Mądra bliskość. Zaproszenie do bycia ze sobą i dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 06:40
Ciągle bierzemy się w garść i jesteśmy dzielni. Rzadziej mamy do siebie cierpliwość i uważamy na swoje potrzeby. Jak to zmienić?
By umieć być z innymi, potrzebujesz nauczyć się być ze sobą. Nauczyć się tworzyć i kreować bliskość. (zdj. ilustracyjne)
By umieć być z innymi, potrzebujesz nauczyć się być ze sobą. Nauczyć się tworzyć i kreować bliskość. (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/My Good Images

"Mądra bliskość" dr Agnieszki Kozak to zaproszenie do bycia ze sobą i dla siebie. To opowieść o łagodności i wyrozumiałości, o zgodzie na błędy, o dawaniu sobie bezpiecznej przestrzeni. Bo nie dostaniemy troski od innych, jeśli najpierw sami jej sobie nie podarujemy. - By umieć być z innymi, potrzebujesz nauczyć się być ze sobą. Nauczyć się tworzyć i kreować bliskość, wybierać i decydować, dobierać jej barwy do obrazu, który jest dla ciebie wyjątkowy - opowiada autorka. - Bliskość to pozwolenie drugiej osobie na bycie w tym, co dla niej w danym momencie żywe - jeśli chciałbyś płakać, to możesz to zrobić, jeśli potrzebujesz przytulenia, to je dostaniesz, jeśli chcesz się śmiać, milczeć, mówić, poleżeć, obejrzeć film, to możesz to zrobić, ponieważ nie mam oczekiwań, że będziesz dzisiaj "jakiś" lub "jakaś". Wtedy kiedy moje JA spotyka się w wolności z twoim TY, może stać się MY, czyli tym, co mamy w sobie najlepsze.

Na spotkanie z psycholożką, psychoterapeutką i trenerką biznesu dr Agnieszką Kozak zapraszamy po godz. 20.00.

W audycji przypomnimy także reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Świat, którego trzeba posłuchać". Żyjemy w wielkich miastach i w wielkim hałasie. Samochody, głośna muzyka. Dla wielu głosy przyrody przestały być słyszalne. Reportaż o tym, co tracimy, gdy stajemy się "głusi" na świat, który nas otacza.

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" we wtorek (20.02) o 20.00 zaprasza Weronika Puszkar.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia emocje
Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Związek na odległość. Jak to działa i czy ma przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023 11:26
- Pary, które przeżyły ze sobą wiele miesięcy, albo nawet lat, będąc w różnych krajach mówią, że jeśli ich miłość to wytrzyma, to przetrwa potem wszystko. Jednak najsilniejsze związki to takie, w których ludzie poznali się najpierw w rzeczywistości i na żywo zdążyli się w sobie zakochać, a dopiero potem rozpoczął się związek na odległość - mówiła antropolog Antonina Stasińska. 
rozwiń zwiń