacerach na naszych butach pozostają białe plamy z soli używanej do odśnieżania chodników. Jak zabezpieczyć obuwie, by nie wchłaniało plam?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy skrobaczka umili poranki kierowcom?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 14:29
Gdy za oknem zima, śnieg i mróz kierowcy muszą, w swych planach poranka, uwzględnić odśnieżanie auta. Z podgrzewaną skrobaczką będzie to łatwiejsze. 
rozwiń zwiń