Chcesz mieć długą i udaną relację? Wrzuć na luz

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 12:40
- Rozmowa z partnerem czy z partnerką to nie tylko wymiana słów, ale też energii. Nawet jeśli komunikujemy się przez telefon, to tę energię słychać w głosie i czuć ją w ciszy - przekonuje trenerka i mentorka Olga Kordys-Kozierowska. - Często zapominamy o tym, bo gubią nas oczekiwania.
Miłość to czasownik, a związek potrzebuje ruchu, wysiłku i zaangażowania - przekonuje gość audycji Olga Kordys-Kozierowska
Miłość to czasownik, a związek potrzebuje ruchu, wysiłku i zaangażowania - przekonuje gość audycji Olga Kordys-KozierowskaFoto: shutterstock/Ann Haritonenko

Jak komunikują się nasze energie?

Żeby lepiej zrozumieć na czym to polega, gość Czwórki podaje za przykład sytuację, w której jedna osoba w związku wyjeżdża na relaks do SPA, a druga zostaje w domu. - Wolny czas sprzyja snuciu refleksji, nic więc dziwnego, że ma się wtedy ochotę zadzwonić i powiedzieć drugiej połówce, że się za nią tęskni. Ale często łapiemy ją w momencie, kiedy jest zajęta, gotuje obiad, albo bawi się z dziećmi. Wtedy słyszymy zniecierpliwione "halo, co tam?" i czujemy się obrażeni. Lepiej wziąć wtedy poprawkę, że dzwonimy w swojej energii do kogoś, kto jest w zupełnie innym stanie - wyjaśnia autorka książki "Miłość to czasownik. Jak być ze sobą czulej, bliżej, dłużej. I na większym luzie".

"Nie przeżuwaj emocji"

Inaczej wymiana energii wygląda w przypadku relacji przyjacielskich. Jeśli zdanie "nie mam teraz czasu, jestem zarobiona" padnie w rozmowie z bliską koleżanką lub kumplem, jest duża szansa, że zostanie przyjęte z wyrozumiałością. W relacji, w której w grę wchodzą uczucia, jesteśmy bardziej wrażliwi na takie komunikaty i możemy poczuć się odrzuceni. - Z moich obserwacji wynika, że to, czego najbardziej nam brakuje w związkach, to luz. Wszystko bierzemy do siebie, "przeżuwamy", stawiamy się, analizujemy sytuację z osobami z zewnątrz. W ten sposób tworzymy wyobrażenie, które jest dalekie od prawdy - wyjaśnia ekspertka. - Dlatego kiedy słyszymy, że ktoś jest w innej energii, skończmy rozmowę i nie drążmy tematu. To nie ma najmniejszego sensu.

Posłuchaj też:

Trudna sztuka odpuszczania

Odpuszczanie to trudna sztuka, ale warto się jej nauczyć. Da nam to lepsze samopoczucie i mniej okazji do kłótni "o nic". - Rozwiązaniem dla ludzi, żeby żyć szczęśliwie, jest zrozumienie, że interpretacja zachowań i słów innych ludzi powinna być pozytywna. A my na ogół idziemy w negatyw - podsumowuje rozmówczyni Oli Jasińskiej.  

Posłuchaj
22:23 CZWÓRKA TPT - psychologia 06^.11.2022.mp3 Jak rozmawiać o uczuciach w relacji? (Tędy po trendy/Czwórka)
***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Olga Kordys-Kozierowska (działaczka społeczna, mówczyni motywacyjna, trenerka i mentorka, autorka książki "Miłość to czasownik", prezeska Fundacji Sukces Pisany Szminką)

Data emisji: 06.11.2022

Godzina emisji: 10.15

kul/kor

Czytaj także

"Zawsze jest dobry czas na psychoedukację"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 14:00
- Pandemia to dobry moment, by zastanowić się nad sobą i swoim życiem, by przyjrzeć się sobie i znów zacząć być czujnym - mówiły Julia Bilarzewska i Julia Neter, autorki kanału Youtube "Psychoklasy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czuli Koreańczycy. Jak randkują i gdzie szukają miłości?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 13:00
Na fali seriali, o których fani mówią: "koreańskie dramy", Koreańczycy jawią się nam jako romantyczne dusze. Potrafią zadbać o odpowiedni nastrój i są gotowi do wyrzeczeń w imię miłości, ale bywają też kochliwi i niezdecydowani. Tak jest w filmach, a w życiu?
rozwiń zwiń