Teatr, psychoterapia i uważność. Sztuka i pomoc

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 08:51
W audycji spotkamy się z aktorami Teatru Nowe Formy, który łączy programowo przestrzeń sztuki z psychoterapią, Teorią Integralną, porozumieniem bez przemocy (NVC) i praktyką uważności. 
Teatr ma niejedno oblicze. Teatru Nowe Formy w Warszawie łączy programowo przestrzeń sztuki z psychoterapią.
Teatr ma niejedno oblicze. Teatru Nowe Formy w Warszawie łączy programowo przestrzeń sztuki z psychoterapią.Foto: shutterstock/Fer Gregory

Radek Jamroż jest aktorem, ale też współzałożycielem Fundacji Nowe Formy oraz Teatru Nowe Formy w Warszawie. To pierwszy w Europie teatr, który łączy programowo przestrzeń sztuki z psychoterapią, Teorią Integralną, porozumieniem bez przemocy (NVC) i praktyką uważności. O tej niezwykłej koncepcji opowie w Czwórce. Będą mu towarzyszyli Magdalena Wojtach i Rafał Pytka, również zaangażowani w dzielność Fundacji Nowe Formy i teatru. 

Za nimi już premiera pierwszego spektaklu "Nie kocham mojego syna". Jego twórcy wierzą, że może on ratować ludzkie życie. Spektakl poświęcony jest ofiarom nastoletnich samobójstw. Dotyka tematów akceptacji, przemocy rówieśniczej w szkole, wykluczenia, inności.  

W audycji porozmawiamy o połączeniu psychologii i teatru.

Zapraszamy również na serwis pozytywnych informacji, który przedstawi Marta Hoppe.

A o 21.40 na premierę reportażu Joanny Bogusławskiej "Z pasji". To spojrzenie na to, jak media społecznościowe wpływają na nasze życie. Filip Mokrogulski już w szkole podstawowej publikował filmy w mediach społecznościowych. W gimnazjum mu dokuczano, był rudy, nie miał przyjaciół. Internet był miejscem gdzie go akceptowano. Teraz publikuje filmy w mediach społecznościowych, chce związać swoją przyszłość z branżą filmową.

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" we wtorek (02.04) o 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

Czytaj także

"Next to normal" - spektakl o życiu z dwubiegunówką

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 11:10
"Next to normal" to spektakl, który opowiada historię amerykańskiej rodziny walczącej z chorobą afektywną dwubiegunową żony i matki. Choroba psychiczna zostaje w nim potraktowana jako pretekst do rozmowy na temat siły więzów łączących członków każdej rodziny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Kryzys - terapeutyczna moc sztuki

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 17:00
Teatr Kryzys tworzą uzdolnione artystycznie osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Przygotowują m.in. warsztaty pogłębiające relacje, umiejętność współpracy i spontanicznego działania. Mierzą się z tekstami Conrada, Kafki i Mrożka. - Nasze cotygodniowe spotkania to ważny element i promyczek w naszym życiu, który daje energię na cały tydzień - mówi Katarzyna Parzuchowska, edukatorka eFkropka i prowadząca Teatr Kryzys.
rozwiń zwiń