Polskie Radio
Section05
telekomunikacja mobilna

Ponad 7 mld zł na szybki internet. Wiceminister cyfryzacji: jesteśmy w trakcie dwóch konkursów na dofinansowanie projektów

- Jesteśmy w trakcie dwóch konkursów na dofinansowanie projektów budowy dostępu do internetu, w których udostępniliśmy operatorom rekordową kwotę ponad 7 mld zł - powiedział w Sejmie wiceminister cyfryzacji Paweł Lewandowski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA telekomunikacja telekomunikacja mobilna mobilność mobilny transfer internet 5G POLSKA społeczeństwo infrastruktura

Z telefonów komórkowych korzysta 96 proc. dorosłych Polaków. Dla większości to także aparat fotograficzny i budzik

Z telefonów komórkowych korzysta dziś 96 proc. dorosłych Polaków. Zdecydowana większość używa smartfona, a więcej niż co piąta osoba klasycznego telefonu komórkowego - wynika z badań CBOS. Wybór urządzenia jest silnie zdeterminowany wiekiem respondentów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA telekomunikacja mobilna smartfony telefony komórkowe CBOS badania społeczeństwo

Bezpieczeństwo sieci 5G. Minister cyfryzacji: uzyskaliśmy akceptację zapisów projektu

Ministerstwo cyfryzacji kończy prace nad projektem rozporządzenia dotyczącym bezpieczeństwa sieci 5G. Chodzi o projekt w sprawie minimalnych środków technicznych i organizacyjnych oraz metod, jakie przedsiębiorcy telekomunikacyjni są obowiązani stosować w celu zapewnienia bezpieczeństwa lub integralności sieci lub usług.  
Zobacz więcej na temat:  5G telekomunikacja mobilna internet Ministerstwo Cyfryzacji GOSPODARKA

Dwóch operatorów nie dostosowało cenników roamingowych

Z informacji rzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że Virgin Mobile i Lycamobile nie dostosowały jeszcze swoich cenników do unijnych przepisów. Tylko czterech operatorów poprawnie wdrożyło nowe zasady działania roamingu w Unii Europejskiej, znane też jako Roam Like At Home. O zmianach w roamingu w UE mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Puchała z UKE.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 telefony komórkowe telekomunikacja mobilna telekom

Roaming: operatorzy wolą kary niż mniejsze zyski

Od 15 czerwca 2017 roku osoby podróżujące po Unii Europejskiej powinny móc telefonować, wysyłać SMS-y i korzystać z Internetu bez żadnych dodatkowych opłat, uiszczając jedynie stawki krajowe za połączenie. Jednak z grona polskich operatorów telefonii komórkowej tylko jeden zdecydował się na podejście literalne do wdrożenia przepisów i zniesienia opłat za roaming.
Zobacz więcej na temat:  Sylwia Zadrożna Elżbieta Szczerbak Karolina Mózgowiec UOKiK telekomunikacja mobilna telekomunikacja telefony komórkowe opłaty roaming UE GOSPODARKA

Kłopoty z usługami telekomunikacyjnymi

W jaki sposób operatorzy komórkowi zdobywają nowych klientów? Czy gwarantowany zasięg i promocyjne ceny abonamentów są realne? Jakie problemy miewają Polacy z rynkiem telekomunikacyjnym? O najczęstszych z nich powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Popławska z Federacji Konsumentów oraz Irena Górecka z Urzędu Telekomunikacji Elektronicznej i Witold Tomaszewski z Telepolis.pl
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 telekomunikacja telekomunikacja mobilna

Polskie światłowody szansą dla świata nauki

- Ważne jest to, że jednocześnie pracujemy nad czujnikami i mamy możliwość wytworzenia własnych światłowodów, bazując na polskiej technologii. Jest to dość unikalne, bo jest tylko kilka miejsc na świecie, w których tego typu światłowody można projektować i wytwarzać – mówi fizyk, dr inż. Tomasz Nasiłowski.
Zobacz więcej na temat:  fizyka Krzysztof Michalski NAUKA światło technologie telekomunikacja telekomunikacja mobilna