Robot - twój przyjaciel. Sztuczna inteligencja lekiem na samotność?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 20:40
Roboty wyposażone w sztuczną inteligencję mogą stanowić pomoc w zwalczaniu epidemii samotności - tak twierdzą naukowcy z USA i Australii, i przedstawiają konkretne wskazówki dla rządów, twórców technologii, lekarzy i ustawodawców, które mają przyczynić się do rozwoju tej metody walki z izolacją społeczną na świecie.
Według raportu opublikowanego w czasopiśmie Science Robotics roboty wyposażone w sztuczną inteligencję mogą stanowić pomoc w zwalczaniu epidemii samotności. (zdj. ilustracyjne)
Według raportu opublikowanego w czasopiśmie "Science Robotics" roboty wyposażone w sztuczną inteligencję mogą stanowić pomoc w zwalczaniu epidemii samotności. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/maxuser
  • Zdaniem naukowców roboty mogą pomóc w walce z samotnością, poprzez różne interakcje z maszyną.
  • Badacze twierdzą też, że technologia potrafi rozpoznawać nasze emocje.
  • Czy roboty wyposażone w AI będą w stanie zminimalizować negatywne skutki zdrowotne wynikające z samotności, która jest coraz poważniejszym problemem społecznym?

Badacze opublikowali swój raport w czasopiśmie "Science Robotics". Przekonują, że ich działania mają na celu zminimalizowanie negatywnych skutków zdrowotnych wynikających z samotności, która jest coraz poważniejszym problemem społecznym.

Plotki z robotami

Naukowcy zbadali, że roboty mogą pomóc w walce z samotnością, poprzez różne interakcje z maszyną. - Wystarczy, że w domu oglądamy telewizję. Co prawda z postaciami z ekranu nie nawiązujemy konwersacji, ale jednak sama ich obecność może sprawić, że będziemy się czuć mniej samotni - przekonuje Karolina Pondel-Sycz z Politechniki Warszawskiej. - A z robotem będziemy mogli porozmawiać. Oczywiście musimy pamiętać, że nie odczuwa on emocji i nie możemy liczyć z nim na prawdziwą przyjaźń, ale z dotychczasowy badań wynika, że roboty będą mogły niwelować stres związany z samotnością.

"Nie zapominajmy, że to tylko technologia"

Oczywiście są również zagrożenia związane z robotami "na samotność". - Może dojść do imersji, czyli do uwierzenia, że sztuczna inteligencja odczuwa emocje. Zwłaszcza, że były już takie przypadki, że inżynierowie, którzy pracują nad AI, doświadczali takich stanów. Tymczasem to jest tylko technologia - podkreśla rozmówczyni Weroniki Puszkar.  

Posłuchaj
07:37 CZWÓRKA Reset - roboty 07.08.2023.mp3 Sposób na epidemię samotności? Naukowcy proponują roboty (Reset/Czwórka)

Czy technologia potrafi rozpoznawać nasze emocje?

Okazuje się, że są modele AI, które są w stanie to zrobić - z kontekstu, jeżeli piszemy do nich wiadomość, albo z naszego głosu, kiedy się z nimi porozumiewamy. - W naszym głosie są ukryte drgania i częstotliwości, które wskazują na to, w jakim stanie emocjonalnym jesteśmy. Słychać to także w naszej intonacji. I sztuczna inteligencja potrafi to wychwycić - mówi Karolina Pondel-Sycz. - Na tym etapie jednak do pracy powinni włączyć się psychologowie, żeby określić, jak AI miałoby nam pomóc, żeby nadać jej "ludzką twarz".

Sprawdź też:

Robot społeczny - badania na Politechnice Warszawskiej

W tej kwestii potrzebne są też ograniczenia, żeby człowiek nie uzależnił się od robota, tak jak uzależnia się na przykład od internetu czy od telefonu. - Na Politechnice Warszawskiej były ostatnio prowadzone badania nad robotem społecznym, z którym można prowadzić rozmowy. Chodziło o automatyczne rozpoznawanie mowy w naszym języku. To nie jest takie oczywiste, bo polski jest trudny. Nawet dla sztucznej inteligencji - dodaje gość Czwórki.  

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Jeremi Angowski

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 07.08.2023

Godzina emisji: 18.15

kul

Czytaj także

Myślenie innowacyjne. "To kompetencja przyszłości"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 17:10
- Innowacja to robienie inaczej czegoś, co wnosi wartość. Nie chodzi tu tylko o wprowadzanie nowych rozwiązań – tłumaczy strateg i trener innowacji Zuzanna Mikołajczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chat GPT bez bariery językowej. Pracują nad tym polscy naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 11:07
Szacuje się, że 75 procent mieszkańców naszego kraju nie miało do czynienia z Chatem GPT. Wszystko przez barierę językową, a także nie do końca poprawne posługiwanie się językiem polskim przez wspomnianego chatbota. Zaradzić temu chcą naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. 
rozwiń zwiń