Polskie Radio
Section05
ChatGPT

Kłamią tylko ludzie czy może sztuczna inteligencja i ChatGPT też?

Naukowcy już od pewnego czasu badają zjawisko dotyczące udzielania nieprawdziwych informacji przez sztuczną inteligencję. – To dosyć ciekawe zagadnienie, ponieważ mówimy o systemie komputerowym, który jako taki wykonuje tylko i wyłącznie polecenia użytkownika. Można powiedzieć, że on nie kłamie, tylko spełnia nasze wymagania – mówi Igor Protasowicki, ekspert ds. bezpieczeństwa danych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz ChatGPT sztuczna inteligencja AI SI algorytmy

Sztuczna inteligencja. Dlaczego algorytmy przekazują błędne dane?

Sztuczna inteligencja się myli, a algorytmy nie działają tak, jak powinny - takie wnioski nasuwają się po sytuacji, gdy w Nowy Rok w publikowanych przez Google notowaniach walut podano błędny, mocno zawyżony kurs złotego do euro. Jak zwykły użytkownik może rozpoznać, czy dane są prawdziwe, czy fałszywe? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek technologie algorytmy sztuczna inteligencja nowe technologie bot chat-bot ChatGPT

Współpraca człowieka z AI - jak może wyglądać w przyszłości?

Pod koniec listopada ChatGPT obchodził pierwsze urodziny. - W ciągu zaledwie 12 miesięcy w sektorze generatywnej sztucznej inteligencji wiele się zmieniło i zmienia się nadal. To jest przełom, którym zachwycają się nie tylko naukowcy i ludzie świata biznesu, ale też zwykli użytkownicy sieci - przekonują członkowie Rady Programowej SoDA AI Research Group. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA sztuczna inteligencja nowe technologie Mateusz Kulik ChatGPT

Biznes przed bezpieczeństwem? Amerykańskie media o kulisach zmian we władzach OpenAI

Obawy o zbyt szybki rozwój sztucznej inteligencji i związany z tym niepokój o bezpieczeństwo AI były w centrum sporu, który doprowadził do zwolnienia szefa OpenAI, firmy stojącej za ChatGPT, Sama Altmana - doniosły w niedzielę "New York Times" i Bloomberg. Altman miał stawiać na biznesowe podejście i wdać się w spór z czołowym naukowcem firmy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA sztuczna inteligencja ChatGPT nowe technologie GOSPODARKA

Polscy badacze odchodzą z OpenAI. Wcześniej założyciele spółki rozstali się z twórcą ChatGPT

Trzech polskich badaczy sztucznej inteligencji, prof. Aleksander Mądry, Jakub Pachocki i Szymon Sidor odeszło z firmy OpenAI, twórcy modelu ChatGPT - podał portal The Information. Wcześniej z firmy zwolnionych zostało dwóch jej współzałożycieli - dyrektor wykonawczy (CEO) Sam Altman i prezes Greg Brockman.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA nowe technologie sztuczna inteligencja ChatGPT

Sztuczna inteligencja – największe wyzwanie dla szkół i nauczycieli

W ciągu ostatnich dwóch lat ChatGPT rozpoczął prawdziwą rewolucję w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji. Ta rewolucja dotarła także do szkół, a nauczyciele muszą się z nią zmierzyć, gdyż dostęp do czatu ma dzisiaj właściwie każdy posiadacz smartfona, a więc także uczniowie. Dlatego będą prowadzone specjalne szkolenia dla nauczycieli.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ChatGPT sztuczna inteligencja szkoła nauczyciel Piotr Firan Trójka