Kim są DDA? Jak wyjść ze złego domu?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2024 11:32
DDA czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików każdego dnia mierzą się z wyzwaniami z przeszłości. Jak wyjść ze złego domu? Na czym polega terapia DDA? O tym opowiemy w "Wieczorze z Czwórką". 
Jak przemienić bagaż trudnych doświadczeń w życiową siłę?
Jak przemienić bagaż trudnych doświadczeń w życiową siłę?Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

"Mam problem z relacjami i chociaż chciałabym być kochana, robię wszystko, żeby tak nie było. Trudno mnie pokochać. Teraz to wiem. Mój dom był domem złym" mówi o sobie bohaterka książki "Jestem DDA. Notatki z terapii. Jak wyjść z toksycznego domu". Czy DDA jest chorobą? Kim są Dorosłe Dzieci Alkoholików? Czy można wyjść ze złego domu i być szczęśliwym? Na czym polega terapia DDA? Jak przemienić bagaż trudnych doświadczeń w życiową siłę? O tym porozmawiamy z Joanną Szczerbaty, psycholożką, terapeutką uzależnień, diagnostą i specjalistką FAS. 

Nie zapomnimy też o "Serwisie pozytywnych informacji", który przedstawi Marta Hoppe. 

O 21.45 przypomnimy reportaż Weroniki Puszkar "Kobiety morza". Haenyeo to grupa kobiet zajmująca się połowem owoców morza i wodorostów w oblewających Koreę Południową morzach. Od kilkudziesięciu lat, nurkują one bez specjalistycznego sprzętu. Próbują jak najdłużej wytrzymać pod wodą, żeby zdobyć najlepsze łupy, które następnie będą mogły sprzedać. Dzięki temu kiedyś mogły utrzymać całą rodzinę. To bardzo niebezpieczne zajęcie i co roku podczas połowów umiera kilka kobiet. Dzisiaj to wymierająca tradycja, ale na koreańskiej wyspie Jeju wciąż można spotkać kobiety ubrane w czarne kostiumy, śpiewające, z harpunem w ręku, wybierające się na łowy. Już kilka razy z kobietami rozmawiała podróżniczka i pilotka wycieczek Ewa Chojnowska. Czego dowiedziała się o Haenyeo? Od kiedy kobiety uczą się nurkować? Jak bardzo są ze sobą związane? I co dalej z tą tradycją?


***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" w poniedziałek (04.03) o 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

pj/mo

Czytaj także

Wyzwania psychoterapii. Niekonwencjonalna pomoc

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2023 17:14
Zapraszamy na spotkanie z Cvetą Dimitrovą, psychoterapetką i filozofką. Pretekstu do rozmowy o wyzwaniach dostarczy nam powieść "Mężczyzna o pięknym głosie".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kampania "Zobacz człowieka". Postawmy na relacje i uważność

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 10:57
"Zobacz człowieka" to kampania Ministerstwa Zdrowia, której celem jest przeciwdziałanie stygmatyzacji osób doświadczających zaburzeń i chorób psychicznych. Wspiera ją Ola Mirosław.
rozwiń zwiń