Co to jest sieć 5G? Jak działa?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 12:03
5G, czyli sieć piątej generacji, to kolejna ewolucja, kolejny krok rozwoju systemu telekomunikacyjnego. Mitów i obaw z nią związanych powstało dużo, w Czwórce wyjaśniamy, że nie ma się czego bać i że możemy już korzystać z tego najnowocześniejszego rozwiązania. 
Sieć 5G to kolejny krok na drodze rozwoju telekomunikacji.
Sieć 5G to kolejny krok na drodze rozwoju telekomunikacji. Foto: Shutterstock/chalermphon_tiam
 • Sieć 5G to kolejny krok w rozwoju systemu telekomunikacyjnego. 
 • Obawy przed tą siecią wynikają z niewiedzy lub chęci opóźnienia wdrożenia technologii. 
 • Maszty telekomunikacyjne są niezbędne dla działania sieci 5G. 
 • Sieć 5G wykorzystuje zakresy częstotliwości, które były już wcześniej znane i używane. 
 • Nowością przy 5G jest umożliwienie komunikacji między maszynami, która mają nam ułatwić życie.
 • Sieć 5G w Polsce już działa.  

Wraz z pojawieniem się informacji na temat sieci 5G wokół tej technologii narosło wiele mitów i obaw. 

Co to jest sieć 5G?

Sieć piątej generacji, 5G, to kolejna ewolucja, kolejny krok w rozwoju systemu telekomunikacyjnego - mówi Marek Lipski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. - Niestety wiele osób straszyło i straszy tą siecią. Mówiło się, że będzie wykorzystywała "magiczne" zakresy częstotliwości, które będą nas parzyć i usmażą jak parówki w mikrofali. Nazywano ją bronią mikrofalową, która przejmie kontrolę nad naszymi umysłami, będzie wywoływać choroby. To nie jest prawda - uspokaja. 


Ekspert zauważa, że w przypadku sieci 5G eskalacja problemów jest bardzo duża, ale obawy są nieuzasadnione, wynikają: 

 • z niewiedzy,
 • z prawdopodobnych działań, które podejmowane są specjalnie, by opóźnić wdrożenie tej technologii - a przy okazji zarobić na tych obawach. 

Maszty sieci 5G

- W ostatnim czasie ludzie mniej boją się samej technologii, a na wierzch wychodzi aspekt estetyczny - zauważa gość Mateusza Kulika. - Sieć 5G jako telefonia komórkowa wymaga infrastruktury, którą się stawia na jakimś terytorium - to stacja bazowa. Ona do poprawnego działania wymaga masztów, a te się nie podobają. 


Posłuchaj
21:34 czwórka reset 09.10.2023.mp3 O sieci 5G opowiada Marek Lipski (Reset/Czwórka)

 

Przeciwnicy sieci 5G i masztów niezbędnych do jej funkcjonowania wskazują, że pobliski maszt obniża wartość naszej nieruchomości. Tymczasem, jak zdradza specjalista, przeprowadzono badania, które wskazują, że działa to odwrotnie. 

- Wokół nas jest mnóstwo infrastruktury, to:

 • linie kolejowe,
 • słupy wysokiego napięcia,
 • wiatraki
 • maszty telekomunikacyjne 

- przyzwyczaimy się do niej.

Zdrowie i sieć 5G

Wśród sceptyków obawiających się wprowadzenia tej najnowszej technologii telekomunikacyjnej pojawiły się głosy, że wykorzystywane przez 5G częstotliwości usmażą nasze mózgi. - Jeśli tak by było, to już stary dobry Bluetooth by to zrobił, bo wykorzystuje dokładnie te same częstotliwości fal co mikrofalówka, a jednak nas nie gotuje - mówi Marek Lipski. - W 5G wykorzystywane są częstotliwości, które już były używane. Wszystkie częstotliwości z zakresu były w użyciu - wiemy, jak się zachowują, nie ma tu nic nowego. 

5G łączność telefonów i urządzeń

Dziś potrzeba dostępu do internetu jest powszechna, wzmocnił ją jeszcze czas pandemii, kiedy internet wielu był potrzebny do pracy czy nauki. - Każda ze wcześniej wprowadzanych technologii budziła obawy, czy to było 3G, czy 4G, czyli LTE. W przypadku 5G obaw jest jednak więcej - zauważa ekspert. - 5G jest przełomem, jeśli chodzi o komunikację bezprzewodową, szczególnie jeśli chodzi o połączenia telefonów między sobą. 5G przewiduje to w swoim standardzie, ma nam to ułatwić życie. 

Fake newsy na temat 5G

Marka Lipskiego nie dziwią obawy, bo jako ludzie boimy się nowych rzeczy, zwłaszcza tych, których nie widać. Informacji szukamy w sieci, a tam, obok merytorycznych danych trafiamy na bzdury i fake newsy. Specjalista zdradza, że na aukcjach możemy też kupić "orgonit" - kamień o "magicznych właściwościach, który rozpędza złe wpływy 5G". - Ktoś, kto to sprzedaje, żeruje na ludziach - ocenia. 

Sieć 5G w Polsce

- W Polsce sieć 5G już działa - mówi ekspert. - By w pełni wykorzystać jej możliwości, potrzeba jeszcze trochę czasu. Jesteśmy na początku rozwoju tej technologii. Porównując to do rozwoju człowieka, możemy powiedzieć, że właśnie uczymy się chodzić, ale wkrótce będziemy mogli biegać - dodaje. 

***

Audycja współfinansowana z projektu "Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Instytutem Łączności i Państwowym Instytutem Badawczym. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Marek Lipski (Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji)

Data emisji: 09.10.2023

Godzina emisji: 17.13

pj

Czytaj także

Kto to napisał? Sztuczna inteligencja nie rozpoznaje swoich treści

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 13:20
Sztuczna inteligencja przestaje odróżniać teksty napisane przez samą siebie od tych napisanych przez człowieka. - Pracujemy nad uwzględnieniem opinii i obecnie badamy bardziej efektywne techniki pozwalające potwierdzić pochodzenie tekstu - zapowiadają twórcy chatbota GPT. 
rozwiń zwiń